Тошкентда баҳор охиригача очилиши режалаштирилган Республика болалар кутубхонасининг очилиши кузга қолдирилди. Бу ҳақда Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси матбуот хизмати «Газета.uz»га маълум қилди.
«Бинонинг тарихий элементлари сақланиб қоладиган мураккаб реставрация ишлари олиб борилаётгани сабабли муддат кейинга сурилди. Биз янгиликлар қилишда давом этяпмиз, дейлик, устунлар билан бўлган жараён. Шулар ҳам иш вақтига таъсир қилмоқда», — дея тушунтирди жамғарма.
Бундан ташқари, асосий кириш эшиги олдидаги ички ҳовли ва кўчанинг бир қисмини реконструкция қилиш учун қўшимча вақт талаб қилинди, бу ишлар «йилнинг иссиқ кунларида жамоат ва китобхонлар учун мўлжалланган жойларни кенгайтиради». Кўча майдони, шунингдек, кутубхонани реконструкция қилиш лойиҳаси Санкт-Петербург архитектура бюроси Ludi Architects томонидан ишлаб чиқилган.
«Замонавий ободонлаштириш, кўкаламзорлаштириш ва кутубхонанинг тарихий архитектураси бир-бири билан ҳамоҳанг тарзда кўп функцияли масканни тақдим этади. Бу жойда сояда китоб ўқиб ўтириш ёки очиқ осмон остидаги тадбирларда қатнашиш мумкин», — дея таъкидлади жамғарма.
Хабарга кўра, архитекторларнинг лойиҳаси кўчадан бошланади. Бунда соя жойларда ўриндиқли майдон яратилади, дам олиш учун махсус жойлар (альков) пайдо бўлади. Мавжуд дарахтлар иқлим шароитига мос буталар, Ўзбекистон кўчатхоналаридаги гуллар ва ўсимликлар билан тўлдирилади.
«Кутубхона олдидаги ҳудудни ободонлаштиришдан асосий мақсад барча фуқаролар учун: ташриф буюрувчилар учун ҳам, шу ердан ўтиб кетувчилар учун ҳам қулай шароит яратишдир. Реконструкциядан сўнг жамоатчилик учун майдон кўчадан бошланади: шунчаки ўтиб кетиш ёки тўхтаб, у ерда вақт ўтказиш мумкин бўлади», — деди жамғарма ижрочи директори Гаянэ Умерова.
Жамғарманинг билдиришича, «янги макон шаҳар муҳитига ҳам таъсир кўрсатади: атрофда янги кафелар пайдо бўлади, китоб кўргазмалари, фестиваллар, концертлар ва оилалар учун байрамлар бўлиб ўтади. Яҳё Ғуломов кўчаси томондаги ҳудуд асосан шаҳар ҳудуди бўлиб, кутубхона ҳовлиси эса — ёпиқ, унга фақат ташриф буюрувчилар кира олади».
Ҳовлининг ҳам ўқув зали, ҳам тадбирлар ўтказиладиган жой ёки китобхонлик ва ишлаш учун қулай ҳудуд бўлиши режа қилинган — Тошкент иқлими йилнинг аксарият қисмида очиқ ҳавода сайр қилиш учун қулай. Меҳмонларга қулайлик яратиш учун ҳудуд юмшоқ ўриндиқлар, скамейкалар ва розеткалар билан таъминланади.
Ҳовлининг марказий элементи меҳмонларни ёмғирдан ёки тўғридан-тўғри қуёш нурларидан ҳимоя қиладиган катта пергола ҳисобланади. Ёғочдан ишланган соябоннинг бир томонида мини-кутубхона, иккинчи томонида эса амфитеатр ва экранли саҳна бўлади. Болалар учун маърузалар ва шеърият кечалари, кичик спектакль ва фильмлар намойиши, китобхонлик гуруҳлари учрашувлари, маҳорат дарслари ўтказиш режалаштирилган.
«Биз кутубхонанинг катта залини шаҳар майдони сифатида тасаввур қилдик, унинг зиналарида тўпланиш, мулоқот қилиш, ишлаш ёки интернетдан фойдаланиб ўтириш мумкин», — деди реконструкция лойиҳаси муаллифи Любовь Леонтьева.
«Кутубхона олдидаги кўчанинг ободонлаштирилиши Тошкент шаҳридаги жамоат майдонининг муносиб намунаси бўлади. Бу ерда кичик боғ ташкил этилади, болалар учун хавфсиз муҳит яратилади — улар хоҳлаган жойда ўтиришлари мумкин», — дея қўшимча қилди у.
Республика болалар кутубхонаси 2020 йил сентябрь ойида таъмирлаш учун ёпилган. Унинг очилиши 2021 йил баҳорига режалаштирилганди, бироқ кейинга қолдирилган. Биз кутубхонанинг реконструкция қилиниши ҳақида батафсил ёзганмиз. Шунингдек, Ludi Architects бюроси раҳбари Любовь Леонтьева билан интервьюни эълон қилганмиз.

Открытие Республиканской детской библиотеки в Ташкенте, которое было запланировано на конец весны, перенесено на более поздний срок. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе Фонда развития культуры и искусства Узбекистана.
«Сроки были перенесены в связи с проведением сложных реставрационных работ, благодаря которым будут сохранены исторические элементы здания. Мы продолжаем совершать открытия, как, например, это было с колоннами, что тоже влияет на сроки проведения работ», — объяснили в фонде.
Кроме того, дополнительное время потребовалось для реконструкции внутреннего дворика и части улицы перед главным входом, которые «расширят общественную и читательскую зоны в тёплое время года». Уличное пространство, как и реконструкция библиотеки, спроектировано петербургским архитектурным бюро Ludi Architects.
«Современное благоустройство, озеленение, историческая архитектура библиотеки взаимодополняя друг друга, создадут многофункциональное место, в котором захочется посидеть в теньке с книжкой или прийти на событие под открытым небом», — отметили в фонде.
«Проект архитекторов начинается ещё с улицы — из транзитной зоны пространство вдоль фасада библиотеки превратится в тенистый сквер со скамейками, а гранитные дорожки, проложенные вдоль газона, разделят территорию на камерные участки. Благодаря зелени появятся уютные альковы. Существующие деревья будут дополнены приспособленными к климату кустарниками, цветами и травами из узбекистанских питомников», — сообщили в фонде.
«Основная идея благоустройства территории перед библиотекой заключается в создании комфортной среды для всех горожан: и для посетителей, и для прохожих. После реконструкции общественное пространство будет начинаться с улицы: его можно будет просто пересечь или остановиться и провести там время», — рассказала исполнительный директор фонда Гаянэ Умерова.
Фонд также рассчитывает, что «новое пространство окажет эффект и на городскую среду: вокруг появятся новые кафе, начнут проходить книжные ярмарки, фестивали, концерты и праздники для всей семьи. Территория со стороны улицы Яхъё Гулямова по сути городская, а двор библиотеки — приватный и в него можно попасть только посетителям».
республиканская детская библиотека
Двор задуман и как продолжение читального зала, и как место для проведения мероприятий или уединённого чтения и работы — ташкентский климат большую часть года располагает к занятиям на свежем воздухе. Для удобства посетителей архитекторы предусмотрели пуфики, лавочки и розетки.
Центральный элемент двора — большая пергола, которая укроет гостей от дождя или яркого солнца. С одной стороны деревянного навеса расположится мини-библиотека, с другой — амфитеатр и сцена с экраном. Здесь планируется проводить лекции и поэтические вечера, небольшие постановки и кинопоказы, встречи групп чтения и мастер-классы для детей. Попасть во двор библиотеки можно будет буфет.
«Большой зал библиотеки мы задумывали как городскую площадь, на ступеньках которой можно собираться, общаться, работать или сидеть в интернете. Развитие дворовой территории позволит событиям выйти за стены здания», — сказала автор проекта реконструкции Любовь Леонтьева.
«Благоустройство улицы перед библиотекой станет достойным примером общественного пространства в Ташкенте. Мы стараемся применять полностью натуральные материалы, которые красиво стареют, не теряя своих свойств. Во дворе появятся гранитный амфитеатр и деревянный двор — из дуба и лиственницы. Кроме того, здесь будет разбит небольшой сад, а система из деревянных настилов позволит увеличить количество сидячих мест, и создаст безопасную среду для детей — они смогут сидеть везде, где вздумается», — добавила она.
Республиканская детская библиотека была закрыта на реконструкцию c сентября 2020 года. Её открытие планировалось весной 2021-го, но было перенесено. Мы писали подробно о реконструкции библиотеки и публиковали интервью с главой бюро Ludi Architects Любовью Леонтьевой.