Қорақалпоғистон судининг Жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъати Жиноят кодексининг 28, 104, 158, 159, 244 ва 244−1-моддаларида назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбланаётган Аманбай Сагидуллаев (Норвегияда яшайди) ва Ниетбай Уразбаевга (Қозоғистонда) нисбатан жиноят ишини кўриб чиқишга киришди. Бу ҳақда Олий суд матбуот хизмати хабар берди. Суд жараёни очиқ тарзда бўлиб ўтмоқда.
Маълумот учун:
28-модда: Жиноят иштирокчиларининг турлари (ташкилотчи, далолатчи ва ёрдамчилар ҳам жиноят иштирокчилари деб топилади.);
104-модда: Баданга қасддан оғир шикаст етказиш;
158-модда: Ўзбекистон Республикаси Президентига тажовуз қилиш;
159-модда: Ўзбекистон Республикасининг конституциявий тузумига тажовуз;
244-модда: Оммавий тартибсизликлар;
244−1-модда: Жамоат хавфсизлиги ва жамоат тартибига таҳдид соладиган материалларни тайёрлаш, сақлаш, тарқатиш ёки намойиш этиш.
Аманбай Сагидуллаев (1967 йилда туғилган) «Алға Қарақалпақстан» партияси етакчиси, Норвегияда яшайди. ИИВ хабарига кўра, унга нисбатан Жиноят кодексининг 167-моддалари (Ўзлаштириш ёки растрата йўли билан талон-торож қилиш), 205 (Ҳокимият ёки мансаб ваколатини суиистеъмол қилиш) ва 209 (Такроран ёки хавфли рецидивист томонидан содир этилган мансаб сохтакорлиги) бўйича қидирув эълон қилинган.
Ниетбай Уразбаев (1967 йилда туғилган) Қозоғистоннинг Манғистау вилояти «Аллаяр жолы» қорақалпоқ этник-маданий бирлашмаси раиси. Ўтган йилнинг октябрь ойида Медиазона нашри унинг Ўзбекистон конституциявий тузумига тажовуз қилгани учун давлатлараро қидирувга берилгани ҳақида хабар берган эди.
«Жиноят-процессуал кодексининг 410-моддаси (Cуд муҳокамасида судланувчининг иштироки)га асосланиб, судланувчилар Ўзбекистон Республикаси ҳудудидан ташқарида бўлгани ва уларни судга келтириш имкони йўқлиги сабабли ушбу жиноят иши бўйича суд муҳокамаси А.Сагидуллаев ва Н.Уразбаевнинг иштирокисиз ўтказилмоқда. Суд жараёни якуни бўйича батафсил ахборот берилади», — дейилади Олий суд хабарида.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ суд 2022 йил 1−2 июль кунлари Қорақалпоғистонда содир бўлган воқеалар бўйича жиноят иши бўйича икки алоҳида суд мажлиси якунларига кўра 22 нафар ва 39 нафар судланувчига ҳукм чиқарган эди.

Судебная коллегия по уголовным делам суда Каракалпакстана начала рассмотрение уголовного дела в отношении Аманбая Сагидуллаева (проживает в Норвегии) и Ниетбая Уразбаева (в Казахстане), обвиняемых в совершении преступлений, предусмотренных статьями 28,104, 158 (только Сагидуллаев), 159, 244 и 244−1 Уголовного кодекса. Об этом сообщила пресс-служба Верховного суда Узбекистана. Судебный процесс является открытым.
Справка:
Статья 28: Виды соучастников преступления (соучастниками наряду с исполнителями признаются организаторы, подстрекатели и пособники);
Статья 104: Умышленное тяжкое телесное повреждение;
Статья 158: Посягательства на президента Республики Узбекистан;
Статья 159: Посягательства на конституционный строй Республики Узбекистан;
Статья 244: Массовые беспорядки;
Статья 244−1: Изготовление, хранение, распространение или демонстрация материалов, содержащих угрозу общественной безопасности и общественному порядку.
Аманбай Сагидуллаев (1967 года рождения) — лидер партии «Алга Каракалпакстан», проживает в Норвегии. Находится в розыске, согласно сайту МВД Узбекистана (когда внесена запись, уточнить не удалось), по статьям 167 (хищение путём присвоения или растраты в крупном размере), 205 (злоупотребление властью или должностными полномочиями с причинением особо крупного ущерба) и 209 (должностной подлог, совершённый повторно или опасным рецидивистом) УК.
Ниетбай Уразбаев (1969) является председателем каракалпакского этно-культурного объединения Мангистауской области Казахстана «Аллаяр жолы». В октябре прошлого года «Медиазона» сообщала об объявлении его в межгосударственный розыск по делу о посягательстве на конституционный строй Узбекистана.
«На основании статьи 410 (участие подсудимого в судебном разбирательстве) Уголовно-процессуального кодекса, а также по причине нахождения подсудимых вне пределов Республики Узбекистан и невозможности их привода в суд судебное разбирательство по данному уголовному делу проходит без участия Аманбая Сагидуллаева и Ниетбая Уразбаева. Подробная информация будет представлена по завершении судебного процесса», — говорится в сообщении Верховного суда.
Ранее суд по итогам двух отдельных процессов вынес приговоры 22 и 39 фигурантам уголовного дела о событиях в Каракалпакстане 1−2 июля 2022 года.