4 март куни қабул қилинган ҳукумат фармойишига асосан бутун Ўзбекистон бўйлаб 11 март куни умумхалқ хайрия ҳашари ўтказилади. Бу ҳақда Адлия вазирлиги матбуот хизмати хабар қилди.
Ҳашар Наврўз умумхалқ байрамини муносиб нишонлаш ҳамда Рамазон ойини қарши олишга тайёргарлик кўриш, маҳаллалар, аҳоли турар жойларини ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш, аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларини қўллаб-қувватлаш мақсадида ўтказилади.
У «Обод ва файзли маҳалла — юрт кўрки» шиори остида бўлиб ўтади.
Эслатиб ўтамиз, президент қарорига кўра, 5 кунлик иш ҳафтасига эга бўлган ходимлар учун 11 март (шанба) дам олиш куни 20 март (душанба)га кўчирилган, яъни келаётган шанба иш куни ҳисобланади.

Распоряжением Кабинета министров 11 марта в Узбекистане объявлен всенародный благотворительный хашар, сообщила пресс-служба Министерства юстиции.
Хашар проведут для подготовки к «достойному празднованию национального праздника Навруз и месяца Рамазан, благоустройства махаллей, жилых массивов и прилегающих территорий, а также поддержки нуждающихся слоёв населения».
Стоит отметить, что согласно указу президента, для сотрудников с пятидневной рабочей неделей выходной день 11 марта (суббота) был перенесён на 20 марта (понедельник), то есть предстоящая суббота является рабочим днём.
Напомним, в мае 2018 года правительство выпустило постановление, которым определено, что хашары могут проводиться исключительно на добровольных началах и строго на территории организации, в которой работают участники хашара, с соблюдением норм охраны труда и безопасности.