Ўзбекистон Конституциянинг ўзгартиришлар киритиш режалаштирилаётган моддалари қаторида ҳар бир инсоннинг фикрлаш, сўз ва эътиқод эркинлиги ҳуқуқи тўғрисидаги 29-моддаси ҳам мавжуд. Бу ҳақда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси спикери ўринбосари Одилжон Тожиев хабар берди.
Ҳозирда 29-модда қуйидагича кўринишга эга:
Ҳар ким фикрлаш, сўз ва эътиқод эркинлиги ҳуқуқига эга. Ҳар ким ўзи истаган ахборотни излаш, олиш ва уни тарқатиш ҳуқуқига эга, амалдаги конституциявий тузумга қарши қаратилган ахборот ва қонун билан белгиланган бошқа чеклашлар бундан мустаснодир.
Фикр юритиш ва уни ифодалаш эркинлиги фақат давлат сири ва бошқа сирларга тааллуқли бўлган тақдирдагина қонун билан чекланиши мумкин.
Фракцияларда муҳокамалардан ўтказилаётган қонун лойиҳасига асосан мазкур моддани қуйидагича ўзгартириш таклиф этиляпти:
Ҳар ким фикрлаш, сўз ва эътиқод эркинлиги ҳуқуқига эга.
Ҳар ким исталган ахборотни излаш, олиш ва тарқатиш ҳуқуқига эга.
Давлат Интернет тармоғидан фойдаланишни таъминлаш учун шарт-шароитлар яратади.
Ахборотни излаш, олиш ва тарқатишга бўлган ҳуқуқни чеклашга фақат қонунга мувофиқ ҳамда фақат конституциявий тузумни, халқнинг соғлиғи ва маънавиятини, бошқа шахсларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш, жамоат хавфсизлигини ҳамда жамоат тартибини таъминлаш, шунингдек давлат сирлари ёки қонун билан қўриқланадиган бошқа сир ошкор этилишининг олдини олиш мақсадида зарур бўлган доирада йўл қўйилади.
Спикер ўринбосари «фикр юритишни чеклаш мумкинлиги билан боғлиқ норма»ни ноўрин деб атади ва шунинг учун чиқариб ташланаётганини қайд этди.
«Масалага реал қаралганида, фикр инсоннинг онгостида юзага келадиган, эгасининг ўзгадан бошқаларга „кўринмас“ ғоя. Уни амалда назорат қилиш, чеклаш ёки таъқиқлашнинг имкони йўқ», — деди Одилжон Тожиев.
Унинг сўзларига кўра, ушбу масала ўтган ҳафтада бўлиб ўтган масъул қўмиталар йиғилишида ҳам қизғин муҳокама қилинган ва аксарият депутатлар таклиф этилаётган таҳрирни маъқуллашларини билдирган.
Собиқ депутат Расул Кушербаев «мантиқсиз чекловнинг Конституциядан олиб ташланаётганини бугунги кундаги прогрессив ишлардан бири», деб атади.
Таълим соҳаси мутахассиси, «Газета.uz» колумнисти Комил Жалилов ушбу таклифга изоҳ берар экан, у модда лойиҳасидаги сўзларнинг ноаниқлигига ишора қилди.
««Халқ» деганда ким тушунилади? Халқнинг соғлигини ким ва қандай воситалар билан ўлчайди? Халқнинг соғлигини қайси ахборотдан ҳимоя қилиш кераклигини ким ва қайси мезонлар асосида ҳал қилади? Масалан, ОАВ, блогер, фаол фуқаро (исталган шахс) давлат ҳокимияти тармоқларининг ёки органларининг бирон-бир ҳаракатини танқид қилуб чиқса, бу ахборот «халқни асабийлаштириб, соғлигига зиён етказиши мумкин»лиги важи билан бундай ахборотни тақиқлаш мумкин бўладими? Масалан, ҳоким, судья ёки депутат танқид қилинган ахборотни ўша танқид қилинаётган мансабдор «мен ҳам халқнинг вакилиман, бу ахборот менинг соғлигимга зарар етказяпти» деб (ёки, дейлик, қариндошлари орқали шундай шикоят уюштириб — ахир, улар ҳам халқнинг вакилику?) олдириб ташлаши мумкин бўладими?», — деди у.
«Халқнинг «маънавияти» деганда нима тушуниляпти? Ўзбекистон кўп миллатли (полиетник) давлат эканлигини ва бир этнос вакилининг «маънавияти»га тўғри келмайдиган нарсани бошқа этнос вакили оддий ҳолат сифатида қабул қилиши мумкинлиги, ҳатто битта этнос вакиллари орасида ҳам «маънавият» нима эканлиги ҳақида турли фикрлар бўлиши мумкинлигини инкор қиляпмизми? («Маданият ва маърифат» каналидаги яқинда шов-шув бўлган кўрсатув бунга яққол мисол.) Шундай «маънавият» давлат мафкураси сифатида эълон қилинадими? Конститусиядаги «фикрлар, қарашлар хилма-хиллиги» ҳақидаги модда (18-модда) нима бўлади шунда?», — деди Комил Жалилов.
Унинг фикрича, юридик ҳужжатларда, юридик ҳужжат бўлиб туриб ҳам давлатнинг асосий қонуни — Конституцияга «халқнинг соғлиғи ва маънавияти» сингари аморф тушунчалар асосида ахборотни излаш, олиш ва тарқатишга бўлган ҳуқуқни чеклаш мумкинлигини белгилаш — цензурани қонунийлаштиришдир.

Среди статей Конституции Узбекистана, в которые планируется внести изменения, есть статья 29, касающаяся права каждого на свободу мысли, слова и убеждений. Об этом сообщил заместитель спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Одилжон Тожиев.
Сейчас статья 29 выглядит так:
Каждый имеет право на свободу мысли, слова и убеждений. Каждый имеет право искать, получать и распространять любую информацию, за исключением направленной против существующего конституционного строя и других ограничений, предусмотренных законом.
Свобода мнений и их выражения может быть ограничена законом по мотивам государственной или иной тайны.
Согласно законопроекту, который сейчас проходит через обсуждение во фракциях партий, статью предлагается изложить в следующей редакции:
Каждый имеет право на свободу мысли, слова и убеждений.
Каждый имеет право искать, получать и распространять любую информацию.
Государство создаёт условия для обеспечения использования сети Интернет.
Ограничение прав на поиск, получение и распространение информации допускается только законом и только в случаях, связанных с защитой существующего конституционного строя, здоровья и духовности народа, прав и свобод других лиц, общественной безопасности и порядка, а также предотвращением разглашения государственной тайны или иной тайны, охраняемой законом.
Норму «Свобода мнений и их выражения может быть ограничена законом по мотивам государственной или иной тайны» предлагается исключить, сообщил вице-спикер, назвав эту норму «неуместной».
«Если смотреть на этот вопрос реально, мысль — это идея, возникающая в сознании человека и не видимая для других. Её невозможно контролировать, ограничивать или запрещать на практике», — отметил он.
По его словам, большинство депутатов, участвовавшие в обсуждении данного вопроса, высказались за одобрение предложенного варианта статьи.
Бывший депутат Законодательной палаты Расул Кушербаев назвал прогрессивным исключение из конституции «нелогичного ограничения» свободы мнений.
Эксперт в сфере образования, колумнист «Газеты.uz», Комил Джалилов, комментируя предложение, указал на неясность формулировок в проекте статьи.
«Кого понимать под „народом“? Кто и какими средствами измеряет здоровье людей? Кто решает, от какой информации нужно защищать здоровье народа и на основании каких критериев? Например, если СМИ, блогер, активный гражданин (любое лицо) критикуют какие-либо действия государственных сфер или органов, можно ли будет запретить такую информацию на том основании, что эта информация „может разозлить людей и нанести вред их здоровью“?» — спросил он.
«Что понимается под „духовностью“ народа? — продолжил эксперт. — Получается, мы отрицаем, что Узбекистан — многонациональное (полиэтническое) государство, что представитель одного этноса может принимать как обычное явление то, что не соответствует „духовности“ представителю другого этноса, что даже среди представителей одного этноса могут быть разные мнения о том, что такое „духовность“?» — отметил Комил Джалилов.
По его мнению, закрепление в главном законе страны — Конституции — возможности ограничения права на поиск, получение и распространение информации на основе таких «аморфных понятий», как «здоровье и духовность народа», равно «легализации цензуры».