Сирдарё вилояти саноат, тадбиркорлик, қишлоқ хўжалиги, таълим ва тиббиёт соҳаларида «илғор инновациялар ҳудуди»га айланиши керак. Бу ҳақда жума куни у ерга хизмат сафари билан борган Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев вилоят халқ депутатлари кенгаши сессиясида айтиб ўтди.
«Инновацион ҳудудда ҳоким, вилоят, туман раҳбарлари аҳоли ва тадбиркорларга шароит яратиш бўйича ҳар куни янгиликка интилиши, дунёқараши ва ёндашувлари ўзгариши керак», — дея иқтибос келтирди давлат раҳбари матбуот котиби Шерзод Асадов.
«Вилоятни инновацион ҳудудга айлантириш учун қайси давлат тажрибасини олиб келиш бўйича кўп ўйладик. Тан олиш керак, охирги йилларда Хитой саноат, қишлоқ хўжалиги, таълим ва тиббиётда мисли кўрилмаган ютуқларга эришди. Хитойнинг илм, инновация, муҳандислик, электротехника, робототехника ва IT йўналишларида тажрибаси катта. Энг асосийси, Хитой бизга транспорт-логистика жиҳатидан энг яқин йирик бозорлардан бири», — деди президент.
Қайд этилишича, хитойлик инвесторларнинг ҳам вилоятга қизиқишлари катта. Охирги олти йилда хитойлик инвесторлар билан бирга Ширин шаҳри, Мирзаобод ва Сирдарё туманларида 60 дан ортиқ йирик саноат корхоналари иш бошлаган. Вилоятга 2022 йилнинг ўзида 250 миллион доллардан зиёд Хитой инвестициялари жалб қилинган. Бу вилоят инвестициясининг деярли 90 фоизига тенг.
«Шу боис Сирдарёда барча соҳаларни ривожлантиришда Хитой тажрибасига таянишимиз лозим», — деди Шавкат Мирзиёев.

Сырдарьинская область должна превратиться в «регион передовых инноваций» в сферах промышленности, предпринимательства, сельского хозяйства, образования и медицины. Об этом на сессии кенгаша народных депутатов области в пятницу заявил президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, прибывший сюда с рабочей поездкой.
«В инновационном регионе хоким, руководители области и районов должны каждый день стремиться к новшествам в сфере создания условий для населения и предпринимателей, у них должны измениться мировоззрение и подходы», — цитирует главу государства его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
«Мы много думали, опыт какого государства использовать для превращения области в инновационный регион. Надо признать, в последние годы Китай достиг невероятных успехов в сферах промышленности, сельского хозяйства, образования и медицины. У Китая огромный опыт в направлениях науки, инноваций, инженерии, электротехники, робототехники и IT. Самое главное — Китай для нас является самым близким рынком с точки зрения транспорта и логистики», — отметил Шавкат Мирзиёев.
«Инвесторы Китая также очень заинтересованы в области. За последние шесть лет совместно с китайскими инвесторами было запущено более 60 крупных промышленных предприятий в городе Ширине, Мирзаабадском и Сырдарьинском районах. Только в 2022 году в область привлечено более 250 млн долларов китайских инвестиций. Это почти 90% всех инвестиций в область», — сообщил он.
«Поэтому в развитии всех сфер в Сырдарье мы должны опираться на опыт Китая», — сказал Шавкат Мирзиёев.