Ўзбекистонда 2023 йилда Мўғулистон элчихонаси очилиши режалаштирилмоқда. Бу ҳақда 8 март куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов ва Мўғулистон ташқи ишлар вазири Батмунх Батсетсег иштирокида ўтказилган учрашувда маълум қилинди. Ҳозирда мамлакатда Мўғулистоннинг фахрий консуллиги мавжуд.
«Мўғулистоннинг Ўзбекистонда элчихонасини очиш қарорини олқишлаймиз. Сўнгги йилларда икки томонлама алоқалар истисносиз барча соҳаларда ижобий суръат кўрсатмоқда», — деб ёзган Бахтиёр Саидов ўзининг Telegram каналида.
Йил бошида Батмунх Батсетсег Мўғулистон Ўзбекистонни Марказий Осиё минтақасида иқтисодий ва савдо иштирокини кенгайтириш учун муҳим давлат сифатида кўришини маълум қилган эди.
Вазирлик хабарига кўра, учраушвда ўзаро ҳамкорликнинг шартномавий-ҳуқуқий асосларини кенгайтириш, ТИВлараро маслаҳатлашувларнинг навбатдаги даврасини ўтказиш, савдо айланмасини диверсификация қилиш ва қўшма ҳамкорлик лойиҳаларини амалга ошириш бўйича таклифлар муҳокама қилинган.
Қишлоқ хўжалиги соҳасида ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Мўғулистон ишчи гуруҳи ва Ишбилармонлар кенгашини ташкил этиш масалаларини ўрганиш бўйича келишувга эришилган.
7 март куни бошланган ва 10 мартга қадар давом этадиган ташриф доирасида Батмунх Батсетсег ва Мўғулистоннинг бошқа расмий вакиллари Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги, сармоя, саноат ва савдо, транспорт вазирликлари ҳамда Вазирлар Маҳкамасида ҳам учрашувлар ўтказмоқда.
Бу 1992 йилда икки давлат ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганидан бери Мўғулистон ташқи ишлар вазирининг Ўзбекистонга илк ташрифидир, деб хабар беради Мўғулистон ТИВ сайтида. Мўғулистон президенти эса Шанхай ҳамкорлик ташкилоти саммитида иштирок этиш учун кузда Ўзбекистонга ташриф буюрганди.

В Узбекистане в этом году планируется открытие посольства Монголии. Этот вопрос обсуждался на встрече и. о. министра иностранных дел Бахтиёра Саидова и министра иностранных дел Монголии Батмунх Батцэцэг в Ташкенте 8 марта. Сейчас в Ташкенте действует почётное консульство Монголии.
«Приветствуем решение об открытии посольства Монголии в Узбекистане. В последние годы двусторонние отношения демонстрируют положительную динамику во всех без исключения сферах», — написал в своём Telegram-канале Бахтиёр Саидов.
Ранее в этом году Батмунх Батцэцэг сообщала, что Монголия рассматривает Узбекистан как важную страну для расширения экономического и торгового присутствия в регионе Центральной Азии.
Как сообщила пресс-служба МИД Узбекистана, на переговорах обсуждались вопросы расширения договорно-правовой базы сотрудничества, диверсификации номенклатуры товарооборота и реализации совместных проектов кооперации.
Достигнута договорённость об изучении вопросов создания Узбекско-монгольских рабочей группы по сотрудничеству в сфере сельского хозяйства, а также Делового совета.
В рамках визита, который начался 7 марта и продлится до 10 марта, Батмунх Батцэцэг и другие официальные лица Монголии также проводят встречи в министерствах сельского хозяйства, инвестиций, промышленности и торговли, транспорта, в Кабинете министров Узбекистана.
Это первый визит в Узбекистан министра иностранных дел Монголии с момента установления дипломатических отношений двух стран в 1992 году, говорится на сайте МИД Монголии. Президент Монголии посещал Узбекистан осенью для участия в саммите Шанхайской организации сотрудничества.