Тошкентдаги Юнусобод тез тиббий ёрдам подстанцияси фельдшери, бу ерда етти йилдан буён ишлаб келаётган ва ушбу ҳудудда кўпчиликка таниш бўлган Злата Гафурова ўзининг Facebook саҳифасида беморнинг қариндоши томонидан таҳдидлар бўлганини маълум қилди. Унинг таъкидлашича, онаси учун тез ёрдам чақирган эркак фақат аёл тиббиёт ходимлари келишини талаб қилган.
Злата Гафурованинг блогер Ислам Капарзога билдиришича, подстанцияда ундан диспечер ўрнини эгаллаб туришни сўрашган. Навбатчилик вақтида бўлган қўнғироқда эркак киши онасининг юраги оғирлашиб қолгани, бироқ унга тиббий ёрдам кўрсатиш учун аёл шифокорлар жўнатилишини талаб қилган. Злата тез тиббий ёрдам кўрсатиш бўйича ички қоидаларда чақирувчининг талаби бўйича шифокор жўнатиш қисми йўқлигини маълум қилган.
Ўша вақтда бўш аёл шифокорлар бригадаси ҳам бўлмаган. Гафурова бу ҳақда қўнғироқ қилган шахсни огоҳлантириб, ё кутиш кераклигини ёки энг яқин бригада келишини айтган. Унинг сўзларига кўра, қўнғироқ қилган киши бунга рози бўлиб: «Нима ҳам қилардик, ким бўлса ҳам келсин», — деган.
Бироқ воқеа жойига эркак шифокорлар бригадаси етиб келганида, қўнғироқ қилган шахс уларни уйга киритмай, электрокардиография аппаратини олиб қолмоқчи бўлган. Уларнинг ёнида, фельдшернинг сўзларига кўра, унга ҳам қўнғироқ қилиб, одобсиз сўзлар билан ҳақорат қила бошлаган ва: «Ёриб ташлайман, бориб, сени топаман», — дея қўрқитган.
Кейинчалик, беморга аёл шифокор бўлган бошқа бир гуруҳ келади. Шифокорлар ҳаёт учун хавфли ҳолатни аниқламайди ва касалхонага ётқизиш шарт эмас деган хулоса беради. Злата Гафурова биринчи тез ёрдам машинаси 17 дақиқада етиб боргани, иккинчиси учун эса бир соатдан кўпроқ вақт кетганини таъкидлади.
Бундан ташқари, Злата Гафурованинг сўзларига кўра, тунги соат бирларда ички ишлар органлари ходимлари подстанцияга қўнғироқ қилган ва улар устидан шикоят келиб тушганини, яъни диспетчер «нотўғри тез ёрдам бригадасини» юборганини айтишган. Ундан ГОМга (шаҳар ИИБ бўлими) келишни сўрашди. Қиз таҳдид ва ҳақоратлар ҳақида қарши ариза ёзган.
Орадан бир неча кун ўтиб Злата Гафурованинг олдига квартал участка нозири қўнғироқ қилади. У нима бўлганини айтиб беришни сўрайди ва сўнгра унга қарши аризани қайтариб олишни маслаҳат беради, акс ҳолда фельдшер 12 млн сўм миқдорида жаримага тортилишини айтади. Қайси хатти-ҳаракатлари учун жарима тўлаши кераклиги сўралганда, туман ИИБ ходими жавоб бермайди.
Кўп ўтмай участка нозирининг олдига тез ёрдам чақирган эркак ҳам етиб келади. Фельдшернинг сўзларига кўра, у ўша ерда ҳам: «Ҳамма жойда таниш-билишларим бор — бутун умрга ишингдан учиб кетасан», — дея таҳдид қилади.

Фельдшер Юнусабадской подстанции скорой помощи Ташкента Злата Гафурова, работающая там уже семь лет и известная многим жителям этого района, сообщила на своей странице в Facebook о том, что получила угрозы от родственника пациентки, который требовал, чтобы к его матери приехала бригада с женщиной-врачом. Подробности она также рассказала блогеру Исламу Капарзо.
По словам Златы Гафуровой, несколько дней назад ее попросили заменить диспетчера на подстанции. Она приняла вызов, где мужчина просил срочно прислать медиков для матери, которой плохо с сердцем. Однако он настаивал, что нужна бригада с женщиной-врачом.
Фельдшер в беседе с блогером уточнила, что во внутренних правилах скорой помощи нет требования предоставлять врачей по выбору вызывающего.
Свободных бригад с женщиной-врачом в тот момент не оказалась. Гафурова предупредила об этом звонящего и сказала, что или придётся подождать, или приедет ближайшая бригада. По ее словам, вызывающий был согласен с этим, сказав: «Что поделать? Пускай приезжает, кто есть».
Однако когда бригада из медиков-мужчин прибыла на место, вызывающий не пустил их в дом и пытался забрать аппарат электрокардиографии. Уже при них, по словам фельдшера, он стал звонить ей и оскорблять матерными словами, а угроза звучала, со слов Златы Гафуровой, как: «Я тебя порву, приеду, найду тебя».
Позже к пациентке все же приехала бригада с женщиной-врачом. Госпитализация не понадобилась, угрожающего жизни состояния медики не выявили. Злата Гафурова отметила, что первая скорая прибыла в течение 17 минут, вторая же добиралась больше часа.
Далее, по словам Златы Гафуровой, около часа ночи на подстанцию позвонили сотрудники органов внутренних дел, которые сообщили, что на неё поступила жалоба, которая состояла в том, что диспетчер прислал «не ту бригаду скорой помощи». Ее попросили приехать в ГОМ («городской отдел милиции»). Девушка написала ответное заявление об угрозах и оскорблениях.
Через несколько дней Злате Гафуровой позвонил участковый квартала, на который по вызову приезжали обе бригады скорой помощи. Он пригласил ее на встречу, где попросил рассказать, что случилось, а потом посоветовал забрать встречное заявление, «иначе будешь платить штраф 12 миллионов». На вопрос, за какие свои действия она должна заплатить штраф, участковый не дал ответа.
Вскоре к участковому пришёл и мужчина, вызывавший скорую. По словам фельдшера, он там же пригрозил ей: «У меня знакомые везде — ты вылетишь с работы навсегда».
«Помотаться по ГОМам — помотаюсь, ничего страшного. А помотаюсь за что? За то, что бригада не из женщин. А помотаются ли они, которые материли меня, угрожали мне, довели до того, что невозможно и не хочется работать? Нет, конечно, в чем я уверена. Справедливость? Нет ее и не будет. Медработник — никто. А вызывающий, как клиент в кафе, — всегда прав», — резюмировала фельдшер.
«Сколько можно бить, резать, выгонять, оскорблять и угрожать медикам?» — задаёт вопрос Злата Гафурова на своей странице.