Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев жума куни Қаршидаги Олий ҳарбий авиация билим юрти курсантлари билан суҳбат чоғида Россия ва АҚШ президентларининг яқинда қилган чиқишларини тилга олди.
Аввалроқ Олий бош қўмондон курсантлар билан муассаса ошхонасида тушлик қилгани ҳақида ёзган эдик. Курсантлар учун яратилган шароитлар билан яқиндан танишди, жанговар машғулотларни кўздан кечирди. Сўнгра билим юрти устида осмондан ҳарбий самолётлар — қирувчи, ҳужумчи, транспорт самолётлари ва жанговар вертолётлар учиб ўтди.
Президент Администрацияси раҳбари ўринбосари Комил Алламжонов томонидан эълон қилинган видеода Шавкат Мирзиёев билим юрти фаолиятини такомиллаштириш, жумладан, хорижий таълим муассасалари билан қўшма таълим дастурларини амалга ошириш муҳимлигини таъкидлади.
«Ўйлайманки, [Корея Республикаси билан] ҳам ҳарбий, ҳам фуқаро [авиацияси] учун кадрлар тайёрлаш бўйича қўшма институт яратиш зарур. Ўз вақтида кадрларимиз, илмий базамиз бўлган, илмий салоҳиятимиз бор эди — ҳаммасини кўмишди ва бошқа ҳеч нарса яратишмади… Биз аэропортларни кўпайтиряпмиз, «қанот»лар келтиряпмиз, лекин курсантларни тайёрлашни билмаймиз», — деди президент.
Унинг сўзларига кўра, Қарши-Хонобод аэродроми негизида илмий база яратилган, эндиликда билим юрти ўқувчилари ўртасида муҳандислик кўникмаларини шакллантириш зарур.
Президент юрт тинчлиги Мудофаа вазирлигига, билимли, малакали ҳарбий кадрларга боғлиқлигини таъкидлади.
«Сизни қандай тарбиялаётганингизни, ким ва қандай дарс бераётганингизни, қайси аппаратларда синовдан ўтаётганингизни барибир ҳамма эшитади. 50 [парвоз] соат деяпсизлар. Мана, оқсоқоллар айтишяптики, улар пайтида жуда бўлса 20 соат бўлган. Нимага? Шароит бўлмаган, имконият бўлмаган, маблағ бўлмаган», — деди президент.
Давлат раҳбари Россия президенти Владимир Путин ва АҚШ президенти Жо Байденнинг яқинда қилган чиқишларини ҳам айтиб ўтди.
«Кечагина телевизорда кўрган бўлсаларингиз, Путиннинг мурожаатини кўргандирсиз, Байденни кўргандирсиз. Албатта, бизнинг дунёқарашимиз ҳам, сизники ҳам ўзгариши керак. Ҳар бир давлат ўзининг суверенитетини, тинчлигининг, халқининг манфаати ҳақида ўйлаши учун мустаҳкам мудофаа бўлиши керак. Мудофаа кучли бўлса, давлат ўзини ҳурмат қилишга мажбур қилади. Мана шу мажбурлик сизларнинг билимларингизга боғлиқ, — деди президент.
Шавкат Мирзиёев курсантлардан «бир дақиқа ҳам вақтни беҳуда ўтказмаслик» ва ўз устида ишлаш, билимини ошириш, мутахассислик билан бирга хорижий тиллар ва замонавий технологияларни пухта эгаллашни сўради.
«Ҳар бир давлатнинг кучи ҳақида мудофааси гапиради. Мудофаа сиз каби ўқимишли, ғайратли, қатъиятли ҳарбийлар, муҳандислар ва учувчилар томонидан таъминланади. Ушбу унвонга муносиб бўлиш учун тинмай ўқиб, ўз устингизда ишлаб, маҳоратингизни ҳар томонлама чиниқтиришингиз керак», — деди Шавкат Мирзиёев.
Дунёда кузатилаётган чақириқлардан келиб чиқиб, у масъулларга ҳаво ҳужумидан мудофаа тизимини кучайтириш бўйича топшириқлар берди. Бундан ташқари, президент учувчисиз учиш аппаратларининг экспериментал йиғилишини ташкил этиш бўйича топшириқ берди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в ходе общения с курсантами Высшего военного авиационного училища в Карши в пятницу упомянул недавние выступления президентов России и США.
Как мы писали, верховный главнокомандующий пообедал вместе с курсантами в столовой училища. Понаблюдал за спортивными и учебными занятиями. Затем в небе над училищем пролетела военная авиация — истребители, штурмовики, транспортные самолёты и боевые вертолеты.
владимир путин, джо байден, министерство обороны, россия, сша, шавкат мирзиёев
На видео, которое опубликовал заместитель руководителя Администрации президента Комил Алламжонов, Шавкат Мирзиёев отмечает важность совершенствования деятельности училища, в том числе реализации совместных образовательных программ с зарубежными учреждениями.
«Думаю, нужно создать совместный институт [с Республикой Корея] для подготовки кадров и для военных, и для гражданских. В своё время у нас были кадры, научная база, научный потенциал был — всё похоронили и ничего другого не создали… Мы же увеличиваем [число] аэропортов, „крылья“ привозим, а курсантов готовить не умеем», — сказал президент.
По его словам, на базе аэродрома «Карши-Ханабад» создана научная база, теперь нужно развивать инженерные навыки у слушателей училища.
Президент подчеркнул, что мир в стране зависит от Министерства обороны и от квалифицированных военных со знаниями.
«Все всё равно услышат, как воспитывают вас, кто и как преподаёт, на каких летательных аппаратах вы проводите испытания. Вы говорите о 50 [лётных] часах. Ветераны говорят, что в их время было максимум 20 часов. Почему? Не было условий, не было возможностей, не было средств», — сказал президент.
Глава государства в разговоре также упомянул недавние выступления президента России Владимира Путина и президента США Джо Байдена.
«Если вы вчера смотрели телевизор, то наверняка видели обращение Путина, обращение Байдена. Конечно, и наше, и ваше мировоззрение должно измениться. Поскольку для того, чтобы любое государство могло думать о своём суверенитете, о мире, об интересах своего народа, должна быть сильная оборона. Если оборона сильна, то государство заставит уважать себя. А это зависит от ваших знаний», — подчеркнул президент.
Шавкат Мирзиёев попросил курсантов «не терять ни минуты времени зря» и работать над собой, повышать уровень знаний, осваивать вместе со специальностью иностранные языки и современные технологии.
«О силе каждого государства говорит его оборона. Оборону обеспечивают такие, как вы, образованные, целеустремлённые, стойкие военные, инженеры и лётчики. Чтобы быть достойными этого звания, вам необходимо постоянно учиться, работать над собой и всесторонне оттачивать навыки», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Он дал ответственным лицам указания по укреплению воздушной обороны исходя из наблюдающихся в мире вызовов. Кроме того, президент поручил наладить экспериментальную сборку беспилотных летательных аппаратов.