«Ўзбекнефтгаз»нинг ёнилғи қуйиш шохобчалари тармоғи бўлган UNG Petro иқтисодчи Отабек Бакировнинг Ўзбекистондаги бензин нархларига оид 3 апрелда ёзган постига муносабат билдирди.
«Ўзбекистон парадокси»
Отабек Бакиров нефть нархи 85 доллардан 70 долларга тушганда Ўзбекистонда бензин нархи ўзгармагани, нефть 85 долларга кўтарилгач, бензин нархи ошганини ёзди. У буни «Ўзбекистон парадокси» деб атади.
Европанинг Brent нефть нархи 3 апрель куни март ойи бошидан бери илк бор баррелига 85 доллардан ошди. Ойлик энг юқори кўрсаткичнинг янгиланишига якшанба куни қабул қилинган ОПEК+ (Нефть экспорт қилувчи мамлакатлар ташкилоти)нинг йил охиригача нефть қазиб олишни олдиндан келишилган 2 миллион баррелга қўшимча равишда кунига 1,15 миллион баррелга камайтириш тўғрисидаги қарори сабаб бўлди. Хусусан, Саудия Арабистони ишлаб чиқаришни суткасига 500 минг баррелгача қисқартириш ниятида.
Март ойининг дастлабки ҳафталарида нефть нархи 85 доллардан 70 долларга тушди, бироқ Ўзбекистонда бензин нархи тушмади, дейди у. Шу билан бирга, жума кунидан бошлаб Аи-80 бензини нархи 6000 сўмдан 6050−6100 сўмгача кўтарилган.
У 2022 йил декабридан 2023 йил охиригача Аи-80 бензини ва унинг чакана савдосига акциз солиғи нолга туширилганини эслатиб ўтди (шундан сўнг декабрь ойида Аи-80 нархи 5500 сўмгача тушиши мумкинлиги хабар қилинган, бироқ нарх 6800 сўмдан 5700 сўмга пасайган, кейин эса 6000 сўмгача кўтарилган). «Газета.uz»нинг Иқтисодиёт ва молия вазирлигидаги манбаси тақдим этилаётган имтиёзлар туфайли давлат бюджетидан 1,3 триллион сўмга яқин маблағ йўқотилишини маълум қилган.
Иқтисодчининг сўзларига кўра, ишлаб чиқариш, импорт, улгуржи ва чакана савдодаги монополлашган вазиятда акцизга имтиёз бериш нархлар ўсишини тўхтатиб қололмайди, имтиёзлар монополистларнинг маржасини оширишга хизмат қилмоқда.
«UNG Petro улуши — атиги 2,3%»
UNG Petro президент ва ҳукумат қарорлари асосида иқтисодиётни либераллаштириш ва маъмурий тартибга солишни қисқартириш, товарлар ва хизматлар бозорларида самарали рақобат муҳитини яратиш ҳамда нархларни бозор тамойиллари асосида шакллантиришга босқичма-босқич ўтиш чоралари кўрилаётганини билдирди.
Бугунги кунда Ўзбекистон ҳудудида қазиб олинган нефть ва газ конденсатидан ишлаб чиқиладиган автобензин ва дизель ёнилғиси нефтни қайта ишлаш заводлари томонидан фақат биржа савдолари орқали сотилиши йўлга қўйилган.
Ушбу биржа савдоларида республикадаги мавжуд 3000 га яқин автомобилларга ёнилғи қуйиш шохобчалари қатнашиш ҳуқуқига эга бўлиб, шулардан атиги 70 таси (ёки 2,3 фоизи) «Ўзбекнефтгаз» АЖнинг UNG Petro МЧЖ томонидан тасарруф этилади, дейилади хабарда.
Бундан ташқари, юқорида айтиб ўтилган АЁҚШлар Аи-80 маркали автобензинни импортдан олиб киришларига ҳеч қандай тўсиқ мавжуд эмас, дейилади компания хабарида.
UNG Petro хабарида Отабек Бакировнинг бензин нархини 6000 сўмдан 6100 сўмга ёки 1,7 фоизга ошириш ҳақидаги сўзлари «бозор улушининг 2,3 фоизини ташкил этгани учун» «юмшоқ қилиб айтганда, ноўрин» деб баҳоланган. Компания сотилган бензин ҳажмига аниқлик киритмаган.
Бунга жавобан иқтисодчи улушни ўлчашнинг асосий кўрсаткичлари ёнилғи қуйиш шохобчалари сони эмас, балки қазиб олиш, ишлаб чиқариш, импорт ва сотувлар ҳажми эканини таъкидлади.
Президентнинг 2022 йил 19 декабрдаги қарорида таъкидланганидек, Ўзбекистонда 2226 та бензин ва дизель ёнилғиси шохобчалари мавжуд.
Ўзбекистонда ишлаб чиқариладиган бензиннинг асосий қисми «Ўзбекнефтгаз» бошқарувидаги Бухоро нефтни қайта ишлаш заводидан олинади. БНҚИЗ барча Аи-80 бензинининг 77 фоизини, Фарғона нефтни қайта ишлаш заводи эса қолган қисмини ишлаб чиқаради, деб ёзади Отабек Бакиров. Биржа маълумотларига кўра, биржада сотилаётган бензиннинг камида 80 фоизи «Ўзбекнефтгаз» ва унинг шўъба корхоналари ҳиссасига тўғри келади.
Унинг сўзларига кўра, январь-февраль ойларида бензин импортининг энг катта ҳажми, хусусан, Аи-80 маркаси «Ўзбекнефтгаз» томонидан амалга оширилган.
Иқтисодчи «Агар энг катта қазиб олувчи монополист бўлса, энг катта ишлаб чиқарувчи монополист бўлса, энг катта импортчи, энг катта сотувчи монополист бўлса, демак, у монопол мавқеидан фойдаланган ҳолда нарх манипуляцияларини амалга ошира олади», — деган хулосага келган.

Компания UNG Petro, управляющая автозаправочными станциями «Узбекнефтегаза», прокомментировала публикацию финансиста Отабека Бакирова от 3 апреля касательно формирования цен на бензин в Узбекистане.
«Парадокс Узбекистана»
Отабек Бакиров написал, что в Узбекистане цена на бензин не изменилась, когда котировки нефти упали с 85 до 70 долларов, но снова выросла, когда нефть подорожала до 85 долларов. Он назвал это «парадоксом Узбекистана».
Стоимость европейской нефти Brent 3 апреля впервые с начала марта поднялась выше 85 долларов за баррель. Обновлению месячного максимума способствовало решение ОПЕК+ (Организация стран-экспортёров нефти), принятое в воскресенье, по сокращению нефтедобычи до конца года на 1,15 млн баррелей в сутки в дополнение к уже оговорённым 2 млн б/с. В частности, Саудовская Аравия намерена дополнительно снизить добычу на 500 тысяч б/c.
В первые недели марта цены на нефть упали с 85 до 70 долларов, однако цены на бензин в Узбекистане не снизились, отметил он. При этом с пятницы цены на бензин Аи-80 поднялись с 6000 до 6050−6100 сумов.
Он напомнил, что с декабря 2022 года до конца 2023 года были обнулены акцизный налог на бензин Аи-80 и его розничную продажу (после этого в декабре сообщалось, что стоимость Аи-80 может упасть до 5500 сумов, но она снизилась с 6800 до 5700 сумов, а потом увеличилась до 6000 сумов). Источник «Газеты.uz» в Министерстве экономики и финансов сообщал, что за счёт предоставленной льготы госбюджет недополучит около 1,3 трлн сумов.
По мнению финансиста, в условиях монополизации производства, импорта, оптовой и розничной торговли обнуление акциза не остановит рост цен, а послужит только «увеличению маржи монополистов».
«Доля UNG Petro — всего 2,3%»
В UNG Petro заявили, что на основе решений президента и правительства принимаются меры по либерализации экономики и сокращению административного регулирования, созданию эффективной конкурентной среды на рынках товаров и услуг, а также постепенному переходу к формированию цен на рыночных принципах.
На сегодняшний день бензин и дизельное топливо, произведённые из нефти и газового конденсата, добываемых на территории Узбекистана, реализуются нефтеперерабатывающими заводами только через биржевые торги.
Около 3000 автозаправочных станций в Узбекистане имеют право на участие в этих торгах, из них только 70 (или 2,3%) находятся в управлении UNG Petro, дочерней компании «Узбекнефтегаза», говорится в заявлении.
Кроме того, перечисленные АЗС не имеют препятствий для ввоза бензина марки Аи-80, заявили в компании.
В UNG Petro считает «мягко говоря, неуместными» слова Отабека Бакирова о повышении цен на бензин с 6000 до 6100 сумов, или на 1,7%, поскольку на неё «приходится 2,3% доли рынка». Компания не уточнила объёмы реализуемого бензина.
Финансист в ответ отметил, что основными показателями для измерения доли являются добыча полезных ископаемых, объём производства, импорта и продаж, а не количество АЗС.
В постановлении президента от 19 декабря 2022 года отмечалось, что в Узбекистане имеется 2226 бензиновых и дизельных заправок.
Большая часть производимого в Узбекистане бензина приходится на Бухарский нефтеперерабатывающий завод, подконтрольный «Узбекнефтегазу». БНПЗ производит 77% всего бензина Аи-80, остальная часть — на Ферганском НПЗ, написал Отабек Бакиров. Согласно биржевым данным, на долю «Узбекнефтегаза» и подконтрольных ей дочерних компаний приходится не менее 80% реализуемого на бирже бензина.
По его данным, наибольший объем импорта бензина, особенно марки Аи-80, в январе-феврале осуществлён «Узбекнефтегазом».
Финансист заключил, что «если крупнейший добытчик является монополистом, крупнейший производитель является монополистом, крупнейший импортёр является монополистом, крупнейший продавец является монополистом, то он является монополистом, который может использовать своё монопольное положение для манипулирования ценами».