30 апрель куни бўлиб ўтадиган референдум арафасида интернетда эълон қилинган янги таҳрирдаги Ўзбекистон Конституцияси бўйича конституциявий қонун лойиҳасида президент ваколат муддатини 5 йилдан 7 йилга узайтириш кўзда тутилган. Қонун лойиҳасида бир шахс кетма-кет икки муддатдан ортиқ Ўзбекистон президенти бўлиши мумкин эмаслиги ҳақидаги қоида ҳам сақланиб қолган.
Конституциявий қонун лойиҳасининг 7-моддасида унинг янгиланиши билан президент ва бошқа бир қатор давлат мансабдор шахслари олдинги муддатлари сонидан қатъи назар, айни шу лавозимларга қайта сайланиши ва тайинланиши мумкинлиги қайд этилган.
Қонундаги таҳрирдан келиб чиқиб, президентнинг амалдаги ваколат муддати (беш йил) икки йилга узайтирилишини тахмин қилиш мумкин. Расмийлар томонидан ушбу қоидага аниқлик киритилмагани сабабли кейинги сайловлар қачон бўлиб ўтиши ҳақида турли хил версиялар мавжуд — 2026 ёки 2028 йилда.
«Ҳар бир нуқта ёки вергул ҳам катта аҳамиятга эга»
Акбар Тошқуловнинг айтишича, Конституциянинг янги таҳрири лойиҳасида ва конституциявий қонуннинг 7-моддасида жумлалар «аниқ, тушунарли» ёзилган. Шу билан бирга, у жумлалар мураккаб тилда ёзилган бўлиши мумкинлигини тан олди.
Адлия вазирлиги раҳбари ушбу масала юзасидан Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва Сенатида ҳам муҳокамалар бўлиб ўтгани, масъул мутасаддилар ушбу мавзуни кўтарганини таъкидлади. Лойиҳа Конституциявий судда ҳам муҳокама қилинган.
«Бир нарсани тушунишимиз керак, қонунларга, умуман, Конституцияга ким шарҳ беради? Конституцияга Конституциявий суд шарҳ беради», — деди вазир.
«Юристларда бир нарса бор, ҳар бир нуқта ёки вергул ҳам катта аҳамиятга эга. Шунинг учун Конституциявий суд деган идора бекорга тузилмаган. Уларда энг малакали, соҳанинг энг етук олимлари ёки мутахассислари ўтирибди. Конституциянинг қайсидир моддасини шарҳлаш керак бўлса, ўша давлат органи шарҳ бериши — энг тўғри ечим», — деди у.
Вазирнинг таъкидлашича, у мухбир келтириб ўтган моддани у айтганидан бошқачароқ тушунади. «Сиз буни қандай тушунсангиз, шундай қабул қилишингиз керак», — деди у. «Ҳамманинг ўз фикри бор», — дея қўшимча қилди у.
«Конституцияни принципиал ўзгартирмасдан туриб, давлатни ўзгартириб бўлмайди»
Акбар Тошқулов Конституцияга «инсон ҳуқуқлари бўйича жуда катта ўзгаришлар» киритилаётганини таъкидлади.
«Нима учун керак эди Конституцияни ўзгартириш дейилса, тўғридан-тўғри қўлланадиган баъзи моддалар бор», — деди у.
«Эртага давлатнинг қурилиши биринчи ўринда Конституция ва қонунларга асосланади. Мана шу Конституцияни принципиал ўзгартирмасдан туриб, давлатни ўзгартириб бўлмайди», — дея қўшимча қилди вазир.
«Буни ривожланган мамлакатларда ҳам кўришингиз мумкин. Америка сиёсатида тарих нима учун ўзгарган десангиз, Конституциянинг фалон моддаси ўзгаргандан кейин ҳаёт ўзгарган», — деб давом этди у.
«Ўзбекистонда ҳам жуда катта ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Конституцияга ўзгартиришлар киритилмасдан туриб, айрим ислоҳотларни амалга ошириб бўлмайди. Шу боис Конституцияга шундай ўзгартиришлар киритилмоқда», — дея таъкидлади вазир.

Проект Конституции Узбекистана в новой редакции, референдум по которому состоится 30 апреля, предусматривает увеличение сроков полномочий президента с пяти до семи лет. При этом сохраняется норма о том, что одно и то же лицо не может быть президентом более двух сроков подряд.
В статье 7 проекта конституционного закона, которым должна быть изменена Конституция, говорится, что с её обновлением президент и ряд других должностных лиц государственной власти смогут вновь избираться и назначаться на эти же должности, независимо от количества сроков, которые они занимали до этого.
Из формулировки в законе можно предположить, что действующий срок полномочий президента (пять лет) будет увеличен на два года. Поскольку разъяснения данного положения от официальных органов не было, звучат разные версии того, когда состоятся следующие выборы — в 2026 или 2028 году.
Корреспондент «Газеты.uz» на ежегодной пресс-конференции Министерства юстиции во вторник задал об этом вопрос министру юстиции Акбару Ташкулову, попросив его как юриста разъяснить формулировку в законе, чтобы избежать неверных толкований.
«Каждая точка или запятая имеет значение»
Акбар Ташкулов сказал, что в проекте новой редакции Конституции и в статье 7 конституционного закона формулировки написаны «чётко и понятно». В то же время он признал, что формулировки могут быть сложными.
Глава Минюста отметил, что обсуждения по этому вопросу шли в Законодательной палате и в Сенате Олий Мажлиса, где ответственные должностные лица затрагивали эту тему. Проект обсуждался также в Конституционном суде.
«Кто даёт толкование законам, Конституции в целом? Конституции толкование даёт Конституционный суд», — отметил министр.
«У юристов есть такое понятие, что каждая точка или запятая имеет большое значение. Поэтому не просто так было создано такое учреждение, как Конституционный суд. Здесь заседают самые квалифицированные, ведущие учёные и специалисты в своей области. Если статье Конституции нужно толкование, лучшим решением будет её толкование именно этим государственным органом», — заявил он.
Министр отметил, что понимает указанные статьи не так, как это озвучил корреспондент. «Вы должны принимать это так, как вы это понимаете», — сказал он. «У каждого своё мнение», — добавил он.
«Невозможно изменить государство, не изменив коренным образом Конституцию»
Акбар Ташкулов подчеркнул, что в Конституцию вносятся «очень большие изменения касательно прав человека».
«Когда говорят, зачем вообще нужно вносить изменения в Конституцию, есть отдельные статьи, которые будут иметь прямое действие», — заявил он.
«Дальнейшее строительство государства опирается в первую очередь на Конституцию и законы. Невозможно изменить государство, не изменив принципиально данную Конституцию», — добавил министр.
«Это можно увидеть и в развитых странах. Если вы спросите, почему изменилась история США, то там жизнь менялась после того, как менялась определённая статья Конституции», — продолжил он.
«Точно так же и в Узбекистане проводятся очень большие реформы. Некоторые реформы невозможно осуществить без внесения изменений в Конституцию. Поэтому в Конституцию вносятся такие изменения», — сказал Акбар Ташкулов.