Иқтисодиёт ва молия вазирлиги 2023 йилда давлат активларини хусусийлаштиришдан 10 триллион сўм даромад олишни кутмоқда, бу ўтган йилга нисбатан 66,6 фоизга кўпдир. Бу ҳақда Ўзбекистоннинг 2023 йилги бюджетига бағишланган «Фуқаролар учун бюджет» ахборот нашрида кўрсатиб ўтилган.
2022 йилда давлат мулкини хусусийлаштиришдан олинадиган даромадлар прогнози 6 триллион сўмни ташкил этган. Ноябрь ойи бошида Давлат активларини бошқариш агентлиги директори Акмалхон Ортиқов давлат объектларини 5 триллион сўмга (ўша пайтда — 447 миллион доллар) хусусийлаштириш ва йил охиригача бу кўрсаткични 1 миллиард долларга етказишни режалаштираётганини эълон қилганди. Ушбу кўрсаткичга олиб чиқилганми ёки йўқ — ҳозирча хабар берилмаган.
2023 йилда консолидациялашган бюджет даромадлари 310,67 триллион сўм, харажатлари эса 343,21 триллион сўм бўлиши кутилмоқда. Натижада 32,5 триллион сўм ёки ялпи ички маҳсулотга нисбатан 3 фоиз камомад шаклланмоқда. Хусусийлаштиришдан тушадиган 10 триллион сўмлик прогноз тушумлари камомаднинг бир қисмини қоплашга йўналтирилиши режалаштирилган.
Камомаддан ташқари, давлат 19,2 триллион сўмлик асосий қарзни сўндириши керак. Натижада жами 52,1 триллион сўмлик камомад ва қарзларни молиялаштириш манбаларини топиш зарур бўлади.
Бу манбалар икки гуруҳга бўлинади: ташқи ва ички. Хорижий (52 фоиз) халқаро молия институтларининг кредитлари ва евробондлар чиқариш (17,3 триллион сўм) ва давлат дастурларини амалга ошириш учун қарзлар (7,8 триллион сўм) ҳиссасига тўғри келади. Ички (48 фоиз) давлат ғазначилик облигацияларини чиқариш (17 триллион сўм) ва давлат активларини хусусийлаштиришдан тушган тушумлар (10 триллион сўм)ни ўз ичига олади.
2022 йилда бюджет даромадлари 254,57 триллион сўм, харажатлари 280,12 триллион сўм, тақчиллиги 25,54 триллион сўм (ялпи ички маҳсулотга нисбатан 3 фоиз) миқдорида прогноз қилинган. Йил охирида ҳукумат харажатлар чегарасига мослаша олмаган. Даромад кўрсаткичлари амалда 286,5 триллион сўмни (прогнозга нисбатан 2,2 фоизга кўп), харажатлар 321,6 триллион сўмни (+14,8 фоиз), тақчиллик — 35,1 триллион сўмни ёки ялпи ички маҳсулотнинг 4 фоизини (+ 37,4 фоиз) ташкил этган.

Министерство экономики и финансов в 2023 году ожидает получить 10 трлн сумов в качестве доходов от приватизации государственных активов, что на 66,6% больше показателя прошлого года. Об этом говорится в «Бюджете для граждан на 2023 год».
В 2022 году прогноз доходов от приватизации госимущества составлял 6 трлн сумов. В начале ноября директор Агентства по управлению госактивами (АУГА) Акмалхон Ортиков сообщал о приватизации гособъектов на 5 трлн сумов (на тот момент — 447 млн долларов США) и планах достичь показателя в 1 млрд долларов до конца года. Удалось ли достичь этого показателя, пока не сообщалось.
В 2023 году доходы консолидированного бюджета ожидаются на уровне 310,67 трлн сумов, а расходы — 343,21 трлн сумов. В результате образуется дефицит в 32,5 трлн сумов, или 3% к ВВП. Прогнозируемые доходы от приватизации в 10 трлн сумов планируется направить на покрытие части дефицита.
Помимо дефицита, государство должно погасить основной долг на 19,2 трлн сумов. В итоге потребуется найти источники финансирования дефицита и долга на общую сумму сумму 52,1 трлн сумов.
Эти источники подразделяются на две группы: внешние и внутренние. На внешние (52%) приходятся кредиты международных финансовых институтов и выпуск еврооблигаций (17,3 трлн сумов) и займы на реализацию государственных программа (7,8 трлн сумов). К внутренним (48%) относятся выпуск государственных казначейских облигаций (17 трлн сумов) и поступления от приватизации госактивов (10 трлн сумов).
В 2022 году доходы бюджета прогнозировались на уровне 254,57 трлн сумов, расходы — 280,12 трлн сумов, дефицит — 25,54 трлн сумов (3% к ВВП). По итогам года правительство не уложилось в лимит по расходам. Показатели по доходам фактически составили 286,5 трлн сумов (на 12,5% больше прогноза), расходам — 321,6 трлн сумов (+14,8%), дефицит — 35,1 трлн сумов, или 4% к ВВП (+37,4%).