Ўзбекистон президенти Администрацияси Ижро этувчи аппаратининг Коммуникациялар ва ахборот сиёсати бўйича шўъба мудири Саида Мирзиёева 22−24 март кунлари Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Нью-Йоркдаги бош қароргоҳида бўлиб ўтган БМТнинг сув ресурслари бўйича конференциясида иштирок этди.
У Ўзбекистон номидан сўзга чиқиб, сув хўжалиги соҳасидаги муаммолар ва ютуқлар билан ўртоқлашди.
«Орол денгизининг инқирози инсониятнинг атроф-муҳитга эътиборсизлиги оқибатлари ҳақида даҳшатли эслатмадир. Бироқ ғамхўр одамларнинг саъй-ҳаракатлари туфайли у яна умид ва янгиланиш рамзига айланмоқда», — деди президентнинг қизи.
Унинг аниқлик киритишича, 2018 йилда БМТ шафелигида ташкил этилган Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича кўп томонлама шериклик асосидаги траст фонди маблағлари ҳисобидан қиймати 14 млн АҚШ долларидан ортиқ лойиҳалар амалга оширилмоқда.
«Мамлакатимиз Орол денгизининг қуриган тубини боғга айлантиришни ўз олдига улкан мақсад қилиб қўйган ва ҳозирда қарийб 1,5 миллион гектар майдон кўкаламзорлаштирилган. Давлатимиз экологик ҳалокатга қарши курашишда вақт қадрини чуқур англагани боис, бу вазифани тезкор равишда амалга оширмоқдамиз», — деди у.
Саида Мирзиёева Орол денгизи экологик ҳалокатига қарши курашда маданият ва бунёдкорликнинг муҳимлигини таъкидлади. У Ўзбекистон маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармасининг йирик таълим ва маданий дастурларни ўз ичига олган «Орол маданияти саммити» лойиҳасини тақдим этди.
«Бу ҳудуд аҳолисини қўллаб-қувватлаш мақсадида нафақат турли соҳалардаги мутахассисларга, балки рассомлар ва дизайнерларнинг ижодий кучларига ҳам сармоя киритдик. Уларнинг биргаликдаги саъй-ҳаракатлари билан биз аллақачон эътиборни жалб қилишни, янги ҳикояларни яратишни ва кўз илғамас муаммоларни кўрсатишни бошладик. Биз янги келажакни қуриш учун янги ривоятни — Орол маданияти саммитини яратмоқдамиз», — деди у.
Саммит фаолияти Оролбўйида биомаданий, маданий ва тиллар хилма-хиллигини асраб-авайлашга қаратилган.
«Санъат, дизайн ва маданият огоҳликни ошириш, алоқаларни рағбатлантириш, келажакни қуриш ва пировардида ижобий ўзгаришлар яратишда ҳал қилувчи роль ўйнашига ишончим комил. Шу боис стипендия дастурлари ва грантларини, фанлараро таълим дастурларини йўлга қўйиш, Оролга бағишланган санъат асарларини қўллаб-қувватлаш кабиларни ўз олдимизга қатъий мақсад қилиб қўйганмиз», — деди Саида Мирзиёева.
«Уфқда ўзгаришлар денгизи бор. Уни биз билан қабул қиласиз, деган умиддамиз. Биз сизга муаммоларимиз ҳақида сўзладик. Бизни қўллаб-қувватлашингизга ишонамиз ва умид қиламиз», — деди у.
Аввалроқ «Газета.uz» «Орол орзуси» дастури, унинг доирасида «Орол орзуси» нодавлат ташкилотини ташкил этиш, хайрия ва донорлар маблағларини жалб қилиш, «Орол элчилари» тармоғини яратиш ва бошқа ташаббусларни амалга ошириш режалаштирилгани ҳақида хабар берган эди.

Заведующая сектором по коммуникациям и информационной политике исполнительного аппарата Администрации президента Узбекистана Саида Мирзиёева приняла участие в конференции ООН по водным ресурсам, которая прошла в штаб-квартире Организации Объединённых Наций в Нью-Йорке с 22 по 24 марта.
Выступая от имени Узбекистана, она поделилась проблемами и достижениями в области управления водными ресурсами.
«Кризис Аральского моря — страшное напоминание о последствиях пренебрежительного отношения человека к окружающей среде. Однако благодаря усилиям неравнодушных людей море вновь становится символом надежды и обновления», — сказала дочь президента.
Она уточнила, что за счёт средств Многопартнёрского трастового фонда по человеческой безопасности для региона Приаралья, созданного в 2018 году под эгидой ООН, реализуются проекты общей стоимостью более 14 млн долларов США.
«Наша страна поставила перед собой амбициозную цель — превратить высохшее дно Аральского моря в сад, и сейчас озеленено почти 1,5 миллиона гектаров земли. Поскольку наша страна хорошо понимает ценность времени в борьбе с разрушением окружающей среды, мы реализуем эту задачу быстро», — заявила она.
оон, саида мирзиёева, саммит культуры арала
Саида Мирзиёева отметила важность культуры и творчества в борьбе с экологической катастрофой Аральского моря. Она представила проект Фонда развития культуры и искусства Узбекистана Aral Culture Summit, включающий в себя крупные образовательные и культурные программы.
«Чтобы поддержать жителей этого региона, мы вложили инвестиции не только в специалистов различных отраслей, но и в творческие силы художников и дизайнеров. Благодаря их совместным усилиям мы уже начали привлекать внимание, создавать новые рассказы и освещать невидимые проблемы. Мы создаём новый нарратив для построения лучшего будущего — Саммит культуры Арала», — подчеркнула она.
Деятельность саммита направлена на сохранение биокультурного, культурного и языкового разнообразия в Приаралье.
«Я убеждена, что искусство, дизайн и культура могут сыграть решающую роль в повышении осведомлённости, поощрении связей, построении будущего и, в конечном итоге, в создании позитивных изменений. Вот почему мы поставили перед собой твёрдую цель по созданию стипендиальных программ и грантов, междисциплинарных образовательных программ и поддержки произведений искусства, посвящённых Аралу», — сказала Саида Мирзиёева.
«На горизонте очень много перемен. Мы надеемся, что вы встретите их вместе с нами. Мы рассказали вам о наших проблемах. Мы надеемся и верим, что вы поддержите нас», — отметила она.
«Газета.uz» ранее сообщала о программе «Аральская мечта», в рамках которой планируется создать ННО «Орол орзуси», привлечь средства благотворителей и доноров, создать сеть «послов Аральского моря» и реализовать другие инициативы.