2023 йилнинг март ойида Ўзбекистон истеъмол бозорида товар ва хизматлар ўртача 1,01 фоизга қимматлашди. Бу ҳақда Статистика агентлиги ҳисоботида қайд этилди. Инфляция кўрсаткичи 2022 йил март ойига нисбатан паст (1,53 фоиз), лекин 2021 йил март ойига нисбатан (0,84 фоиз) кўп.
Йиллик ҳисобланган инфляция (ўтган йилнинг март ойидан) 11,66 фоизгача (февралда 12,23 фоизни ташкил этган) камайди. Бу 2021 (10,45) ва 2020 йилларнинг (10,85) шу даврига нисбатан кўпроқ.
Ой давомида нархлар ва тарифлар ўсиши бўйича етакчилар анъанавий равишда ўртача 1,6 фоизга қимматлашган озиқ-овқат маҳсулотлари бўлди. Йиллик кўрсаткичлар февраль ойига нисбатан пасайган, аммо сўнгги уч йил ичида юқори даражада қолмоқда — 14,6%.
Ноозиқ-овқат товарлари нархи 0,7 фоизга, аҳолига хизмат кўрсатиш нархи 0,4 фоизга ошди. Йиллик ҳисобда ноозиқ-овқат маҳсулотлари 10,2 фоизга, хизматлар 8,4 фоизга қимматлашди.
Алоҳида маҳсулотлар бўлимида сут нархининг ойлик ўсиши давом этди. Март ойида у 3,2 фоизга (йил давомида 18,3 фоизга) қимматлашди. Гуруч ва гуруч оқшоғи ой давомида нархга 4,6% (35,7%), шакар (беш ойлик пасайишдан кейин) — 4,7% (31,1%) ошди .
Шу билан бирга, март ойида тухум (-1,1%), буғдой уни (-1,2%), кунгабоқар ёғи (-1,2%) нархлари яна пасайди.
Шу билан бирга, охирги 12 ойда тухум 32,5 фоизга, буғдой уни 35,1 фоизга, мол гўшти 11 фоизга, қўй гўшти 10,4 фоизга қимматлашган.
Сабзавот ва мевалардан март ойида қовоқ 29,8 фоизга, помидор 20,2 фоизга, карам 17,1 фоизга, кўкатлар 15 фоизга, лимон 11,3 фоизга қимматлашган.
Мартда пиёз 1,4 фоизга арзонлашди (лекин йил давомида нархлар 2,3 баробар ошди), сабзи — 1,8 фоиз, картошка — 1,9 фоиз ва лавлаги — 2,7 фоизга арзонлашди.
Кийим ва пойабзал нархлари ой давомида 0,2 ва 0,1 фоизга ошган, бироқ йил давомида 8,5 фоизга қимматлашган. Маиший техника 0,6 фоизга (йиллик 9 фоизга) ўсди.
Март ойида бензин нархи ўртача 1,5 фоизга, пропан 0,5 фоизга тушди. Ўзбекистоннинг бешта вилоятида март ойида қиш мавсумида нархлар ошганидан сўнг такси нархининг пасайиши (3,6−25 фоиз оралиғида) қайд этилди.
Умумий овқатланиш соҳасида нархлар 2,9 фоизга ошди (йиллик — 23,5 фоиз).
Палов индексига кўра, март ойида Тошкентда палов нархи 4,5 фоизга, Наманган вилоятида эса 16 фоизга ошган.

В марте 2023 года товары и услуги на потребительском рынке Узбекистана в среднем стали дороже на 1,01%. Об этом говорится в отчёте Агентства статистики при президенте.
Это ниже показателя за март 2022 года (1,53%), но больше чем в марте 2021 года (0,84%).
Инфляция в годовом исчислении (к марту прошлого года) снизилась до 11,66% (в феврале было 12,23%). Это больше по сравнению с аналогичным периодом 2021 и 2020 годов — 10,45% и 10,85% соответственно.
Лидерами по росту цен и тарифов за месяц традиционно стали продовольственные товары, которые в среднем подорожали на 1,6%. В годовом выражении показатель по сравнению с февралём снизился, но остаётся на высоком уровне за последние три года — 14,6%.
Непродовольственные товары прибавили в цене 0,7%, услуги населению — 0,4%. В годовом выражении непродовольственные товары подорожали на 10,2%, услуги — 8,4%.
В разрезе отдельных товаров ежемесячное удорожание молока продолжилось по сравнению с прошлым месяцем. В марте оно подорожало на 3,2% (за год — на 18,3%). Рис и рисовая сечка прибавили в цене за месяц 4,6% (35,7%), сахар (после пятимесячного падения) — 4,7% (31,1%).
При этом в марте цены снова снизились на яйца (-1,1%), пшеничную муку (-1,2%), подсолнечное масло (-1,2%).
При этом за последние 12 месяцев яйца подорожали на 32,5%, пшеничная мука — на 35,1%, говядина — на 11%, баранину — 10,4%.
Среди овощей и фруктов больше всего в марте подорожала тыква — на 29,8%, помидоры — на 20,2%, капуста — 17,1%, зелень — 15%, лимоны — 11,3%.
Лук подешевел на 1,4% (но за год рост цен — 2,3 раза), морковь — 1,8%, картофель — 1,9% и свекла — 2,7%.
Цены на одежду и обувь за месяц незначительно выросли на 0,2% и 0,1%, но за год выросли на 8,5%. Бытовые приборы подорожали на 0,6% (9%).
В марте бензин в среднем подешевел на 1,5%, пропан — 0,5%. В пяти регионах Узбекистана после повышения цен в зимний период в марте отмечено снижение стоимости проезда в такси (в пределах 3,6−25%).
В сфере общепита цены поднялись на 2,9% (за год — 23,5%).
Согласно Индексу плова, плов в Ташкенте в марте подорожал на 4,5%, а в Наманганской области — на 16%.