Тошкент шаҳри жамоат транспорти учун олиб келиниши белгиланган 1000 дона автобуснинг бир қисми — 233 та автобус ва электробус 8 апрель куни келтирилди, деб хабар берди Транспорт вазирлиги ахборот хизмати.
«Янги Ўзбекистон» боғида «Тошшаҳартрансхизмат» АЖ ҳаракат таркибини янгилаш мақсадида Хитойда ишлаб чиқарилган автобус ва электробусларнинг биринчи партиясини қабул қилиш маросими бўлиб ўтди.
Бу биринчи партия бўлиб, шундан 100 таси Yutong электробуси, 103 таси узунлиги 12 метр бўлган сиқилган табиий газда ҳаракатланувчи Yutong автобуслари, 30 таси эса ўта катта сиғимли (18 метрли) King Long автобусларидир.
Хитойнинг King Long компанияси Ўзбекистонга 200 та 18 метрли «гармошкали автобус»ни март-май ойларида етказиб бериши кутилаётгани ҳақида ёзган эдик.
Президентнинг 2023 йил 16 февралдаги «Жамоат транспорти тизимини ислоҳ қилиш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорига асосан Тошкент шаҳри жамоат транспорти учун 200 дона 18 метрли ва 500 дона 12 метрли табиий газда ишлайдиган автобус ҳамда 300 дона 12 метрли электробус харид қилиш белгиланган.

Исполняющий обязанности хокима Ташкента Шавкат Умурзаков и заместитель министра внутренних дел Узбекистана Бекмурод Абдуллаев 8 апреля проехались на одном из новых автобусов, поступивших из Китая. Короткий ролик опубликовал сайт Xabar.uz.
На видео женщина пожаловалась, что подниматься в автобусы с детской коляской очень сложно, особенно когда автобусы заполнены.
«Мы выровняем остановки [до уровня пола автобусов] (показывает рукой — ред.)… Вызвали специалистов из-за границы, идёт большая работа. Исправим всё заодно», — заявил и. о. хокима.
Он добавил, что также будут ликвидированы скопления воды перед остановками. «Немного потерпите», — попросил он.
В конце декабря прошлого года после критики президента Узбекистана Шавката Мирзиёева качества транспортного обслуживания жителей столицы министры внутренних дел Пулат Бобожонов и транспорта Илхом Махкамов проехались на автобусе и спустились в метро.
В феврале президент подписал постановление об обновлении автобусного парка столицы за счёт закупки из Китая 1000 автобусов — 700 автобусов большой вместимости, включая 200 сочленённых автобусов («гармошек»), а также 300 электробусов.
Презентация первой партии из 233 машин прошла этим же утром в парке «Новый Узбекистан». На данный момент поставлено 100 электробусов Yutong, 103 автобуса на сжатом газе этой же марки и 30 автобусов-гармошек King Long. Поставка остальных машин ожидается к лету.