Тошкент ҳокими вазифасини бажарувчи Шавкат Умурзоқов (бир ҳафта олдин ушбу лавозимга тайинланган) 31 март куни янги таҳрирдаги Ўзбекистон Конституцияси лойиҳасини «юқори савияда» тарғиб қилиш бўйича тарғибот гуруҳларини тузиш бўйича илгари имзолаган қарорини бекор қилди. Бекор қилинган ҳужжат тўрт кун аввал — 27 март куни қабул қилинган эди.
Қарорнинг бекор қилинишига Тошкент адлия бошқармасининг 31 мартдаги тақдимномаси сабаб бўлмоқда. Тақдимнома киритиш сабаблари кўрсатилмаган.
«Газета.uz» қарорда пойтахтнинг маҳалла ва туманларида «Маънавияти юксак ва обрў-эътиборга эга» нуроний ва оқсоқоллар, жамоатчилик вакиллари, ёшлар, таълим, маданият, санъат, адабиёт соҳаси вакиллари ва ташкилотлар раҳбарларидан иборат тарғибот гуруҳлари тузилиши кераклигини ёзган эди. Бундан кўзланган мақсад Ўзбекистон Конституциясига киритилган ўзгартиш ва қўшимчалар ҳамда янги таҳрирдаги Конституция лойиҳасининг мазмун-моҳиятини кенг жамоатчиликка тўлақонли етказиш ҳисобланади.
Гуруҳлар таркибида 1000 дан ортиқ киши, жумладан, оқсоқоллар, ўқитувчи, шифокор, ёшлар етакчилари, ҳоким ёрдамчилари ва бошқалар киритилиши, уларга 11 мингдан зиёд маҳалла фаоллари ёрдам бериши керак эди.
Ҳокимлар ва кенгашлар қарорларини эълон қилувчи E-qaror портали маълумотларига кўра, янги таҳрирдаги Конституция лойиҳасини тарғиб қилиш бўйича тарғибот гуруҳларини ташкил этиш бўйича шундай қарорлар (80 дан ортиқ) республиканинг бошқа ҳудудларида ҳам қабул қилинган. Бироқ бу ҳужжатларнинг аксарияти жамоатчиликдан яширилган. «Газета.uz» бу масалада Адлия вазирлигига сўров юборди.

Исполняющий обязанности хокима Ташкента Шавкат Умурзаков (назначен на этот пост неделю назад) 31 марта отменил подписанное им ранее решение о создании агитационных групп для пропаганды «на высоком уровне» проекта Конституции Узбекистана в новой редакции. Отменённый документ был принят четыре дня назад — 27 марта.
Основанием для отмены решения указано представление Управления юстиции Ташкента от 31 марта. Причины для внесения представления не указаны.
«Газета.uz» писала, что решение предусматривало создание агитационных групп из числа аксакалов и старейшин, представителей общественности, молодёжи, представителей сфер образования, культуры, искусства, литературы и руководителей организаций в махаллях и районах столицы, имеющих «высокую духовность и авторитет». Цель — «доведение до широкой общественности содержания и сути изменений и дополнений» в Конституцию Узбекистана и проекта Конституции в новой редакции.
В группы были включены свыше 1000 человек, включая учителей, врачей, лидеров молодёжи, помощников хокимов и других. Им должны были помогать свыше 11 тысяч активистов махаллей.
Согласно порталу E-Qaror, где публикуются решения хокимов и кенгашей, аналогичные решения о создании агитационных групп для пропаганды проекта Конституции в новой редакции могли быть приняты и в других регионах. При поиске решений со словом «konstitutsiya» система представила свыше 80 документов, принятых 25−31 марта. При этом большинство из них скрыты от общественности. «Газета.uz» направил запрос в Министерство юстиции.