Ўзбекистон ва Қирғизистон мутахассислари Сўх туманидаги ерости газ иншоотидан биргаликда фойдаланиш учун қайта тиклаш ишларини бошлади, деб хабар қилди «Ўзтрансгаз» матбуот хизмати.
Февраль ойида Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевнинг Қирғизистонга ташрифи чоғида икки мамлакат Энергетика вазирликлари Шимолий Сўх ерости газ сақлаш иншоотидан биргаликда фойдаланиш учун қайта тиклаш лойиҳасининг техник-иқтисодий асосларини тайёрлаш бўйича «йўл харитаси»ни имзолаганди.
10 апрель куни Ўзбекистон томонидан тузилган энергетика вазири бошчилигидаги 15 кишидан иборат ишчи гуруҳ лойиҳа доирасидаги тадқиқотларни ўтказиш учун мавжуд муаммоларни ўрганиш мақсадида Қирғизистоннинг Қадамжой туманига борди.
«ЎзЛИТИнефтгаз» АЖ билан биргаликда Шимолий Сўх ерости газ сақлаш иншооти қудуқларида дала тадқиқотларини ўтказиш учун техник топшириқ ишлаб чиқилди, дейилади «Ўзтрансгаз» матбуот хизмати хабарида.
Энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов аввалроқ ерости газ сақлаш иншоотининг ҳажми тахминан 2,5−3 млрд куб метр атрофидалигини айтганди. «Шундан 1,3 млрд куб метр газдан фойдаланиш мумкин, қолгани буфер зонада туради. Бу дегани қиш мавсумида водийни ҳар куни 13 млн куб метр газ билан таъминлашга имконият бўлади», — деган вазир.

The press service of Uztransgaz has reported that Uzbekistan and Kyrgyzstan experts have begun work on restoring a shared underground gas storage facility in the Kadamjay district of Botkent region.
During the Uzbek President’s visit to Kyrgyzstan in February, the Ministries of Energy of both countries signed a roadmap to study the feasibility of a project for the joint use of the North Sokh gas storage, according to a statement.
A statement from Uztransgaz reveals that a working group from the Uzbek Energy Ministry visited Kadamjay District in Kyrgyzstan on April 10 to investigate the issues related to the project, as part of the ongoing feasibility study for the joint use of the underground gas storage facility.
According to the press service, UzLITIneftgaz design institute experts have developed the technical specifications for the field survey of the North Sokh gas storage facility, while an initial inspection of gas wells has also been conducted.
Earlier, Uzbek Energy Minister Zhurabek Mirzamakhmudov said that the volume of the storage facility is 2.5−3 billion cubic metres. “Of these, 1.3 billion cubic metres of gas can be used, and the rest is in the buffer zone. This means that we will be able to supply 13 million cubic metres of gas to the valley every day during the winter season,” the Energy Minister said at the time.