Қатор озиқ-овқат маҳсулотлари ва товарларни олиб киришда божхона тўловларини ноллаштириш ушбу турдаги маҳсулотларнинг импорт нархларининг 1 фоиздан кўпроққа пасайишига олиб келади. Аҳолидан тушаётган маблағлар эса иқтисодиётда талабнинг ўсишини рағбатлантиради.
Бу ҳақда 28 март куни бўлиб ўтган брифингда президент Администрацияси ҳузуридаги Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази директори Обид Ҳакимов маълум қилди.
Президент матбуот котиби Шерзод Асадов сўнгги йилларда озиқ-овқат инфляцияси юқори даражада қолаётганини таъкидлади. Транспорт, ўғит ва ёнилғи нархларининг ошиши ҳам озиқ-овқат нархига таъсир қилишда давом этмоқда. Шу муносабат билан президент 34 турдаги (яна 2 таси — 2023 йил 1 сентябргача) озиқ-овқат маҳсулотларини олиб киришда 2024 йилгача божларни нолга тенглаш, шунингдек, фуқаролар учун тўланган ҚҚС суммасини ижтимоий реестрдан қайтариш тартибини жорий этиш бўйича қарор имзолади.
ИТИМ маркази раҳбари Обид Ҳакимов ушбу маҳсулотлар аҳоли истеъмолида энг кўп фойдаланилаётганини таъкидлади. 2022 йилда қарийб 900 млн долларга мазкур маҳсулотлар Ўзбекистонга олиб кирилиб, улар учун 500 млрд сўмдан ортиқ божхона тўловлари тўланган.
Унинг сўзларига кўра, айрим турдаги истеъмол товарлари учун божхона тўловларининг нолга туширилиши икки йўналиш бўйича самара беради.
«Ҳар доим божхона божлари тушганда, маҳсулотларимиз арзонлашади. Бунинг эвазига маҳсулот кўп истеъмол қилинади. Биз буни савдони ҳосил қилиш эффекти деб атаймиз. Иккинчиси эса олдин бир мамлакатдан олган маҳсулотимиз бошқа мамлакатда бож сабаб қимматроқ бўлгани учун савдонинг йўналиши ҳам ўзгаради. Биз ушбу икки йўналиш истеъмолчиларга қандай таъсир кўрсатишини ҳисобга олиб, таҳлил ўтказдик», — деди у.
Обид Ҳакимовнинг фикрича, ушбу турдаги истеъмол товарлари бўйича тўловларнинг нолга туширилиши аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламини манзилли қўллаб-қувватлаш ва кам таъминланган хонадонлар истеъмолини рағбатлантириш имконини беради.
«Масалан, битта хонадондаги истеъмолга эътибор қаратадиган бўлсак, озиқ-овқатларга одатда паст ёки ўрта даромадли уй хўжаликлари даромадларининг катта қисми сарфланади. Жумладан, булар макарон, тухум, сариёғ, гўшт, пишлоқ, олма ва бошқалар. Демак, агар аҳолининг энг заиф қатламлари фақат кефир сотиб олиш учун уй харажатларининг 5,6 фоизини сарфласа, энг юқори даромадли оилаларда бу атиги 0,7 фоизни ташкил қилади», — дея тушунтирди эксперт.
Тадқиқот натижалари шуни кўрсатадики, ушбу озиқ-овқат маҳсулотларига сарфланган харажатларнинг даромадга нисбати энг юқори даромадли уй хўжаликларига қараганда кам таъминланганлар учун 8−10 баравар юқори.
ИТИМ маълумотларига кўра, ушбу товарларга божхона тўловларининг нолга туширилиши гўшт ва гўшт маҳсулотлари импортини 4,8 млн долларга, пишлоқ — салкам 900 минг, ёнғоқ — 1,3 млн, олма ва нок — 1,9 млн, янги мевалар — 1,6 млн долларга, шоколад — 4,7 млн долларга, қандолат маҳсулотлари — 1,2 млрд долларга кўпайтириш имконини беради.
«Макроиқтисодий нуқтаи назардан импорт ҳажмининг ошиши натижасида аҳоли томонидан истеъмол ҳажмининг ошиши ва ушбу турдаги маҳсулотларнинг импорт нархларининг 1 фоиздан ортиқ пасайиши кутилмоқда», — деди Обид Ҳакимов.
Макроиқтисодий таъсирлар
МДҲ давлатларидан олиб кирилаётган товарларга Эркин савдо ҳудуди тўғрисидаги битимга мувофиқ импорт божхона тўловлари киритилмайди. Транспорт-логистика занжирларининг бузилиши, асосий етказиб берувчи мамлакатларда ишлаб чиқаришнинг тўхтаб қолиши сабабли Ўзбекистон МДҲнинг эркин савдо шартномаси аъзоси бўлмаган учинчи давлатлардан импорт божхона тўловлари ставкалари солинган товарларга нисбатан импорт ҳажмини оширди. Бу, ўз навбатида, ички бозорда маҳсулот таннархининг ошишига олиб келади, деди Обид Ҳакимов.
Ўрганишлар натижасида 2022 йилда маҳсулотларнинг МДҲ давлатларидан 57 фоиз божсиз, қолган 43 фоизига эса эса импорт қилинадиган истеъмол товарлари учун божхона тўловлари қўллангани аниқланди.
Божларнинг нолга туширилиши ушбу товарлар бўйича истеъмол товарлари импортининг ўртача 6,7 фоизга ошишига олиб келиши кутилмоқда. Импортнинг энг катта ўсиши қуйидаги товарлар гуруҳлари бўйича кутилмоқда: «бошқа гўшт ва истеъмол қилинадиган гўшт маҳсулотлари», «янги, совитилган ёки музлатилган мевалар», «янги олма, нок ва беҳи», «ёнғоқлар», «қандолат маҳсулотлари», «шоколад», «макарон» ва «пишлоқ маҳсулотлари».
Шу билан бирга, ушбу маҳсулотларнинг ички бозорида импорт нархлари 1,16 фоиз пунктга пасайиши кутилмоқда. Бу, шунингдек, турар жой ва озиқ-овқат хизматлари, ташиш ва сақлашга ижобий таъсир кўрсатиши ва улгуржи ва чакана савдо, шунингдек, ахборот ва коммуникацияларга бироз камроқ сезиларли ижобий таъсир кўрсатиши кутилмоқда.
Мазкур янгилик аҳолида 600 млрд сўм миқдоридаги қўшимча маблағларни тежаш имконини беради, бу эса иқтисодиётдаги ички талабнинг 0,45 фоиз пунктга ўсишини рағбатлантиради ва иқтисодий ўсишга мультипликатив таъсир кўрсатади.
Импорт оқимларига таъсири
Савдо оқимига таъсир баҳоланса, Россия, Молдова, Қозоғистон, Беларусь ва Украинадан озиқ-овқат импорти камаяди.
Шу билан бирга, Европа Иттифоқидан импорт ҳажми ошиши кутилмоқда. ЕИ мамлакатлари орасида импортнинг энг катта ўсиши Польша, Франция ва Италияга тўғри келади. Савдога ижобий таъсир кўрсатадиган бошқа мамлакатлар Туркия, Хитой ва Ҳиндистондир.
Таъкидлаш жоизки, озиқ-овқат маҳсулотларининг умумий импортдаги улуши қарийб 11,5 фоизни ташкил этади. Иқтисодчи Отабек Бакировнинг фикрича, Ўзбекистон ҳукумати протекционизм сиёсатидан воз кечиши керак.
«Асосий турдаги озиқ-овқат ва истеъмол маҳсулотларига божлар фаровонлик даражасини пасайтириб келган экан, нега шу ишлар, яъни ҳаммамизни камбағаллаштираётган божларни ноллаштириш ҳозир эмас, аввалроқ қилинмаган?» — дейди у.
Мутахассис, шунингдек, «Нега яна юзлаб товар позициялари бўйича ўзбекистонликларни камбағаллаштираётган, танловсиз қолдираётган, маҳаллийлаштириш деган ниқоб остига яширинган корчалонлар, монополистлар ва олигархияни чексиз бойитаётган аждарҳо божларни пасайтириш ё бекор қилиш мумкин эмас?» — дея савол қўйган.

Обнуление таможенных пошлин на импорт ряда продуктов питания и товаров приведёт к снижению импортных цен на эти виды продукции более чем на 1%, а сохранившиеся дополнительные средства у населения простимулируют рост спроса в экономике. Об этом на брифинге 28 марта заявил директор Центра экономических исследований и реформ при Администрации президента Обид Хакимов.
Пресс-секретарь президента Шерзод Асадов отметил, что за последние годы продовольственная инфляция остаётся на высоком уровне. Рост цен на транспортные перевозки, удобрения и топливо также продолжают влиять на стоимость продуктов питания. В связи с этим президент подписал указ о введении нулевых пошлин до 2024 года на импорт 34 видов продуктов питания (ещё 2 — до 1 сентября 2023 года), а также внедрение порядка возмещения суммы уплаченного НДС для граждан из социального реестра.
Глава ЦЭИР Обид Хакимов отметил, что указанные продукты являются наиболее широко используемыми в потреблении населения. В 2022 году в Узбекистан ввезено этих товаров на сумму около 900 млн долларов, по ним уплачено более 500 млрд сумов таможенных пошлин.
По оценкам директора ЦЭИР, обнуление таможенных пошлин на отдельные виды потребительских товаров окажет двойной эффект.
«Во-первых, при снижении таможенных пошлин, импортная продукция становится дешевле, и, как следствие, увеличивается потребление этих продуктов. Мы называем это эффектом обмена. Во-вторых, поскольку товары, ввозимые из одной страны, дороже, — меняется и направление торговли. То есть изменится география импорта. Мы провели свою оценку исходя из того, как эти меры повлияют на потребителей, с точки зрения этих двух эффектов», — заявил он.
Обид Хакимов считает, что обнуление пошлин на эти виды потребительских товаров окажет адресную поддержку наиболее социально уязвимым слоям населения, и простимулирует потребление малообеспеченными домохозяйствами.
«Например, если мы рассмотрим потребление на примере одного домохозяйства, то анализ показывает, что в основном на эти продукты питания приходится большая часть дохода домохозяйств с низким или средним уровнем дохода. В том числе, это макароны, яйца, масло, мясо, сыр, яблоки и т. д. Так, если наиболее уязвимые слои населения при покупке только кефира тратят 5,6% от расходов домохозяйства, то на семьи с наиболее высокими доходами приходится лишь 0,7% расходов на ту же товарную группу», — объяснил эксперт.
Результаты исследования показывают, что соотношение расходов на эти продовольственные товары к доходам в 8−10 раз выше для бедных, чем для домохозяйств с наиболее высоким уровнем дохода.
По оценкам ЦЭИР, обнуление таможенных пошлин на эти товары увеличит импорт мяса и мясных продуктов на 4,8 млн долларов, сыров — почти на 900 тысяч, орехов — на 1,3 млн, яблок и груш — на 1,9 млн, свежих фруктов — на 1,6 млн, шоколада — на 4,7 млн, кондитерских изделий — на 1,2 млн.
«С макроэкономической точки зрения, вследствие увеличения импорта ожидается рост потребления населения и снижение импортных цен на эти виды продукции более чем на 1%», — подчеркнул Обид Хакимов.
Макроэкономические эффекты
Товары, ввозимые из стран СНГ, не облагаются импортными таможенными пошлинами в соответствии с Соглашением о зоне свободной торговли (ЗСТ). Из-за нарушений транспортно-логистических цепочек, остановки производств в странах-основных поставщиках, Узбекистан увеличил импорт из третьих стран, не входящих в ЗСТ СНГ, в отношении товаров, в которых применяются ставки импортных таможенных пошлин. Это в свою очередь приводит к удорожанию продукции на внутреннем рынке, заявил Обид Хакимов
В ходе исследования выяснилось, что 57% продукции по рассматриваемым позициям в 2022 году ввозились беспошлинно из стран СНГ, а по остальным 43% импортируемых потребительских товаров применялись ставки таможенных пошлин.
Ожидается, что обнуление пошлин приведёт к умеренному увеличению импорта потребительских товаров по этим позициям на 6,7%. Наибольшее увеличение импорта ожидается по следующим группам товаров: «прочие мясо и пищевые мясные субпродукты», «свежие, охлаждённые или замороженные фрукты», «свежие яблоки, груши и айва», «орехи», «кондитерские изделия», «шоколад», «макаронные изделия» и «сырные продукты».
Вместе с тем ожидается снижение импортных цен на внутреннем рынке на эти продукты на 1,16 процентных пункта.
По оценкам, это также окажет позитивный эффект на сферу услуг по проживанию и питанию, перевозкам и хранению и чуть менее ощутимое положительное влияние на сферу оптовой и розничной торговли, а также информацию и связь.
Нововведение позволит сохранить дополнительные средства у населения в размере 600 млрд сумов, что простимулирует рост внутреннего спроса в экономике на 0,45 процентных пункта и окажет мультипликативный эффект на рост экономики.
Влияние на потоки импорта
Оценка воздействия на торговые потоки показала, что импорт продуктов питания сократится из России, Молдовы, Казахстана, Беларуси и Украины.
При этом ожидается увеличение импорта из ЕС. Наибольший рост импорта среди стран ЕС придётся на Польшу, Францию и Италию. Другими странами с наиболее выраженными положительными общими торговыми эффектами являются Турция, Китай и Индия.
Стоит отметить, что доля продовольствия в общем объёме импорта составляет около 11,5%. Финансист Отабек Бакиров считает, что правительству Узбекистана необходимо отказаться от политики протекционизма. Он задался вопросом, почему пошлины на основные виды продовольствия и товары народного потребления снижаются только сейчас, если и раньше было известно о негативном эффекте на благосостояние населения. Эксперт также спросил, почему обнуление пошлин носит временный характер (только до конца года) и почему нулевая пошлина применяется только к основным видам продуктов питания, если есть и сотни других товарных позиций, «которые приводят к обнищению узбекистанцев, оставляют их без права выбора для обогащения монополистов и олигархов».