Давлат хавфсизлик хизмати бошқа идоралар билан биргаликда қўшни давлатлардан контрабанда йўли билан ўтказилган наркотик моддалар билан боғлиқ қатор ҳолатларга чек қўйилгани ҳақида хабар берди.
Сирдарё вилоятида Тожикистондан ноқонуний олиб кирилган 42,89 кг гашиш ва 4,81 кг опий мусодара қилинди. Текширув давомида маълум бўлишича, муқаддам наркотик моддалар билан боғлиқ жиноят содир этгани учун судланган Марғилон шаҳрида яшовчи (1986 йилда туғилган) фуқаро таниши — Тошлоқ туманида яшовчи (1987 йил) билан биргаликда Бешариқ тумани ҳудудидан ўтиб, Тожикистоннинг Сўғд вилоятининг вилояти Зафаробод туманига борган. У ерда улар маҳаллий аҳолидан бири билан учрашиб, 10 минг доллар эвазига Сирдарёнинг Ховос туманига наркотик олиб келишга келишиб олган. Ўзбекистонга қайтганларида улар қўлга олинган.
Аввалроқ Самарқанд вилояти Ургут туманида яшовчи (1992 йил) фуқаронинг уйидан сотишни режалаштирган 7,3 кг опий топилгани ҳақида хабар берилганди. Жиноят ишини тергов қилиш доирасида унинг қариндошининг уйидан яна 6,4 кг опий олинди. Бу моддалар ҳам Тожикистондан олиб келинган.
ДХХ Тошкент вилояти бўйича бошқармаси ходимлари томонидан вилоят божхона бошқармаси билан ҳамкорликда Юқори Чирчиқ туманида ўтказилан тезкор тадбирда Андижон вилоятининг Балиқчи туманида яшовчи, 1963 ва 1968 йилларда туғилган, муқаддам гиёҳвандлик воситалари савдоси билан боғлиқ жиноятлари учун судланиб, жазо муддатини ўтаган 2 нафар фуқаро 1 кг 399 гр гашиш моддасини 15 минг долларга сотаётган вақтларида ушланди. Бу ҳолатда наркотик модда Қирғизистондан олиб келинган.
ДХХ Андижон вилояти бўйича бошқармаси ҳамда вилоят ИИБ ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда Андижон шаҳрида яшовчи, 1979, 1984, 1987 йилларда туғилган, муқаддам судланган 3 нафар шахс қўлга олинди. Уларнинг ёнлари ва хонадонлари кўздан кечирилганда Қирғиздан келтирилган жами 546 гр гашиш моддаси борлиги аниқланиб, процессуал тартибда расмийлаштириб олинди.

Служба государственной безопасности сообщила о пресечении совместно с другими ведомствами ряда случаев незаконного оборота наркотиков, ввезённых из соседних стран.
В Сырдарьинской области было изъято 42,89 кг гашиша и 4,81 кг опия, ввезённых контрабандным путём из Таджикистана. Расследование выявило, что ранее судимый за преступление, связанное с наркотиками, житель Маргилана (1986 года рождения) вместе со знакомым жителем Ташлакского района (1987) пересекли границу в Бешарыкском районе и отправились в Зафарабадский район Согдийской области Таджикистана. Там они встретились с местным жителем и договорились отвезти наркотики в Хавастский район Сырдарьи за 10 тысяч долларов. При возвращении в Узбекистан они были задержаны.
Ранее сообщалось о том, что в доме жителя Ургутского района Самаркандской области (1992) было обнаружено 7,3 кг опия, которые он планировал реализовать. В рамках расследования уголовного дела было изъято ещё 6,4 кг опия, находившихся в доме его родственника. Эти наркотики также были завезены из Таджикистана.
В Юкоричирчикском районе Ташкентской области при попытке продажи почти 1,4 кг гашиша за 15 тысяч долларов были задержаны два жителя Балыкчинского района Андижанской области (1963 и 1968), ранее осуждённые и отбывшие срок за преступления, связанные с наркотиками. Наркотики были завезены из Кыргызстана.
Ещё 546 г гашиша, ввезённых из Кыргызстана, было обнаружено в домах троих ранее судимых жителей города Андижана (1979, 1984, 1987).