Чуй вилоятининг Ак-Суу қишлоғидаги Ўзбекистон ва Қирғизистон қўшма заводида автомобиль ишлаб чиқариш июль ойида бошланиши режалаштирилган. Бу ҳақда Kaktus.media Қирғизистон иқтисодиёт вазири ўринбосари Айнура Усенбековага таяниб хабар берди.
14 март куни Қирғизистон парламентининг ёқилғи-энергетика комплекси, ер қаъридан фойдаланиш ва саноат сиёсати қўмитаси икки давлат ўртасида автомобиллар ишлаб чиқаришни ташкил этиш бўйича ҳамкорлик тўғрисидаги битимни кўриб чиқди.
Лойиҳани тақдим этган Айнура Усенбекованинг айтишича, икки давлат президентлари аввалроқ «июль ойида завод ишлай бошлайди» деган келишувга эришган. Шу муносабат билан бўлим шошилинч равишда келишувни қўмитага кўриб чиқиш учун тақдим этади.
Вазир ўринбосарининг таъкидлашича, 10 июлдаги жадвалга кўра, биринчи автомобиль йиғилиши рўйхатга олиниши кутилмоқда. Заводнинг ўзи, ер ва бошқа инфратузилмани ҳисобга олмаганда, 2,5 млн дан 5 млн долларгача баҳоланмоқда.
Усенбекованинг таъкидлашича, биринчи босқичда йирик ва ўрта узелли йиғиш йўлга қўйилади. Келажакда электромобилларни кичик узелли йиғиш ҳам бошланиши мумкин.
ОАВ маълумотларига кўра, 2023 йилда Сокулук туманида қирғиз-ўзбек автомобиль заводи ишлай бошлайди. Олти йил ичида 30 минг дона автомобиль ишлаб чиқариш, 2 минг иш ўрни яратиш режалаштирилган. Заводда 19 русумдаги Chevrolet, Daewoo ва Isuzu автомобилларини йиғиш мўлжалланган.
Қирғизистон иқтисодиёт вазири ўринбосари Канат Абдраҳмоновнинг қайд этишича, қўшма енгил автомобиллар ишлаб чиқаришни ташкил этиш бўйича келишув Қирғизистон томонидан «ДТ Техник» ва «Нур», Ўзбекистон томонидан эса «Ўзавтосаноат» АЖ томонидан имзоланади. «Жами сармоя 50 млн долларга баҳоланди.
Эслатиб ўтамиз, 2021 йил сентябрь ойида Гаджигабул (Озарбайжон) шаҳрида UzAuto Motors ва «СамАвто» ишлаб чиқариш линияси очилган эди. General Motors билан иттифоқ доирасида UzAuto Motors Озарбайжонда Chevrolet автомобиллари сотуви бошланганини эълон қилди. Озарбайжоннинг ишлаб чиқариш ҳамкори Боку шаҳри яқинида жойлашган Гаджигабул саноат тумани таркибига кирувчи «Азермаш СР» заводи эди.

Производство автомобилей на совместном заводе Узбекистана и Кыргызстана в селе Ак-Суу Чуйской области планируется начать в июле. Об этом сообщило издание Kaktus.media со ссылкой на заместителя министра экономики Айнуру Усенбекову.
14 марта комитет парламента Кыргызстана по топливно-энергетическому комплексу, недропользованию и промышленной политике рассмотрел соглашение двух стран о сотрудничестве по организации производства автомобилей.
Айнура Усенбекова, представившая проект, сообщила, что президенты двух стран ранее договорились, что «в июле завод уже будет работать». В связи с этим ведомство в спешном порядке представляет соглашение на рассмотрение комитета.
Замминистра указала, что по графику 10 июля ожидается регистрация сборки первого автомобиля. Стоимость самого завода, без учёта земельного участка и прочей инфраструктуры, оценивается от 2,5 млн до 5 млн долларов.
Усенбекова отметила, что на первом этапе будут крупноузловая и среднеузловая сборки. В будущем, возможно, начнётся и мелкоузловая сборка электромобилей.
По данным СМИ, что в 2023 году в Сокулукском районе начнёт работу кыргызско-узбекский завод по производству автомобилей. За шесть лет на нем планируют выпустить 30 тысяч машин и создать 2000 рабочих мест. На заводе намечено собирать 19 моделей авто марок Chevrolet, Daewoo и Isuzu.
Замминистра экономики Кыргызстана Канат Абдрахманов отмечал, что соглашение о создании совместного производства легковых авто подпишут с кыргызской стороны «ДТ Техник» и «Нур», с узбекистанской — АО «Узавтосаноат». «Общий объем инвестиций оценивался в 50 млн долларов.
Отметим, что в сентября 2021 года в городе Гаджигабул (Азербайджан) открылась производственная линия UzAuto Motors и «СамАвто». В рамках альянса с General Motors UzAuto Motors объявил о начале продаж автомобилей Chevrolet в Азербайджане. Партнёром по производству со стороны Азербайджана выступил завод «Азермаш СР», который входит в состав Гаджигабульского промышленного квартала, расположенного недалеко от города Баку.