Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 4 апрель куни Тошкентдаги ер усти метрополитени эстакадалари остида савдо ва хизмат кўрсатиш объектларини жойлаштириш бўйича таклифларни кўриб чиқди, деб хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Қайд этилишича, линиянинг Яшнобод тумани ҳудудидан ўтувчи қисмида 4 км узунликдаги бўш жой мавжуд. Бу ерда яшил зоналар, автотураргоҳлар, машғулот майдончалари, савдо ва хизмат кўрсатиш шохобчалари ташкил этилиши мумкин. «Ўзбекистон 24» телеканали тақдим этган тақдимотга кўра, ер участкалари кафе, дўкон, сартарошхона ва дорихоналар учун ҳам ажратилиши мумкин.
Хабарда айтилишича, Берлин (Германия)нинг ер усти метро линиялари остидаги майдонлардан фойдаланиш тажрибаси кўриб чиқилди.
Президент ушбу майдонларни участкаларга бўлиб, тадбиркорларга ижарага бериш бўйича топшириқ берди. Бунда барча хавфсизлик чораларини таъминлаш керак.
Эслатиб ўтамиз, метрополитен эстакадалари остидаги жойларни ижарага бериш лойиҳасини Яшнобод тумани ҳокими Бахтиёр Раҳмонқулов 2020 йил сентябрь ойида тақдим этган эди. Ўшанда у ерда кафе, ресторан ва дўконлар очиш орқали метро линияси остидаги ҳудудни ободонлаштириш кўзда тутилгани ҳам айтилди.
Февраль ойида Яшнобод ва Сергели туманларида метрополитеннинг ер усти эстакадалари остида автомобиллар учун 2700 та тўхташ жойи: Яшнобод туманида 2,9 гектар майдонда 1200 та жой, Сергели туманида эса 3,37 гектар майдонда 1500 та жой яратиш режалари ҳақида ёзган эдик.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 4 апреля рассмотрел предложения по размещению объектов торговли и сервиса под эстакадами надземного метро Ташкента, сообщила пресс-служба главы государства.
Было отмечено, что на участке линии, пролегающей через территорию Яшнабадского района, имеется свободное пространство протяжённостью 4 км. Здесь могут быть созданы зелёные зоны, парковки, площадки для воркаута, пункты торговли и обслуживания. Согласно презентации, показанной телеканалом «Узбекистан 24», земля может быть также выделена для кафе, магазинов, парикмахерских и аптек.
В сообщении говорится, что был рассмотрен опыт Берлина (Германия) по использованию пространства под надземными линиями метро.
Президент дал указание разделить эти участки на лоты и предложить их в аренду предпринимателям. При этом должны быть предусмотрены все меры безопасности.
Отметим, что проект сдачи мест под эстакадами метро был презентован хокимом Яшнабадского района Бахтиёром Рахманкуловым ещё в сентябре 2020 года. Тогда также говорилось, что территорию под линией метро планируется благоустроить, открыв там кафе, рестораны и магазины.
В феврале мы писали о планах создать под эстакадами надземного метро в Яшнабадском и Сергелийском районах 2700 парковочных мест для автомобилей: 1200 мест на площади 2,9 га в Яшнабадском районе и 1500 мест на площади 3,37 га в Сергелийском районе.