Ўзбекистон президенти Администрациясининг коммуникациялар ва ахборот сиёсати шўъбаси мудири Саида Мирзиёева АҚШга ташрифи доирасида Вашингтонда Тинчлик корпуси бош директори ўринбосари Томас Пан билан учрашди. Бу ҳақда у ўзининг Telegram-каналида хабар қолдирди.
Учрашувда таълим ва тил ўрганиш бўйича ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди.
«Ўзбекистон мамлакатимизда инглиз тилини ўқитадиган америкалик кўнгилли ўқитувчиларнинг фаолиятини янгилаш, жумладан, қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш, АКТ ва илғор технологиялар каби соҳаларда инглиз тилидаги мутахассисларни тайёрлашга қаратилган масалаларни ҳал этишда „Тинчлик корпуси“ билан яқин ҳамкорлик қилиши жуда муҳим, деб ҳисоблайман», — деди Саида Мирзиёева.
«Ишончим комилки, бугунги учршувимиз икки мамлакат ўртасидаги дўстона муносабатларни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади», — дея қўшимча қилган у.
Эслатиб ўтамиз, 2022 йил ноябрида АҚШнинг Тошкентдаги элчиси Жонатан Хеник 2005 йилда Ўзбекистондаги фаолиятини қисқартирган «Тинчлик корпуси» мамлакатга қайтишни режалаштираётганини маълум қилганди. Унинг сўзларига кўра, бу борада Ўзбекистон ҳукумати билан принципиал келишув мавжуд.
Саида Мирзиёева 24 март куни Оқ уйда ҳам бўлиб, у ерда АҚШ президенти Жо Байден ёрдамчиси ва АҚШ президенти маъмуриятининг гендер сиёсати бўйича кенгаши директори Женнифер Клайн билан учрашди.
«Суҳбатнинг асосий мавзуларидан бири — хотин-қизларни гендер зўравонликдан ҳимоя қилиш ва Ўзбекистонда унга йўл қўймаслик учун амалга оширилаётган ишлар бўлди. Жиноят ва Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексларига аёллар ва вояга етмаганларга нисбатан зўравонлик жиноятини назарда тутувчи ўзгартиришлар фақат қоғозда қолмаслиги учун зарур чора-тадбирларни атрофлича муҳокама қилдик», — дея маълум қилди у.
Мирзиёеванинг сўзларига кўра, Женнифер Клайн бу борада амалий ёрдам беришни таклиф қилган.
Ушбу учрашув ҳақидаги эълон Оқ уй томонидан ҳам эълон қилинди. Унда айтилишича, учрашувда гендер тенглигини таъминлаш, жумладан, оиладаги зўравонлик қурбонларини ҳуқуқий ҳимоя қилишни кучайтириш, одам савдосига қарши курашиш ва аёлларнинг иқтисодий имкониятларини кенгайтириш масалалари муҳокама қилинган.
«Қўшма Штатлар ушбу масалалар бўйича биргаликда ҳаракат қилиш ҳамда Ўзбекистон мустақиллиги ва суверенитетини қўллаб-қувватлаш орқали стратегик шерикликни чуқурлаштириш тарафдори», — дейилади баёнотда.
Аввал хабар берганимиздек, Ўзбекистон Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси оиладаги зўравонлик учун маъмурий ва жиноий жавобгарликни, шунингдек, иқтисодий ва психологик зўравонлик, жинсий зўравонлик ва бошқа жиноятлар учун жавобгарликни назарда тутувчи қонун лойиҳасини қабул қилди.

Заведующая сектором по коммуникациям и информационной политике исполнительного аппарата Администрации президента Узбекистана Саида Мирзиёева во время визита в США провела в Вашингтоне встречу с заместителем генерального директора «Корпуса мира» Томасом Пэном, сообщила она в своём Telegram-канале.
На встрече были обсуждены перспективы сотрудничества в области образования и языковой подготовки.
«Узбекистан заинтересован в тесном взаимодействии с „Корпусом мира“ для решения вопросов, связанных с возобновлением деятельности американских волонтёров-преподавателей английского языка в Узбекистане, в том числе направленной на языковую подготовку специалистов в таких сферах, как сельское хозяйство, здравоохранение, ИКТ и передовые технологии», — отметила Саида Мирзиёева.
«Уверена, что возобновление сотрудничества послужит укреплению дружеских отношений двух наших стран», — добавила она.
Напомним, в ноябре 2022 года посол США в Ташкенте Джонатан Хеник сообщил, что «Корпус мира», свернувший деятельность в Узбекистане в 2005 году, планирует вернуться в страну. По его словам, по этому вопросу есть принципиальная договорённость с правительством Узбекистана.
Саида Мирзиёева 24 марта также посетила Белый дом, где встретилась с помощником президента США Джо Байдена и директором Совета по гендерной политике администрации президента США Дженнифер Кляйн.
«Одной из главных тем беседы стала защита женщин от гендерного насилия и меры, которые принимаются в Узбекистане для его недопущения, — сообщила она. — Мы подробно обсудили, какие шаги нужно предпринять, чтобы принятые в Узбекистане поправки в Уголовный и Административный кодексы, криминализирующие насилие над женщинами и несовершеннолетними, не остались только на бумаге».
По словам Саиды Мирзиёевой, Дженнифер Кляйн предложила оказать практическую помощь в этом направлении.
Сообщение об этой встрече было также опубликовано Белым домом. В нём говорится, что на встрече обсуждалось продвижение гендерного равенства и равноправия, в том числе путём усиления правовой защиты жертв домашнего насилия, борьбы с торговлей людьми и расширения экономических прав и возможностей женщин.
«Соединённые Штаты привержены углублению нашего стратегического партнёрства путём сотрудничества по этим вопросам и поддержки независимости и суверенитета Узбекистана», — подчёркивается в сообщении.
Как мы сообщали ранее, Законодательная палата Олий Мажлиса Узбекистана приняла законопроект о введении административной и уголовной ответственности за домашнее насилие, а также ответственности за экономическое и психологическое насилие, сексуальное домогательство и другие преступления.