Тошкентнинг Олмазор туманидаги 13 та, шунингдек, пойтахт вилоятининг Тошкент туманидаги 2 та маҳалла фуқаролар йиғини аҳолиси авария туфайли икки кундан ортиқ вақт давомида электр таъминотисиз қолди.
Туман аҳолисининг «Газетa.uz»га маълум қилишича, электр таъминоти 24 мартга ўтар кечаси узилган. Ҳудудий электр тармоқлари корхонаси ва Ўзбекистон Энергетика вазирлигининг маълум қилишича, Олмазор туманидаги юқоридаги маҳаллаларни электр энергияси билан таъминловчи 110/35/10 кВА «Сағбон» юқори вольтли подстанциясида носозлик юзага келган.
26 март куни соат 09:13 да подстанцияда янги, янада кучли қувват трансформатори ишга туширилди, деб хабар қилди туман ҳокимлиги матбуот хизмати. Тушгача Олмазор туманидаги барча маҳаллаларда электр энергиясини босқичма-босқич тиклаш режалаштирилган эди. Тошкент вилоят ҳокимлиги эса соат 15:00 га қадар электр энергияси тўлиқ уланишини маълум қилди.
«Ҳудудий электр тармоқлари»дан маълум қилинишича, жараён мураккаблиги туфайли иш узоқ давом этган. Ҳодисани бартараф этишга 84 нафар ходим ва 12 бирлик махсус техника жалб қилинган.
«РЭС»дан «Газета.uz»га маълум қилинишича, электр таъминотидаги узилиш 17 мингга яқин абонентга таъсир кўрсатган. Компания ноқулайликлар учун узр сўради.
Аҳолининг сўзларига кўра, электр таъминотидаги узилиш туфайли сув таъминоти ҳам тўхтаган. 1055 марказий диспетчерлик хизматининг Telegram-гуруҳида соат 11:26 да Ўрозбоев кўчасида электр таъминоти тиклангани, бироқ ҳозирча совуқ сув йўқлиги маълум қилинди.
Туман аҳолисидан бири «Газетa.uz» билан суҳбатда туман ва шаҳар мутасаддилари аҳолига ноқулайликларни бартараф этишда қулайлик яратиш мақсадида ёрдам кўрсатиши, масалан, зарядловчи қурилмалар бўлган чодирлар ўрнатиши, сув ва озиқ-овқат етказиб беришни ташкил этиши керак эди.
Аввал хабар берганимиздек, 2023 йилда Тошкентнинг электр таъминотини яхшилашга қаратилган 35−110 кВ кучланишли электр тармоқларини ривожлантириш лойиҳасини амалга ошириш режалаштирилган. Бунинг учун 3,56 трлн сўм керак бўлади. Yunusobod city, Тошкент шаҳри ва бошқа ҳудудларда янги подстанциялар қурилади.

Жители 13 махаллей Алмазарского района Ташкента, а также 2 махаллей Ташкентского района столичной области больше двух суток оставались без электричества из-за аварии.
Как сообщили «Газете.uz» жители района, электричество отключилось в ночь на 24 марта. Компания «Региональные электрические сети» и Министерство энергетики Узбекистана сообщили, что неисправность произошла на высоковольтной подстанции «Сагбан» 110/35/10 кВА в Алмазарском районе, снабжающей указанные махалли электроэнергией.
26 марта в 9:13 на подстанции был запущен новый, более мощный силовой трансформатор, сообщила пресс-служба районного хокимията. К полудню подачу электричества планировалось постепенно восстановить во всех махаллях Алмазарского района. Хокимият Ташкентской области сообщил, что там электричество полностью подключат до 15:00.
В «Региональных электрических сетях» сообщили, что работы заняли долгое время по причине сложности процесса. К ликвидации аварии были привлечены 84 сотрудника и 12 единиц специального автотранспорта.
алмазарский район ташкента, министерство энергетики, рэс, ташкент
Как уточнили «Газете.uz» в «РЭС», отключение электричества затронуло около 17 тысяч абонентов. Компания принесла извинения за неудобства.
По данным жителей, что из-за отключения электричества также прервалась подача воды. В Telegram-группе центральной диспетчерской службы 1055 в 11:26 сообщалось, что на улице Уразбаева электричество восстановили, но холодной воды ещё не было.
Одна из жительниц района в разговоре с «Газетой.uz» отметила, что власти района и города могли бы оказать людям помощь, чтобы им было легче преодолеть неудобства, например, развернуть палатки с зарядными устройствами, организовать доставку воды и продуктов.
Как мы сообщали ранее, в 2023 году планируется реализовать проект развития электросетей напряжением 35−110 кВ, направленный на улучшение электроснабжения Ташкента. Для этого потребуется 3,56 трлн сумов. Новые подстанции построят на территории Yunusobod city, Tashkent city и в других районах.