Зилзила қачон ва қаерда содир бўлишини ҳозирча олдиндан айтиб бўлмайди. Бироқ сиз унга тайёргарлик кўришингиз мумкин. «Газета.uz» зилзиладан олдин, зилзила вақти ва ундан кейин ўлим ва жароҳатланиш хавфини камайтириш учун мутахассислар нималарни тавсия қилиши ҳақида маълумот беради.
Зилзиладан олдин нима қилиш керак?
Оғир мебель ва маиший техника хавфсизлигини таъминланг. Зилзила пайти катта ва ҳатто оғир жисмлар ҳам қулаши мумкин.
Китоб жавони каби оғир нарсаларни тўшак, диван ва одамлар ўтирадиган, ухлайдиган ва кўп вақт ўтказадиган бошқа жойлардан узоқроққа жойлаштиринг. Катта ва беқарор жисмларни полдан пастроқ жавонларга, лекин қочиш йўлларини тўсиб қўймаслиги учун эшиклардан узоқроққа кўчирган маъқул.
Мутахассислар барча мебелларни, шунингдек, маиший техникани девор ёки полга боғлаб турадиган камар ёки тиргаклар ёрдамида тўғри маҳкамлашни тавсия қилади.
Уйингизда хавфсиз жойларни топинг. Ҳар бир хонада йиқилган нарсалардан ёки қурилиш материалларидан ҳимояланишингиз мумкин бўлган жойни белгиланг. Бу стол ёки каравот ҳам бўлиши мумкин.
«Фавқулодда вазиятлар учун чамадон» йиғинг. Гигиена воситалари, керакли дори-дармонлар, муҳим ҳужжатлар нусхалари ва оз миқдорда нақд пул бўлган кичик сумка тайёрланг. Ҳужжатлар ва пулларни сув ўтказмайдиган сумкаларда сақланг.
Асосан бундай тўпламлар шахсий эҳтиёжларга мос равишда тайёрланиши мумкин, аммо умумий тавсиялар қуйидагилар:
- Тез бузилмайдиган овқатлар (консерва, қуритилган мевалар, тузсиз ёнғоқлар). Асосий қоида — чанқатувчи ёки пиширишни талаб қиладиган овқатлар солмаслик;
- Сув. Бир киши учун кунига камида 3,5 литр сув кетишини ҳисобга олган ҳолда идишли сув сақланг ва камида уч кунга етадиган захира қилиб қўйинг;
- Фонар ва унинг учун захира батарейкалар. Шунингдек, тўшагингиз ёнида, иш жойингизда ва машинангизда биттадан фонар сақланг;
- Биринчи тиббий ёрдам тўплами;
- Чақалоқлар учун ҳўл салфеткалар ва ҳожатхона қоғози каби санитария-гигиена воситалари — тагликлар, бўтқа учун аралашмалалар, сутидиш ва сўрғичлар;
- Мобил телефон ва захира аккумуляторлар;
- Вайроналар остида қолиб кетганда, қутқарувчиларга сигнал бериш учун ҳуштак.
Тўпламга киритиш мумкин бўлган қўшимча нарсалар — уй ҳайвонлари учун озиқ-овқат (агар уй ҳайвонларингиз бўлса), сиз яшаётган иқлимга мос кийимлар тўплами, бардошли пойабзал, ухлаш учун сумка ва кўрпа.
Фавқулодда вазиятда қаерда бўлишингизни билмасангиз, уйда, ишда ва машинангизда алоҳида тўпламлар тайёрлаб, сақлаб қўйинг.
Эвакуация режасини ишлаб чиқинг. Тўпламни алоҳида белгиланган жойда сақланг. Оилангиздаги ҳар бир киши фавқулодда вазиятлар тўплами қаерда эканлигини ва фалокат юз берганда кимга қўнғироқ қилиш кераклигини билишига ишонч ҳосил қилинг.
Зилзила пайтида нима қилиш керак?
Кўпгина ҳолларда — сиз уйда ёки савдо марказида бўласизми, фарқи йўқ — энг самарали тактика: «Эгил. Пана жойга ўт. Жойингда қол». Бунда нима қилиш керак:
1. Қўлларингиз ва тиззангиз билан турган жойингизга эгилинг. Бу ҳолат ҳаётий муҳим органларни учувчи жисмлардан ҳимоя қилади ва силкиниш пайтида мувозанатни сақлашга ёрдам беради;
2. Бир қўлингиз билан бошингизни ва бўйнингизни ёпинг — кафтингизни бўйнингизга, тирсагингизни эса бошингиз орқасига қўйишингиз керак. Бошқа қўл билан сизни яшириб турган жойни (масалан, столни) ушлаб туриш керак. Яшириниш жойи бўлмаса, бошингизни ва бўйнингизни иккала қўлингиз билан ёпинг. Ушбу ҳолатни силкиниш охиригача сақланг.
Агар сиз ногиронлар аравачасидан фойдаланаётган бўлсангиз, ғилдираклар қулфланганлигига ишонч ҳосил қилинг ва силкиниш тўхтагунча ўтирган ҳолатда қолинг.
3. Агар сиз стол остига яширинишга муваффақ бўлсангиз, бир қўлингиз билан унинг оёғидан ушлаб туринг, иккинчиси билан бош ва бўйинингизни ёпишда давом этинг. Пана жой бўлмаса, бошингизни ва бўйнингизни иккала қўлингиз билан ёпинг.
Нима учун қутқарувчилар ва мутахассислар «Эгил. Пана жойга ўт. Жойингда қол» тактикасини тавсия қилишади?
Тебраниш пайтида ҳаракатланишга уриниш сизни хавф остига қўяди: зилзила тўсатдан бошланади ва шу қадар кучли бўлиши мумкинки, силкиниш кучи барибир оёқдан йиқитади. Дарҳол тиззангизга эгилиб, пана жой топган маъқул.
Зилзила пайтида содир бўлган жароҳатлар ва ўлимларни ўрганиш шуни кўрсатадики, қулаган предметлар энг катта хавф туғдиради. Одамларнинг телевизор, лампалар, китоб жавонлари ва бошқа мебелларнинг қулаши оқибатида ҳалок бўлиш эҳтимоли юқорироқ. Пана жой ушбу жароҳатларнинг аксариятидан ҳимоя қилади.
«Эгил. Пана жойга ўт. Жойингда қол»дан асосий мақсад — сизни қулаши ва ҳаракатланиши мумкин бўлган предметлардан ҳимоя қилиш ва агар бино қулаб тушса, жон сақлаш мумкин бўлган ҳолатда қолиш эҳтимолини оширишдир. Парта ёки мустаҳкам стол остидаги бўш пана жой бино қулаб тушса ҳам сақланиб қолиши мумкин — бутун дунё бўйлаб олинган фотосуратларда вайроналар билан ўралган парта ва столларни кўриш мумкин, дея қайд этади Зилзилага қарши кураш бўйича миллатлар альянси.
«Эгил. Пана жойга ўт. Жойингда қол».
Юқори қаватда
- Деразалардан ва ташқи деворлардан узоқлашинг;
- Бинода қолинг ва лифтдан фойдаланманг.
Одамлар гавжум жойда, стадионда ёки театрда
- Чиқиш жойи ёки эшик олдига югурманг — эҳтимол бошқалар ҳам худди шундай фикрлашади. Ўзингиз турган жойда қолиб, пана жойни топиш яхшироқ;
- Бинодан чиқаётганда, афтершоклар пайтида устингизга ҳеч нарса қуламаслигига ишонч ҳосил қилинг.
Кўчада
- Электр тармоқлари ва газ қувурларидан узоқроқ туринг;
- Дарахтлар, телефон устунлари ва бинолардан узоқроқда очиқ жойга ўтинг;
- Деразалар, фасадлар, балконлар ва биноларнинг бошқа меъморий деталлари одатда биринчи бўлиб қулаб тушади. Бундай хавфли зоналардан узоқроқ туринг.
Ҳаракатланаётган транспорт воситасида
- Йўлда ёки йўл четида тўхтанг — электр узатиш линиялари, ер ости ёки йўл ўтказгичлардан узоққа ўтинг;
- Қўл тормозини тортиб қўйинг ва зилзила тўхтагунча кутинг. Машина жуда кўп силкиниши мумкин, аммо у синиқлардан ҳимоя вазифасини бажаради;
- Агар юқори вольтли электр сими автомобиль устига тушиб қолса, қутқарувчилар келгунига қадар ичкарида қолинг;
- Ер силкинишлари тўхтаб, сиз яна ҳаракатланишни бошлашингиз мумкин бўлганда, зилзила яратган тўсиқларни диққат билан кузатиб боринг. Булар қаторига йўл қопламасининг синиши, қулаган устунлар ва электр узатиш линиялари симлари, тўғонларнинг вайрон бўлиши, йўл ўтказгичлар ёки кўприкларнинг қулаши киради.
Денгиз қирғоғида
- Агар кучли зарбалар 20 сония ёки ундан кўпроқ давом этса, дарҳол баландроқ жойга эвакуацияга ўтинг, чунки зилзила цунамига олиб келиши мумкин;
- Ўзингизни сув тошқини тўлқинларидан ҳимоя қилиш учун қуруқлик бўйлаб 3 км ичкарига ёки денгиз сатҳидан камида 30 метр баландликка кўтарилинг;
- Тирбандлик ва бошқа хавф-хатарлардан қочиш учун машинага ўтиришдан кўра пиёда ҳаракатланинг.
Зилзила пайтида нима қилмаслик керак?
Ваҳима ичида кўчага ёки бошқа хоналарга югурманг. Агар турган жойингизда қолиб, панароқ жой топсангиз, сизга камроқ зарар етади. Бундан ташқари, силкиниш шунчалик кучли бўлиши мумкинки, ҳатто узоққа югуришга ҳам вақтингиз бўлмайди.
Агар улгурсангиз, силкиниш кучайганидан бир неча сония ичида деразадан, ойнадан, китоб жавонларидан ва қулаши мумкин бўлган бошқа мебелдан / нарсалардан узоқлашинг.
Эшик олдида турманг. Ундан кўра стол ости хавфсизроқ. Замонавий уйларда эшиклар бинонинг бошқа қисмларидан кўра мустаҳкамроқ эмас — улар сизни қулаб тушадиган предметлардан ҳимоя қила олмайди.
Зилзиладан кейин нима қилиш керак?
Ўзингизда ва бошқаларда жароҳатлар бор ёки йўқлигини текширинг. Инфекцион хавфни камайтириш учун кичик яраларни зарарсизлантиринг. Иложи бўлса, атрофдагиларга дастлабки тиббий ёрдам кўрсатинг.
Шиша парчалари ёки қолдиқларнинг ўткир бурчакларидан шикастланмаслик учун мустаҳкам пойабзал ва қўлқоп кийинг.
Газ сизиб чиқмаслигига ишончингиз комил бўлмагунча гугурт, зажигалка, электр жиҳозлари ёки чироқ ўчиргичларидан фойдаланманг.
Оилангиз ва дўстларингизга аҳволингиз яхши эканлигини етказинг. Телефон қўнғироқлари тармоғи банд бўлиши мумкин, шунинг учун иложи борича матнли хабар (SMS)лардан фойдаланинг.
Агар уйингиз шикастланган бўлса ва унда қолиш хавфсиз бўлмаса, уни тарк этинг. Эҳтиёт бўлинг ва йўлда устингизга ҳеч нарса қуламаслигига ишонч ҳосил қилинг.
Афтершокларга тайёр туринг. Кучли зилзиладан кейин тез-тез афтершоклар кузатилди. Улар асосий зилзиладан бир неча дақиқа, кунлар, ҳафталар ва ҳатто ойлар ўтгач содир бўлиши мумкин.
Агар вайроналар остида қолган бўлсангиз, чанг ютмаслик учун оғзингизни, бурнингизни ва кўзингизни кийим билан ёпинг. Қон кетиш ҳолати кузатилса, жароҳатни босишга ва шикастланган тана қисмини кўтаришга ҳаракат қилинг. Бир неча дақиқа фарқи билан хуштак чалган ҳолда ёки деворга ёки металл конструкцияга учта қисқа тақиллатиш ёрдамида сигнал беринг. Қутқарувчилар товушларга қараб йўналиш олишади.

Предсказать, когда и где произойдёт землетрясение, до сих пор невозможно. Однако к нему можно подготовиться. «Газета.uz» рассказывает, что эксперты рекомендуют делать до, во время и после землетрясения, чтобы снизить риск смерти и травм.
Что сделать до землетрясения
Закрепите тяжёлую мебель и бытовую технику. Даже большие предметы с большим весом могут упасть при землетрясении.
Отодвиньте тяжёлые объекты, например, книжный шкаф, от кровати, дивана и других мест, где люди сидят, спят и проводят много времени. Большие и неустойчивые предметы лучше переместить на полки ниже к полу, но вдали от дверей, чтобы они не загораживали пути эвакуации.
Эксперты рекомендуют как следует прикрепить всю мебель, а также бытовую технику, к стенам или полу, используя стяжные ремни или мебельные шпильки.
Определите безопасные места в доме. В каждой комнате обозначьте место, где вы можете укрыться от падающих предметов или стройматериалов. Например, под письменным столом или кроватью.
Соберите «тревожный чемоданчик». Подготовьте небольшую сумку, в которой будут предметы гигиены, необходимые медикаменты, копии важных документов и небольшая сумма наличных денег. Документы и деньги храните в водонепроницаемых пакетах. Этот набор понадобится, чтобы эвакуироваться вместе с ним.
Базовый аварийный комплект может быть адаптирован под персональные нужды, но общие рекомендации следующие:
- Нескоропортящиеся продукты (консервы, сушёные фрукты, несолёные орехи). Главное правило — избегайте продуктов, которые вызывают жажду или которые требуют готовки.
- Вода.
- Фонарь с запасными батарейками. Держите также по фонарику возле кровати, на рабочем месте и в машине.
- Аптечка первой помощи.
- Санитарно-гигиенические предметы, такие как влажные салфетки и туалетная бумага, для младенцев — подгузники, смеси, бутылочки и соски.
- Сотовый телефон с резервным аккумулятором.
- Свисток, чтобы подать сигнал спасателям, если вы окажитесь под завалами.
Из дополнительных вещей в сумку можно положить корм для домашнего питомца, комплект одежды, соответствующий климату, в котором вы проживаете, прочную обувь, спальный мешок и тёплое одеяло.
Поскольку вы не знаете, где окажетесь при ЧС, уместно хранить по комплекту дома, на работе и в машине.
Продумайте план эвакуации. Храните комплект в специально отведённом месте. Убедитесь, что каждый член вашей семьи знает, где лежит аварийный набор, а также кому нужно звонить в случае стихийного бедствия.
Что делать во время землетрясения
В большинстве случаев, где бы вы ни находились — дома или в торговом центре, самой эффективной считается тактика «Падай. Укрывайся. Держись». Что нужно делать:
1. Падайте на колени там, где находитесь, и упритесь руками в пол. Эта поза поможет сохранить равновесие и обезопасит вас от падающих предметов.
2. Прикройте голову и шею одной рукой. Если поблизости есть укрытие в виде надёжного стола, заползите под него. Если укрытия нет — подползите к внутренней стене или низкой мебели, которая не упадёт на вас. Оставайтесь на коленях.
Если вы пользуетесь инвалидной коляской, убедитесь, что её колеса заблокированы и оставайтесь в сидячем положении, пока тряска не утихнет.
3. Если вам удалось укрыться под столом, держитесь одной рукой за его ножку, а другой — продолжайте прикрывать голову и шею. Если укрытия нет, прикрывайте голову и шею двумя руками.
Почему спасатели и эксперты рекомендуют тактику «Падай. Укрывайся. Держись»
Пытаясь передвигаться во время тряски, вы подвергаете себя риску: землетрясения начинаются без предупреждения и могут быть настолько сильными, что сила толчков собьёт вас с ног в любом случае. Лучше сразу упасть на колени и найти укрытие.
Исследования травм и смертей, случившихся во время землетрясения, показывают, что наибольшую опасность представляют падающие предметы. Люди гораздо чаще получают травмы от упавших телевизора, лампы, книжного шкафа и другой мебели, чем умирают в разрушенном здании. Укрытие защитит вас от большинства этих травм.
Главная цель «Падай. Укрывайся. Держись» — защитить вас от падающих и разлетающихся обломков и повысить вероятность того, что вы окажетесь в пригодном для выживания пустом пространстве, если здание рухнет. Пространство под прочным столом или партой, скорее всего, останется, даже если здание обрушится — фотографии со всего мира показывают столы и парты, окружённые обломками, отмечает Альянс стран по борьбе с землетрясениями.
Видео-инструкция с «Падай. Укрывайся. Держись».
В высотном помещении
- Отойдите от окон и наружных стен
- Оставайтесь в здании и не используйте лифт
В людном месте, на стадионе или в театре
- Не бегите к выходу или дверным проёмам — скорее всего, у остальных людей возникнет такая же идея. Лучше остаться на месте и найти укрытие.
- При выходе из здания внимательно следите, чтобы на вас ничего не упало при повторных толчках.
На улице
- Не стойте рядом с линиями электропередач и газопроводами.
- Выйдите на открытое место вдали от деревьев, телефонных столбов и зданий.
- Окна, фасады, балконы и другие архитектурные детали зданий обычно обрушиваются первыми. Держитесь вдали от этой опасной зоны.
В движущемся транспортном средстве
- Припаркуйтесь у обочины или бордюра — подальше от линий электропередач, подземных или надземных переходов.
- Поставьте машину на стояночный тормоз и подождите, пока тряска не закончится. Автомобиль может сильно раскачивать, но он служит защитой от обломков.
- Если на автомобиль упал высоковольтный провод линии электропередач, оставайтесь внутри до приезда спасателей.
- Когда толчки прекратятся и можно будет снова начать движение, внимательно следите за препятствиями, созданными землетрясением. К ним относятся разрывы дорожного покрытия, упавшие столбы и провода линий электропередач, затопления из‑за повреждённых плотин, обрушившиеся путепроводы или мосты.
На берегу моря
- Если сильные толчки продолжаются 20 секунд и более, немедленно эвакуируйтесь на возвышенность, потому что землетрясение способно вызвать цунами.
- Пройдите вглубь суши на 3 км или на высоту не менее 30 м над уровнем моря, чтобы обезопаситься от приливных волн.
- Идите пешком, а не садитесь в автомобиль, чтобы избежать пробок и других опасностей.
Чего не нужно делать во время землетрясения
Не бегите в панике на улицу или в другие комнаты. У вас меньше шансов получить травмы, если вы останетесь на месте и найдёте укрытие. В течение нескольких секунд до того, как толчки усилятся, отойдите от окна, зеркала, книжных шкафов и другой мебели/предметов, которые могут упасть.
Не стойте в дверном проеме. Вы будете в большей безопасности, если укроетесь под столом. В современных домах дверные проёмы не прочнее любой другой части здания — они также не защитят вас от падающих предметов.
Что делать после землетрясения
Проверьте себя и других на наличие травм. Обработайте маленькие раны, если они есть, чтобы уменьшить риск инфекции. Если можете, окажите первую медицинскую помощь окружающим.
Наденьте прочную обувь и рабочие перчатки, чтобы не пораниться осколками стекла или об острые углы обломков.
Не используйте спички, зажигалки, электроприборы или выключатели, пока не убедитесь, что нет утечек газа.
Сообщите родным и друзьям, что с вами всё в порядке. Телефонная связь может быть перегружена, поэтому по возможности пользуйтесь текстовыми сообщениями.
Если ваш дом был повреждён и в нём небезопасно оставаться, покиньте его. Будьте осторожны и убедитесь, что на вас ничего не упадёт по пути.
Будьте готовы к афтершокам. Повторные толчки — частое явление после сильного землетрясения. Они могут произойти через несколько минут, дней, недель и даже месяцев после основного землетрясения.
Если вы оказались под завалами, прикройте рот, нос и глаза одеждой, чтобы не наглотаться пыли. При кровотечении зажмите рану и постарайтесь приподнять повреждённую часть тела. Подайте сигнал о помощи, используя свисток или три коротких постукивания по стене или металлической конструкции с разницей в несколько минут. Спасатели будут ориентироваться на звуки.