АҚШ Давлат департаменти ва Молия вазирлиги 12 апрель куни Россиянинг Украинага қарши уруши муносабати билан, шунингдек, АҚШ маълумотларига кўра, Россияга жорий этилган санкцияларни четлаб ўтишга ёрдам берган жисмоний ва юридик шахсларга қарши янги санкциялар эълон қилди. Янги санкция рўйхатига 20 та давлатнинг 120 нафар юридик ва жисмоний шахслари киритилган.
АҚШ Давлат котиби Энтони Блинкен ўз баёнотида АҚШнинг Буюк Британия билан келишилган ҳолда кўраётган чоралари россиялик энг бой миллиардерлардан бири, аллақачон АҚШ санкциялари остида қолган Алишер Усмоновнинг Россияга қўлланилган санкцияларини четлаб ўтиш тармоғига қаратилганини айтди.
Тадбиркор ўз компанияларининг аксарият қисмини назорат қиладиган USM Holdingъга қарши санкциялар жорий этилди, дейилади хабарда. Санкцияга учраган USM компаниялари орасида Россиянинг «Мегафон» уяли алоқа оператори, Россиянинг энг йирик темир рудаси ишлаб чиқарувчиси «Металлоинвест», шу жумладан «Металлоинвест»нинг Швейцария ва Бирлашган Араб Амирликларидаги шўба корхоналари ҳамда Россиядаги Удокан мис лойиҳаси оператори бор.
Аввал хабар берганимиздек, санкциялар рўйхатига (SDN List) Ўзбекистондан цемент ишлаб чиқарувчи «Охангаронцемент» ва унинг асосчиси Алишер Усмонов бўлган USM Holding компанияси томонидан ташкил этилган «Akkermann Cement CA» компанияси ҳам киритилган. АҚШ Молия вазирлигининг Чет эл активларини назорат қилиш бошқармаси (OFAC) янги санкциялар рўйхатига киритилган бир қатор компаниялар, жумладан Akkermann Cement CA билан операцияларни 11 июлгача тугатиш учун лицензия берди.
Санкция рўйхатига қуйидаги Ўзбекистон фуқаролари киритилган:
- Исмаилова Гулбаҳор Бурхановна — фуқаролиги сифатида Ўзбекистон, Россия ва Кипр кўрсатилган, Алишер Усмоновнинг синглиси. Акаси билан The Sister Trust компаниясини бирга бошқаради. Исмоилова, шунингдек, Европа Иттифоқи, Швейцария ва Буюк Британия санкциялари остида қолган. Зуннур Исмоилов билан биргаликда Тошкентдаги Федорович номидаги клиник санаторий асосчиларидан бири;
- Гулноз Зуннуровна Кочарова — Ўзбекистон, Россия ва Кипр фуқароси. Кипр Almenor Holdings директори сифатида рўйхатга олинган;
- Шоҳрух Олимжонович Носирхўжаев — Ўзбекистон фуқароси. У БААдаги Hamriyah Steel («Металлоинвест»га тегишли) пўлат прокат заводининг бош директори;
- Нарзиева Насиба Эркиновна — Ўзбекистон фуқароси, Шоҳрух Носирхўжаевнинг рафиқаси;
- Саодат Бурхоновна Нарзиева — Ўзбекистон фуқароси, Алишер Усмоновнинг синглиси ва Насиба Нарзиеванинг онаси. Аввалроқ у акушер-гинеколог бўлиб ишлаётгани ва тиббиёт соҳасида 30 йилдан ортиқ тажрибага эга эканлиги маълум қилинган эди;
- Натан Ададиевич Винер — Германия ва Россия фуқароси. Алишер Усмоновнинг ўгай ўғли. Москвада бир қатор компанияларга, шу жумладан консалтинг фирмасига эгалик қилувчи тадбиркор. Хабарда айтилишича, у Латвияда денгиз қирғоғида ҳашаматли кўчмас мулкка эга.
The Sister Trustъга тегишли бўлган ва Кайман оролларида жойлашган Кипрда рўйхатдан ўтган Almenor, Klaret Aviation ва Navis Marine компанияларига ҳам чеклов чоралари қўлланилган. Бундан ташқари, рўйхатга Усмоновга тегишли экани айтилаётган яна учта Кипр компанияси: Windfel, Savoler ва Miramonte Investments киритилган. Miramonte Investments («Металлинвест» билан биргаликда (41,9%)) Тошкент металлургия комбинати акцияларига эга.
Қўшма Штатлар Кипр фуқароси Деметриос Сергидесга ҳам санкциялар киритди. АҚШ расмийларига кўра, у Усмоновнинг маслаҳатчиси ва бизнесмен номидан молиявий масалалар билан шуғулланади. Вашингтон Сергидесни The Sister Trust`нинг ҳимоячиси (ишончли вакили) деб атайди.
SDN рўйхатига «Мегафон» илгари ўз эгаси USM Telecom`га улушини сотган Digital Invest ҳам кирди. Компания Ўзбекистон ҳукумати билан ҳамкорликда ташкил этилган Digital Holding`да 51 фоиз улушга эга. Digital Holding Ucell (Coscom) уяли алоқа оператори, Ўзбекистондаги CRPT Turon маркалаш тизимининг оператори ва телекоммуникация хизматларини кўрсатувчи «Первая Башенная компания» компанияси (Coscom билан биргаликда — 99%) ҳамда New Solutions компанияларига эгалик қилади.
Шу билан бирга, АҚШ Молия вазирлиги истисно қилди ва агар бу операциялар Тожикистон ёки Ўзбекистонда телекоммуникация хизматларини кўрсатишга қаратилган бўлса, «Мегафон» ёки Digital Invest фойдасига ҳар қандай битимлар, жумладан, Америка товарлари ва технологияларини сотиш учун муддатсиз лицензия берди.
РБК хабарига кўра, «Мегафон» АҚШ санкцияларини адолатсиз, ноқонуний ва асоссиз деб атади. «Биз миллионлаб мижозларга юқори ижтимоий аҳамиятга эга хизматларни тақдим этувчи тижорат компаниясимиз. Биз ушбу чекловларга мавжуд бўлган барча усуллар билан эътироз билдирмоқчимиз», — дея баёнот берди компания.
АҚШ Савдо вазирлиги Молия вазирлиги санкцияларидан ташқари бир қатор компанияларга, жумладан Ўзбекистоннинг иккита корхонаси, Alfa Beta Creative ва GFK Logistic Asia`га нисбатан экспорт чекловларини жорий қилди. Департамент маълумотларига кўра, улар Россия ҳарбий ва мудофаа саноати эҳтиёжлари учун Америка товарларини сотиб олиш учун санкцияларни четлаб ўтишга ҳаракат қилган.
Ўзбекистон Корхоналар ва ташкилотларнинг ягона давлат реэстри маълумотларига кўра, Alfa Beta Creative 2022 йил 6 июнь куни 2 миллион сўм устав капитали билан Тошкент шаҳрида рўйхатдан ўтган, таъсисчиси Светлана Каримовна Ҳайдари. Асосий фаолият тури бошқа офис техника ва жиҳозларнинг улгуржи савдоси.
GFK Logistic Asia 2018 йил 28 мартда ташкил этилган, устав капитали 200 миллион сўм. Қуруқликдаги транспорт хизматларини кўрсатади. Таъсисчилар — Алберт Абдусаматович Шукуров.

Государственный департамент и Министерство финансов США 12 апреля объявили о введении новых санкций в связи с войной России против Украины, а также в отношении физических и юридических лиц, которые, по данным США, помогают России обходить уже введённые санкции. В новые санкционные списки включены 120 юридических и физических лиц в 20 странах.
В заявлении госсекретаря США Энтони Блинкена подчёркивается, что меры, принимаемые США в координации с Великобританией, направлены на сеть по уклонению от санкций одного из самых богатых российских миллиардеров Алишера Усманова, который уже находится под санкциями США.
Санкции введены против USM Holding, через который предприниматель контролирует большинство своих компаний, говорится в сообщении. Среди компаний, входящих в USM и попавших под санкции, — российский оператор мобильной связи «Мегафон», крупнейший в России производитель железной руды «Металлоинвест», в том числе дочерние компании «Металлоинвеста» в Швейцарии и ОАЭ, оператор Удоканского медного проекта в России.
Как мы сообщали ранее, в санкционный список (SDN List) также попали производитель цемента из Узбекистана «Ахангаранцемент» и его учредитель Akkermann Cement CA, учреждённая компанией из холдинга USM Алишера Усманова. Управление по контролю за иностранными активами Минфина США (OFAC) выдало лицензию на свёртывание сделок с участием ряда компаний из нового санкционного списка, включая Akkermann Cement CA, до 11 июля.
В санкционном списке оказались уроженцы и граждане Узбекистана:
- Исмаилова Гульбахор Бурхановна — в графе «гражданство» указаны Узбекистан, Россия и Кипр, сестра Алишера Усманова, совместно с которым владеет The Sister Trust. Исмаилова также попала под санкции ЕС, Швейцарии и Великобритании. Вместе с Зуннуром Исмаиловым указана в числе учредителей клинического санатория имени Федоровича в Ташкенте;
- Гульноз Зуннуровна Кочарова — гражданка Узбекистана, России и Кипра. Указана в качестве директора кипрской Almenor Holdings;
- Шохрух Олимжонович Насирходжаев — гражданин Узбекистана. Является генеральным директором сталепрокатного завода в ОАЭ Hamriyah Steel (относится к «Металлоинвесту»);
- Насиба Эркиновна Нарзиева — гражданка Узбекистана, супруга Шохруха Насирходжаева;
- Саодат Бурхановна Нарзиева — гражданка Узбекистана, сестра Алишера Усманова и мать Насибы Нарзиевой. Ранее сообщалось, что она работает акушером-гинекологом и имеет более чем 30-летний стаж в медицине;
- Натан Ададиевич Винер — гражданин Германии и России. Пасынок Алишера Усманова. Бизнесмен, владеющий рядом компаний в Москве, в том числе консалтинговой фирмой. Согласно сообщению, владеет элитной недвижимостью на берегу моря в Латвии.
Под ограничительные меры попали принадлежащие The Sister Trust и зарегистрированные на Кипре компании Almenor, Klaret Aviation и Navis Marine, базирующиеся на Каймановых островах. Кроме того, в список вошли ещё три кипрские компании, которые, как утверждается, принадлежат Усманову: Windfel, Savoler и Miramonte Investments. Последняя (8,2% вместе с «Металлинвестом» (41,9%) владеют долями в «Ташкентском металлургическом заводе».
США также ввели санкции против гражданина Кипра Деметриоса Сергидеса. Он, по данным американских властей, является советником Усманова и занимается финансовыми вопросами от лица бизнесмена. Вашингтон называет Сергидеса протектором (попечителем) The Sister Trust.
В SDN list включена и компания Digital Invest, в которой «МегаФон» ранее продал долю собственному владельцу USM Telecom. Компания имеет 51% доли в совместном с властями Узбекистана предприятии Digital Holding, которая владеет мобильным оператором Ucell (Coscom), оператором системы маркировки в Узбекистане CRPT Turon и компанией Pervaya Bashennaya Kompaniya, предоставляющей телекоммуникационные услуги (совместно с Coscom — 99%), и New Solutions.
При этом Минфин США сделал исключение и выдал бессрочную лицензию на любые сделки, включая продажу американских товаров и технологий, в пользу «МегаФона» или компании Digital Invest, если эти транзакции направлены на предоставление телекоммуникационных услуг в Таджикистане или Узбекистане.
Как сообщает РБК, в «МегаФоне» назвали санкции США несправедливыми, незаконными и не имеющими под собой оснований. «Мы — коммерческая компания, оказывающая миллионам клиентов услуги высокой социальной значимости. Мы намерены оспаривать эти ограничения всеми доступными нам способами», — заявили в компании.
Министерство торговли США в дополнение к санкциям Минфина ввело экспортные ограничения против ряда компаний, в том числе двух предприятий из Узбекистана Alfa Beta Creative и GFK Logistic Asia. По данным ведомства, они пытались в обход санкций закупать американские товары для нужд российской военной и оборонной промышленности.
Согласно данным ЕГРПО Узбекистана, Alfa Beta Creative была зарегистрирована в Ташкенте 6 июня 2022 года с уставным капиталом в 2 млн сумов, учредителем указана Светлана Каримовна Хайдари. Основной вид деятельности — оптовая торговля прочей офисной техникой и оборудованием.
GFK Logistic Asia создана 28 марта 2018 года, уставной капитал составляет 200 млн сумов. Предоставляет услуги в области сухопутного транспорта. Учредители — Альберт Абдусаматович Шукуров и GFK Logistic Asia.