Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 28 март куни Иш ҳақи, пенсиялар ва нафақалар миқдорини ошириш тўғрисидаги фармонни имзолади. Бу ҳақда президент матбуот котиби Шерзод Асадов брифингда маълум қилди.
Пенсия ва нафақалар 1 апрелдан, бюджет ташкилотлари ходимларининг иш ҳақи ва базавий ҳисоблаш миқдори эса 1 майдан оширилади.
Пенсияни ҳисоблашнинг базавий миқдори 347 минг сўм (ҳозир — 324 минг), ёшга доир энг кам пенсия миқдори 677 минг сўм (633 минг), ногиронлик пенсиялари, жумладан, иш стажи тўлиқ бўлмаган чоғдаги ногиронлик пенсиясининг энг кам миқдори (шунингдек, меҳнатга лаёқатсиз фуқароларга бериладиган ногиронлик нафақаси ва болаликдан ногиронлиги бўлган шахсларга бериладиган нафақа миқдори) — 747 минг (698 минг)ни ташкил этади.
Бундан ташқари,
- 1941−1945 йиллардаги уруш оқибатида ногирон бўлган шахслар ва унинг қатнашчилари, шунингдек, фашистлар концлагерларининг вояга етмаган собиқ маҳбуслари ва Ленинград шаҳри қамал қилинган даврда ишлаган шахсларнинг энг кам пенсия миқдори устамаларни инобатга олган ҳолда — ойига 3 296 000 сўм;
- белгиланган ёшга доир энг кам пенсия миқдоридан (677 000 сўмдан) 747 000 сўмгача пенсия олувчиларнинг ёшга доир пенсиялари миқдори — ойига 747 000 сўм;
- зарур иш стажига эга бўлмаган кекса ёшдаги фуқароларга бериладиган нафақа миқдори — ойига 535 000 сўм;
- иш стажи тўлиқ бўлмаган чоғдаги ёшга доир пенсиянинг энг кам миқдори қўшимча тўловни ҳисобга олган ҳолда — ойига 535 000 сўм;
- ўзгалар парваришига муҳтож ногиронлиги бўлган 18 ёшгача болаларнинг парвариши билан банд бўлган боланинг қонуний вакилига бериладиган нафақа миқдори — ойига 535 000 сўм;
- боқувчисини йўқотганлик нафақаси олувчиларнинг бир нафар меҳнатга қобилиятсиз оила аъзоси учун нафақа миқдори — ойига 535 000 сўм этиб белгилансин ва кейинги ҳар бир меҳнатга қобилиятсиз оила аъзоси учун — 198 000 сўмдан қўшилади;
- боқувчисини йўқотганлик пенсияси олувчиларнинг бир нафар меҳнатга қобилиятсиз оила аъзоси учун пенсиянинг энг кам миқдори — ойига 535 000 сўм этиб белгиланади ва кейинги ҳар бир меҳнатга қобилиятсиз оила аъзоси учун амалдаги тартибга мувофиқ пенсия тўланади.
Маълум қилинишича, миқдорнинг ошиши мамлакатдаги 4,4 миллион пенсионерга таъсир қилади. Аввалги пенсиялар ўтган йилнинг 1 майидан оширилган эди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 28 марта подписал указ о повышении на 7% минимальных размеров пенсий, заработной платы и базовой расчётной величины. Об этом было сообщено на брифинге пресс-секретаря президента Шерзода Асадова.
Пенсии и пособия повышаются с 1 апреля, а зарплаты работников бюджетных организаций и базовая расчётная величина — с 1 мая.
Пенсии и пособия
Базовая величина исчисления пенсии составит 347 тысяч сумов (сейчас — 324 тысячи), минимальный размер пенсии по возрасту составит 677 тысяч сумов (633 тысячи), минимальный размер пенсий по инвалидности, в том числе пенсии по инвалидности при неполном стаже работы — 747 тысяч (698 тысяч).
Другие виды пенсий и пособий:
- размер пособия по инвалидности, выплачиваемого нетрудоспособным гражданам, и пособия лицам с инвалидностью с детства — 747 тысяч сумов;
- минимальный размер пенсий, включая надбавки, лицам, ставшим инвалидами в результате войны 1941−1945 годов, и ее участникам, а также бывшим несовершеннолетним узникам фашистских концлагерей и лицам, работавшим в период блокады города Ленинграда, — 3,296 млн сумов;
- размер пенсий по возрасту для получающих пенсии в размере от установленного минимального размера пенсии по возрасту (677 тысяч сумов) до 747 тысяч сумов — 747 тысяч сумов;
- размер пособия престарелым гражданам, не имеющим необходимого стажа работы, — 535 тысяч сумов;
- минимальный размер пенсии по возрасту при неполном стаже работы с учётом доплаты — 535 тысяч сумов;
- размер пособия законному представителю ребёнка, занятому уходом за ребёнком-инвалидом до 18 лет, нуждающимся в постороннем уходе, — 535 тысяч сумов в месяц;
- размер пособия на одного нетрудоспособного члена семьи получателя пособия по случаю потери кормильца — 535 тысяч сумов с прибавлением по 198 тысяч сумов на каждого следующего нетрудоспособного члена семьи;
- минимальный размер пенсии на одного нетрудоспособного члена семьи получателя пенсии по случаю потери кормильца — 535 тысяч сумов в месяц с выплатой пенсии каждому следующему нетрудоспособному члену семьи в соответствии с действующим порядком.
Сообщается, что повышение коснётся 4,4 миллиона пенсионеров страны. Предыдущее повышение пенсий было с 1 мая прошлого года.