28 февраль куни Ўзбекистон Мактабгача ва мактаб таълими вазирлигида таълим соҳасидаги учта лойиҳа бўйича 140,2 минг долларлик грант шартномаларини имзолаш маросими бўлиб ўтди, дея хабар қилди Япониянинг Тошкентдаги элчихонаси.
Ҳужжатлар Япония ҳукуматининг «Инсон хавфсизлигини таъминлаш бўйича кичик ижтимоий лойиҳаларга кўмак бериш грантлари» дастури доирасида имзоланди.
Маросимда мактабгача таълим ва мактаб таълими вазири Ҳилола Умарова, унинг биринчи ўринбосари Агриппина Шин ҳамда Япония элчиси Такаши Хатори иштирок этди.
Грант шартномаларига кўра, Хоразм вилояти Урганч шаҳридаги 31-мактабда гигиена ва санитария ҳолатини яхшилаш лойиҳасига 91 минг доллар, Сурхондарё вилояти Термиз шаҳридаги 28-сонли ва 19-сонли мактабгача таълим муассасаларини ўқув жиҳозлари билан таъминлаш лойиҳаларига мос равишда 24,9 ва 24,2 минг доллар ажратилади.
«Грант шартномалари [Япониянинг] Ўзбекистон халқи фаровонлигини оширишга қаратилган ҳамкорлик турларидан биридир. 1995 йилдан буён соғлиқни сақлаш, таълим ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида 415 дан ортиқ лойиҳа амалга оширилди. Умумий сумма тахминан 27,9 млн АҚШ долларини ташкил этади», — деди элчи Такаши Хитори.
Япония мамлакат ривожини қўллаб-қувватловчи ва кўп йиллардан буён Ўзбекистонда таълим соҳасини қўллаб-қувватлаб келаётган «Инсонларга сармоя»га катта аҳамият беради, дея қўшимча қилди у.
«Бугун имзоланган 3 та лойиҳа сифатидаги ҳамкорлик япон халқининг Марказий Осиёнинг қоқ марказида жойлашган Ўзбекистон билан дўстона муносабатларини мустаҳкамлашдаги дўстлик ва қатъий иродасидан далолатдир. Умид қиламанки, Ўзбекистон Япониянинг кўмагидан келажагини ўз зиммасига оладиган болалар камолотида самарали фойдаланилади», — деди Япония элчиси.

Церемония подписания грант-контрактов трёх проектов в области образования на сумму 140,2 тысячи долларов состоялась 28 февраля в Министерстве дошкольного и школьного образования Узбекистана, сообщили в посольстве Японии в Ташкенте.
Документы подписаны в рамках программы правительства Японии по «Безвозмездная помощь социальным проектам малого масштаба по обеспечению человеческой безопасности».
В церемонии приняли участие министр дошкольного и школьного образования Хилола Умарова и первый заместитель министра дошкольного и школьного образования Агриппина Шин и посол Японии Такаши Хатори.
На проект по улучшению гигиены и санитарии в школе №31 в Ургенче в Хорезмской области направляется 91 тысяча долларов, на проекты по обеспечению учебным оборудованием дошкольных учреждения №28 и №19 в Термезе в Сурхандарье — 24,9 и 24,2 тысячи долларов соответственно.
«Грант-контракты являются одним из видов сотрудничества [Японии], направленного на повышение благосостояния народа Узбекистана. С 1995 года реализовано более 415 проектов в области здравоохранения, образования и сельского хозяйства. Общая сумма составляет около 27,9 миллионов долларов США», — сказал посол Такаши Хитори.
Япония придаёт большое значение «Инвестициям в людей», которые поддерживают развитие страны и уже много лет оказывают поддержку в области образования в Узбекистане, добавил он.
«Сотрудничество в качестве подписанных сегодня 3 проектов, является свидетельством дружбы и твёрдой воли японского народа к укреплению дружеских отношений с Узбекистаном, расположенным в самом центре Центральной Азии. Я надеюсь, что поддержка Японии будет эффективно использована для развития детей, которые будут нести будущее Узбекистана», — подчеркнул посол Японии.