Ўзбекистон Марказий банки тижорат банклари капиталининг монандлигига қўйиладиган талаблар тўғрисидаги низомга ўзгартириш киритишни таклиф қилмоқда. Лойиҳа 7 мартга қадар муҳокамага қўйилди.
Регулятив капитал — банк фаолиятини тартибга солиш ва пруденциал нормативлар ҳисоб-китобини амалга ошириш мақсадида ҳисоб-китоб қилиш йўли билан аниқланадиган банк капитали. У I ва II даражали капиталнинг йиғиндисидан иборат.
Бугунги кунда консолидация қилинмаган хўжалик юритувчи субъектларнинг капиталига қўйилган барча инвестициялар суммаси, шу жумладан, бундай хўжалик юритувчи субъектларнинг капиталини ташкил этувчи қарз мажбуриятлари биринчи даражали капиталдан чегириб ташланади. Регулятор бунда, истисно тариқасида, 2023 йил 1 декабргача қайта тикланадиган (энергия тежовчи) энергия манбаларини, жумладан, йирик қуёш ва шамол электр станциялари, қуёш панеллари ва кичик фотоэлектр станцияларини ишга туширишни молиялаштиришга йўналтирилган инвестицияларни назарда тутмасликни таклиф қилмоқда.
Бундан ташқари, Марказий банк қайта тикланадиган (энергия тежовчи) энергия манбаларини ишга тушириш учун жисмоний ва юридик шахсларга 2023 йилнинг 1 декабрига қадар ажратилган кредитлар бўйича риск даражасини ноллаштиришни таклиф этди.
Эҳтимолий оқибатлар
Иқтисодчи Отабек Бакировнинг фикрича, агар шундай қарор қабул қилинса, 2024 йилда Ўзбекистон муаммоли кредитлар (NPL) бўйича икки хонали рақамларга дуч келиши мумкин, чунки қайта тикланадиган манбалар учун ажратилаётган кредитларнинг муаммолилик даражаси коммунал соҳага (УЖМШ ва бошқарув компанияларига) ва оилавий тадбиркорлик учун йўналтирилаётган имтиёзли кредитлардан катта фарқ қилмайди. 2023 йил 1 январь ҳолатига кўра, бу кўрсаткич 3,6 фоизни (13,99 трлн сўм) ташкил этади.
Унинг фикрича, келажакдаги қуёш электр станцияларини қуришнинг техник-иқтисодий асослари ва параметрлари йўқлиги вазиятни янада оғирлаштириши мумкин.
«Чунки қарор қабул қилиш, молиялаштириш, харидлар ва таъминотни расмийлаштириш жараёни тўлиқ давлат ва ҳокимият органлари тарафидан маъмурийлашмоқда. Рискларни баҳолаш ва бозор ўлчовларини ҳисобга олиш бутунлай четда қолган», — дейди у.
Иқтисодчи 2023 йил 1 декабргача қайта тикланадиган энергия манбаларини молиялаштириш учун ажратилган кредитлар бўйича рискларни нолга туширишни «иқтисодий популизм» деб атади.
«Марказий банк ҳукуматга ёқиш учун бундай таклифлар бериши эмас, ҳукуматни бундай ҳаракатлардан тийиши керак аслида. Қолаверса, юқори риск профилига эга бўлган активлар риск даражасини ноллаштириш Базель қўмитасининг Базель-III стандартларига ҳам мутлақо зиддир», — деди у.
«Газета.uz» Марказий банкка бу бўйича сўров юборди ва жавоб кутмоқда.
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 8 февраль куни Тошкентда қайта тикланадиган энергия манбаларини жорий этиш учун 1 миллиард доллар ажратиш режалаштирилаётганини маълум қилганди. Хусусан, кўп қаватли турар жой бинолари, ижтимоий соҳа объектлари, давлат идоралари ва хусусий корхоналар, саноат зоналари, автотураргоҳлар ва йирик сув иншоотлари биноларига қуёш батареялари ўрнатилади.
Президент 16 февраль куни 2023 йилда қайта тикланувчи энергия манбалари ва энергия тежовчи технологияларни жорий этишни жадаллаштириш тўғрисидаги қарорни имзолаган. Ҳужжатда 1 майдан бошлаб фойдаланишга топширилаётган кўп қаватли турар жой бинолари томининг бўш қисмининг камида 50 фоизига қуёш батареяларини ўрнатиш талаби келтирилган.
Қайта тикланувчи энергия манбалари учун қуввати 100 кВтгача бўлган қурилмаларни ўрнатган жисмоний ва юридик шахслар 1 апрелдан ушбу қурилмалар бўйича мол-мулк солиғи, у эгаллаб турган участкалар учун ер солиғи ва ишлаб чиқарилган энергияни сотишдан олинган фойда солиғини тўлашдан озод қилинади.
Шу билан бирга, оммавий ахборот воситаларида Андижон ва Навоий вилоятларида аҳоли қуёш панеллари ўрнатишга мажбурланаётгани ҳақида хабарлар тарқалди. Ҳокимликлар жараён «фақат тавсия сифатида» ва «ҳеч бир мажбурловларсиз» кечаётганини билдирди. Панелларни ўрнатиш учун имтиёзли кредитлар таклиф этилади.

Центральный банк Узбекистана предлагает внести поправки в положение о требованиях адекватности капитала коммерческих банков. Проект вынесен на обсуждение до 7 марта.
Регулятивный капитал — это капитал, которым должен располагать банк в соответствии с требованиями регулирующих органов для покрытия возможных потерь, способных возникнуть вследствие принимаемых рисков. Он состоит из капитала первого и второго уровней. Капитал первого уровня должен составлять 50% и более от регулятивного капитала. В структуру капитала первого уровня включается простые акции, некумулятивные бессрочные привилегированные акции, добавленный капитал (излишки капитала), нераспределенная прибыль, долю меньшинства владельцев акций в акционерных счетах консолидированных предприятий и резерв на девальвацию.
Сегодня из капитала первого уровня вычитается сумма всех инвестиций в капитал неконсолидированных хозяйствующих субъектов, в том числе долговые обязательства, которые образуют капитал таких хозяйствующих субъектов. Регулятор предлагает, в виде исключения, не включать сюда инвестиции, осуществлённые до 1 декабря 2023 года для финансирования запуска возобновляемых (энергосберегающих) источников энергии, в том числе крупных солнечных и ветряных электростанций, солнечных панелей и малых фотоэлектрических станций.
Кроме того, Центробанк предлагает обнулить риски по кредитам, выделяемых до 1 декабря 2023 года для финансирования строительства объектов ВИЭ, в том числе крупных солнечных и ветряных электростанций, солнечных панелей и малых фотоэлектрических станций.
Балансовые активы подразделяются на пять групп по степени риска: 0-, 20-, 50-, 100- и 150-процентные. Относительный риск различных категорий активов зависит от типа лица, принявшего на себя обязательства, и характера гарантии или залога. Например, наличность несёт в себе 0% риска, тогда как коммерческие кредиты относятся к категории со 100% риском. Это означает, что коммерчески кредиты должны полностью поддерживаться определённой суммой капитала.
Возможные последствия
Финансист Отабек Бакиров считает, что если будет принято такое решение, то в 2024 году Узбекистан может столкнуться с двухзначными цифрами по проблемным кредитам (NPL), поскольку эти кредиты на ВИЭ не будут отличаться от тех льготных кредитов, которые выделяются для коммунальной сферы (ТСЧЖ и управляющих компаний) и семейного предпринимательства. На 1 января 2023 года этот показатель составляет 3,6% (13,99 трлн сумов).
По его мнению, ситуацию может усугубить отсутствие технико-экономического обоснования и параметров строительства будущих солнечных электростанций.
«Потому что процесс принятия решений, финансирования, оформления закупок и поставок полностью находится в ведении государства и органов власти. Оценка риска и рыночное измерение полностью опущены», — отметил он.
Финансист назвал «экономическим популизмом» обнуление рисков на кредиты, выделяемых на финансирование объектов ВИЭ до 1 декабря 2023 года.
«Центральный банк не должен делать такие предложения в угоду правительству, а должен фактически сдерживать правительство от таких действий. Кроме того, установление нулевого уровня риска для активов с высоким профилем риска полностью противоречит стандартам Базеля III Базельского комитета», — указал он.
«Газета.uz» направил запрос в Центральный банк и ожидает ответа.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 8 февраля сообщил, что на внедрение возобновляемых источников энергии в Ташкенте планируется направить 1 млрд долларов. В частности, на зданиях многоэтажных жилых домов, объектов социальной сферы, государственных органов и частных предприятий, территории промышленных зон, автопарковок и крупных водных сооружений будут установлены солнечные панели.
16 февраля президент подписал постановление об ускорении внедрения возобновляемых источников энергии и энергосберегающих технологий в 2023 году. Документ вводит с 1 мая требование установки солнечных панелей на не менее 50% свободной части крыши сдаваемых в эксплуатацию многоэтажных жилых домов.
С 1 апреля физические и юридические лица, установившие оборудование для возобновляемых источников энергии мощностью до 100 кВт, с апреля освобождаются от уплаты налога на имущество в виде этого оборудования, налога на землю, занятую под него, и налога на прибыль, получаемую от продажи сгенерированной энергии.
При этом СМИ стали получать сообщения о том, что в Андижанской и Навоийской областях предпринимателей и жителей заставляют устанавливать солнечные панели, в том числе за счёт кредитов. Хокимияты заявили, что работа проводится «без принуждения», домохозяйствам объясняют преимущества альтернативной энергетики. Для установки панелей предлагают льготные кредиты.