Шавкат Мирзиёев 11 апрель куни аёллар ва вояга етмаганларни зўравонликдан ҳимоя қилишни таъминлашга қаратилган қонунни имзолади, деб хабар берди Ўзбекистон президенти Администрацияси коммуникациялар ва ахборот сиёсати бўйича шўъба мудири Саида Мирзиёева.
«Мен ушбу ғалаба билан фахрланаман ва унда иштирок этган барчадан миннатдорман! Олдинда ушбу моддалар ишлаши ва жамият ўзгариши учун қийин ва узоқ йўл турибди», — деб ёзди у Telegram каналида.
Саида Мирзиёева, шунингдек, давлат органлари, фуқаролик жамияти, фаоллар ва оммавий ахборот воситаларини «зўравонликка қарши курашнинг ягона механизмига айланиб, бу жараёнга аралашишга» чақирди.
«Зўравонлик — жиноят. Зўравонлик бизнинг маданиятимиз эмас!» — дея таъкидлади у.
Эслатиб ўтамиз, 6 апрель куни Ўзбекистон Олий Мажлиси Сенати Ўзбекистон қонунчилигига болалар ва аёлларни зўравонликдан ҳимоя қилишни кучайтирувчи ўзгартишларни маъқуллаган эди. Энди жинсий зўравонликда айбланганлар муддатидан илгари озодликка чиқмайди ва уларнинг рўйхати тузилади. Зўравонликка учраганларнинг ёш чегараси бекор қилинади. Жиноятчининг муайян жойларга бориши тақиқланади.
Қонуннинг тўлиқ матни эртага, 12 апрель куни «Халқ сўзи» газетасида эълон қилинади.
Маълумот учун, ўзгартиришлар вазирлик ва идоралар, нодавлат ва халқаро ташкилотлар вакиллари, шунингдек, фуқаролик фаоллари, жумладан Nemolchi.uz лойиҳаси фаолларидан иборат ишчи гуруҳ томонидан бир йил давомида ишлаб чиқилган.

Президент Шавкат Мирзиёев 11 апреля подписал закон по обеспечению защиты женщин и несовершеннолетних от насилия, сообщила заведующая сектором по коммуникациям и информационной политике исполнительного аппарата Администрации президента Узбекистана Саида Мирзиёева.
«Я горжусь и благодарю всех сопричастных к этой победе! Впереди сложная и долгая работа, чтобы эти статьи заработали и общество стало меняться», — написала она в своём Telegram-канале.
Саида Мирзиёева также призвала государственные органы, гражданское общество, активистов и медиа «включиться в этот процесс, став единым механизмом в борьбе с насилием».
«Насилие — это преступление. Насилие — не часть нашей культуры!» — подчеркнула она.
Напомним, 6 апреля Сенат Олий Мажлиса Узбекистана одобрил поправки в законодательство Узбекистана, которые усиливают защиту детей и женщин от насилия. Документом криминализуется бытовое насилие, устанавливается ответственность за домогательства и преследования. Согласно документу, совершившие сексуальное насилие не будут иметь права на УДО и смягчающие обстоятельства.
Полный текст закона будет опубликован завтра, 12 апреля, в газете «Народное слово».
Напомним, поправки разрабатывались целый год рабочей группой из представителей министерств и ведомств, негосударственных и международных организаций, а также гражданских активистов, в том числе активисток проекта Nemolchi.uz. Процесс был сложным — «Газета.uz» писала об этом.