Ўзбекистонда савдо ёки хизматлар кўрсатиш қоидаларини бузганлик учун жиноий жавобгарликни бекор қилиш режалаштирилмоқда. Бу 2022−2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясини «Инсонга эътибор ва сифатли таълим йили»да амалга оширишга оид давлат дастурини тасдиқлаш тўғрисидаги президент қарорида назарда тутилган.
Адлия вазирлиги Бош прокуратура билан биргаликда бир ой муддатда савдо ёки хизмат кўрсатиш қоидаларини бузганлик учун жиноий жавобгарликни маъмурий юрисдикцияга ўтказиш орқали бекор қилишни назарда тутувчи қонун лойиҳасини ишлаб чиқиб, белгиланган тартибда Вазирлар Маҳкамасига киритади.
Бундан ташқари, 2023 йил 1 июлдан бошлаб тадбиркорларга нисбатан янги турдаги жавобгарлик чоралари ва санкцияларни жорий этишга 3 йиллик мораторий ўрнатилади. Давлат дастури тўғрисидаги фармон лойиҳасида 1 йил муддатга мораторий кўзда тутилган бўлса, муҳокамадан сўнг у 3 йилга узайтирилди.
Бу чора-тадбирлар президент томонидан 2022 йил 22 август куни тадбиркорлар билан учрашувда маълум қилинганди.
Шу билан бирга, давлат раҳбари солиқ текширувлари билан боғлиқ жарималарнинг кўплиги ва оғирлиги юзасидан кичик бизнес вакилларидан кўплаб мурожаатлар келиб тушаётганини таъкидлаган.
Мисол учун, бугунги кунда айланмадан солиқ тўлаётган 370 мингдан зиёд кичик тадбиркорларнинг солиқ бўйича ўртача ойлик тўлови 1 миллион сўм атрофида/ Лекин касса чеки бермагани учун 5 миллиондан 10 миллион сўмгача молиявий, шунингдек, 3 миллиондан 12 миллион сўмгача маъмурий жарима солинади. Яъни кичик тадбиркорлар учун ҳам, йирик корхоналар учун ҳам жазо бир хил.
Давлат раҳбари жарималар миқдори тадбиркорлар тўлайдиган солиқ миқдоридан ошмаслиги кераклигини билдирган. Мазкур ўзгартиришлар давлат дастурига киритилмаган бўлса-да, меъёрий-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳаси бизнес-омбудсман томонидан ишлаб чиқилмоқда, деб хабар берди Солиқ қўмитаси матбуот хизмати «Газета.uz»га.
Қолаверса, Шавкат Мирзиёев биринчи марта камчиликка йўл қўйган кичик бизнес субъектлари жазоланмаслигини таъкидлаган. Аксинча, солиқ органлари камчиликларни бартараф этишга ёрдам беради.
Бу банд давлат дастури тўғрисидаги президент қарори лойиҳасида қайд этилган. Хусусан, тадбиркорлик фаолияти давомида биринчи марта ҳуқуқбузарлик содир этган кичик бизнес субъектларига нисбатан молиявий жазо чораларини қўллашни тақиқлаш кўзда тутилган (ҳуқуқбузарликлар аниқланган ва жиноий иш юритиш доирасида кўриб чиқилаётган ҳоллар бундан мустасно). Бироқ ушбу банд тасдиқланган ҳужжатнинг якуний версиясига киритилмаган.
Президентнинг 31 августдаги қарори билан тасдиқланган «йўл харитаси»да ҳам бу борадаги ишлар қайд этилган. Ҳужжатда 2022 йил октабргача ушбу таклифлар, жумладан, жарима миқдорини камайтириш бўйича президент қарори лойиҳаси ишлаб чиқилиши кўзда тутилган, бироқ норматив-ҳуқуқий ҳужжат ҳалигача қабул қилинмаган.
Тадбиркорлар билан учрашувда тадбиркорлик субъектлари зиммасига янги мажбуриятлар белгиловчи янги қонун ҳужжатлари қабул қилинса, олти ой ичида камчиликка йўл қўйган тадбиркорлар жазоланмаслиги ҳам таъкидланди.

В Узбекистане планируется отменить уголовную ответственность за нарушение правил торговли или оказания услуг. Это предусмотрено указом президента, утверждающим Государственную программу по реализации Стратегии развития Нового Узбекистана в 2023 году.
Министерству юстиции совместно с Генеральной прокуратурой поручено в месячный срок разработать и внести в Кабинет министров проект закона, предусматривающий отмену уголовной ответственности за нарушение правил торговли путём перевода в административную юрисдикцию.
Кроме того, с 1 июля 2023 года будет установлен трёхлетний мораторий на введение новых видов мер ответственности и санкций в отношении предпринимателей. В проекте указа о госпрограмме предусматривался срок моратория в 1 год, но после обсуждения он увеличен до 3 лет.
Эти меры были анонсированы президентом на встрече с предпринимателями 22 августа 2022 года.
Глава государства тогда же отмечал, что очень много обращений поступило от представителей малого бизнеса по поводу многочисленности и тяжести штрафов, связанных с налоговыми проверками.
К примеру, более 370 тысяч субъектов малого бизнеса, которые платят налог с оборота, в среднем выплачивают около 1 млн сумов налога в месяц. Однако, финансовый штраф за невыдачу кассового чека составляет от 5 млн до 10 млн сумов, административный штраф — от 3 млн до 12 млн сумов. То есть, наказание одинаковое как для малых предпринимателей, так и крупных предприятий, указывал президент.
Размер штрафов не должен превышать сумму налогов, уплачиваемых предпринимателями, подчёркивал ранее глава государства. Хотя эти изменения не вошли в госпрограмму, проект нормативного документа находится в разработке у бизнес-омбудсмана, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Налогового комитета.
Более того, Шавкат Мирзиёев заявлял, что в отношении субъектов малого бизнеса, допустивших ошибку в первый раз, меры наказания применяться не будут. Вместо этого налоговые органы помогут устранить недостатки.
В проекте указа президента о госпрограмме этот пункт был указан. В частности, предусматривался запрет на применение финансовых санкций к малому бизнесу, впервые совершившему правонарушение в процессе предпринимательской деятельности (за исключением дел о правонарушениях, выявленных и рассматриваемых в рамках уголовного производства). Однако в итоговую версию утверждённого документа этот пункт не вошёл.
Он также был указан в «дорожной карте», утверждённой указом президента от 31 августа. Документ предусматривал разработку проекта указа президента до октября 2022 года с этими предложениями, включая снижение суммы штрафа, однако нормативно-правовой акт до сих пор не принят.
На встрече с предпринимателями также отмечалось, что в случае принятия новых законодательных актов, накладывающих на бизнес новые обязательства, предприниматели не будут наказываться за допущение ошибки в течение шести месяцев.