30 март куни Бухоро вилоятидаги тергов ҳибсхонасида ўтган йилги Нукус воқеалари бўйича судланган 39 нафар маҳкумнинг оила аъзолари ва яқинлари билан қисқа муддатли учрашувлар бўлиб ўтди. Учрашувларга жами 77 киши келди.
Учрашувлар маҳкумларнинг яқинлари мурожаат йўлланганидан сўнг Қорақалпоғистондаги воқеаларни ўрганиш бўйича мустақил комиссия томонидан ташкил этилди.
Айни пайтда тергов ҳибсхонасида мазкур иш бўйича жами 44 нафар маҳкум сақланмоқда. Учрашувларда 5 нафар маҳкумнинг қариндошлари иштирок этмади, дейилади комиссия хабарида.
Аввал хабар қилинганидек, икки суд жараёни якунларига кўра, 61 нафар (22 ва 39 нафар) шахс судланган, улардан 16 нафари суд залидан озод этилган, 1 нафари — Пўлат Шамшетов вафот этган.
Комиссия маҳкумларнинг яқинлари йўллаган мурожаатни олгач, Олий судга илтимоснома юборган ва ариза қаноатлантирилган. Шундан сўнг комиссия томонидан судланганларнинг оила аъзолари билан учрашувларини ташкиллаштириш, йўл харажатларини қоплаш масаласида Жўқорғи Кенесга ҳамда қисқа муддатли учрашувлар учун керакли шароитларни ҳозирлаш бўйича Ички ишлар вазирлиги Жазони ижро этиш департаменти тергов ҳибсхонасига мурожаат қилинди.

30 марта в следственном изоляторе в Бухаре состоялись краткосрочные встречи членов семей и родственников 39 осуждённых по делу о прошлогодних событиях в Нукусе. Всего на встречи приехало 77 человек.
Встречи были организованы парламентской комиссией по расследованию событий в Каракалпакстане после обращения близких осуждённых.
В общей сложности в изоляторе находятся 44 осуждённых по этому делу. Близкие 5 осуждённых не участвовали во встречах, сообщила комиссия.
каракалпакстан, нукусские события, парламентская комиссия
Как мы писали, по итогам двух судебных процессов был осуждён 61 человек (22 и 39), 16 из них были освобождены из зала суда, 1 — Полат Шамшетов — скончался.
Комиссия сообщила, что, получив обращение родных осуждённых, направила в Верховный суд ходатайство, которое было удовлетворено. Затем комиссия обратилась в Жокаргы Кенес Каракалпакстана по вопросу организации встреч осуждённых с родственниками и покрытия расходов на дорогу.