АҚШ Давлат департаменти ва Молия вазирлиги 12 апрель куни Россиянинг Украинага қарши уруши муносабати билан, шунингдек, АҚШ маълумотларига кўра, Россияга жорий этилган санкцияларни четлаб ўтишга ёрдам берган жисмоний ва юридик шахсларга қарши янги санкциялар эълон қилди. Янги санкция рўйхатига 20 та давлатнинг 120 нафар юридик ва жисмоний шахслари киритилган.
АҚШ Давлат котиби Энтони Блинкен ўз баёнотида АҚШнинг Буюк Британия билан келишилган ҳолда кўраётган чоралари россиялик энг бой миллиардерлардан бири, аллақачон АҚШ санкциялари остида қолган Алишер Усмоновнинг Россияга қўлланилган санкцияларини четлаб ўтиш тармоғига қаратилганини айтди.
Тадбиркор ўз компанияларининг аксарият қисмини назорат қиладиган USM Holdingъга қарши санкциялар жорий этилди, дейилади хабарда. Санкцияга учраган USM компаниялари орасида Россиянинг «Мегафон» уяли алоқа оператори, Россиянинг энг йирик темир рудаси ишлаб чиқарувчиси «Металлоинвест», шу жумладан «Металлоинвест»нинг Швейцария ва Бирлашган Араб Амирликларидаги шўба корхоналари ҳамда Россиядаги Удокан мис лойиҳаси оператори бор.
Аввал хабар берганимиздек, санкциялар рўйхатига (SDN List) Ўзбекистондан цемент ишлаб чиқарувчи «Охангаронцемент» ва унинг асосчиси Алишер Усмонов бўлган USM Holding компанияси томонидан ташкил этилган «Akkermann Cement CA» компанияси ҳам киритилган. АҚШ Молия вазирлигининг Чет эл активларини назорат қилиш бошқармаси (OFAC) янги санкциялар рўйхатига киритилган бир қатор компаниялар, жумладан Akkermann Cement CA билан операцияларни 11 июлгача тугатиш учун лицензия берди.
Санкция рўйхатига қуйидаги Ўзбекистон фуқаролари киритилган:
- Исмаилова Гулбаҳор Бурхановна — фуқаролиги сифатида Ўзбекистон, Россия ва Кипр кўрсатилган, Алишер Усмоновнинг синглиси. Акаси билан The Sister Trust компаниясини бирга бошқаради. Исмоилова, шунингдек, Европа Иттифоқи, Швейцария ва Буюк Британия санкциялари остида қолган. Зуннур Исмоилов билан биргаликда Тошкентдаги Федорович номидаги клиник санаторий асосчиларидан бири;
- Гулноз Зуннуровна Кочарова — Ўзбекистон, Россия ва Кипр фуқароси. Кипр Almenor Holdings директори сифатида рўйхатга олинган;
- Шоҳрух Олимжонович Носирхўжаев — Ўзбекистон фуқароси. У БААдаги Hamriyah Steel («Металлоинвест»га тегишли) пўлат прокат заводининг бош директори;
- Нарзиева Насиба Эркиновна — Ўзбекистон фуқароси, Шоҳрух Носирхўжаевнинг рафиқаси;
- Саодат Бурхоновна Нарзиева — Ўзбекистон фуқароси, Алишер Усмоновнинг синглиси ва Насиба Нарзиеванинг онаси. Аввалроқ у акушер-гинеколог бўлиб ишлаётгани ва тиббиёт соҳасида 30 йилдан ортиқ тажрибага эга эканлиги маълум қилинган эди;
- Натан Ададиевич Винер — Германия ва Россия фуқароси. Алишер Усмоновнинг ўгай ўғли. Москвада бир қатор компанияларга, шу жумладан консалтинг фирмасига эгалик қилувчи тадбиркор. Хабарда айтилишича, у Латвияда денгиз қирғоғида ҳашаматли кўчмас мулкка эга.
The Sister Trustъга тегишли бўлган ва Кайман оролларида жойлашган Кипрда рўйхатдан ўтган Almenor, Klaret Aviation ва Navis Marine компанияларига ҳам чеклов чоралари қўлланилган. Бундан ташқари, рўйхатга Усмоновга тегишли экани айтилаётган яна учта Кипр компанияси: Windfel, Savoler ва Miramonte Investments киритилган. Miramonte Investments («Металлинвест» билан биргаликда (41,9%)) Тошкент металлургия комбинати акцияларига эга.
Қўшма Штатлар Кипр фуқароси Деметриос Сергидесга ҳам санкциялар киритди. АҚШ расмийларига кўра, у Усмоновнинг маслаҳатчиси ва бизнесмен номидан молиявий масалалар билан шуғулланади. Вашингтон Сергидесни The Sister Trust`нинг ҳимоячиси (ишончли вакили) деб атайди.
SDN рўйхатига «Мегафон» илгари ўз эгаси USM Telecom`га улушини сотган Digital Invest ҳам кирди. Компания Ўзбекистон ҳукумати билан ҳамкорликда ташкил этилган Digital Holding`да 51 фоиз улушга эга. Digital Holding Ucell (Coscom) уяли алоқа оператори, Ўзбекистондаги CRPT Turon маркалаш тизимининг оператори ва телекоммуникация хизматларини кўрсатувчи «Первая Башенная компания» компанияси (Coscom билан биргаликда — 99%) ҳамда New Solutions компанияларига эгалик қилади.
Шу билан бирга, АҚШ Молия вазирлиги истисно қилди ва агар бу операциялар Тожикистон ёки Ўзбекистонда телекоммуникация хизматларини кўрсатишга қаратилган бўлса, «Мегафон» ёки Digital Invest фойдасига ҳар қандай битимлар, жумладан, Америка товарлари ва технологияларини сотиш учун муддатсиз лицензия берди.
РБК хабарига кўра, «Мегафон» АҚШ санкцияларини адолатсиз, ноқонуний ва асоссиз деб атади. «Биз миллионлаб мижозларга юқори ижтимоий аҳамиятга эга хизматларни тақдим этувчи тижорат компаниясимиз. Биз ушбу чекловларга мавжуд бўлган барча усуллар билан эътироз билдирмоқчимиз», — дея баёнот берди компания.
АҚШ Савдо вазирлиги Молия вазирлиги санкцияларидан ташқари бир қатор компанияларга, жумладан Ўзбекистоннинг иккита корхонаси, Alfa Beta Creative ва GFK Logistic Asia`га нисбатан экспорт чекловларини жорий қилди. Департамент маълумотларига кўра, улар Россия ҳарбий ва мудофаа саноати эҳтиёжлари учун Америка товарларини сотиб олиш учун санкцияларни четлаб ўтишга ҳаракат қилган.
Ўзбекистон Корхоналар ва ташкилотларнинг ягона давлат реэстри маълумотларига кўра, Alfa Beta Creative 2022 йил 6 июнь куни 2 миллион сўм устав капитали билан Тошкент шаҳрида рўйхатдан ўтган, таъсисчиси Светлана Каримовна Ҳайдари. Асосий фаолият тури бошқа офис техника ва жиҳозларнинг улгуржи савдоси.
GFK Logistic Asia 2018 йил 28 мартда ташкил этилган, устав капитали 200 миллион сўм. Қуруқликдаги транспорт хизматларини кўрсатади. Таъсисчилар — Алберт Абдусаматович Шукуров.

On April 12, the US State Department and Treasury Department announced new sanctions in connection with Russia’s war in Ukraine, as well as against individuals and legal entities, which, according to the US, help Russia circumvent the sanctions already imposed. The new sanctions lists include 120 entities and individuals in 20 countries.
A statement from U.S. Secretary of State Anthony Blinken emphasized that the measures being taken by the U.S. in coordination with the United Kingdom are targeting sanctions evasion network supporting one of Russia’s wealthiest billionaires, Alisher Usmanov, who is already under U.S. sanctions.
The sanctions are imposed against USM Holding, through which the entrepreneur controls most of his companies, the report said. Among the companies belonging to USM and falling under sanctions are Russian cell phone operator Megafon, Russia’s largest iron ore producer Metalloinvest, including Metalloinvest’s subsidiaries in Switzerland and the UAE and the operator of the Udokan copper project in Russia.
As we reported earlier, the sanctions list (SDN List) also included Akhangarancement, a cement producer from Uzbekistan, and its founder Akkermann Cement CA, established by a USM holding company of Alisher Usmanov. The U.S. Treasury Department’s Office of Foreign Assets Control (OFAC) issued a licence to wind down transactions involving a number of companies on the new sanctions list, including Akkermann Cement CA, until July 11.
The sanctions list includes natives and citizens of Uzbekistan:
• Ismailova Gulbahor Burkhanovna — the citizenship column includes Uzbekistan, Russia and Cyprus, the sister of Alisher Usmanov, with whom she co-owns The Sister Trust. Ismailova is also subject to EU, Swiss and British sanctions. Together with Zunnur Ismailov, she is listed among the founders of the Fyodorovich Clinical Sanatorium in Tashkent;
• Gulnoz Zunnurovna Kocharova is a citizen of Uzbekistan, Russia and Cyprus. She is listed as a director of Almenor Holdings in Cyprus;
• Shokhrukh Olimzhonovich Nasirkhojaev — citizen of Uzbekistan. He is the general director of Hamriyah Steel, a steel-rolling plant in the UAE (part of Metalloinvest);
• Nasiba Erkinovna Narzieva is a citizen of Uzbekistan and the wife of Shohrukh Nasirkhojaev;
• Saodat Burkhanovna Narzieva — citizen of Uzbekistan, sister of Alisher Usmanov and mother of Nasiba Narzieva. It was previously reported that she works as an obstetrician-gynecologist and has more than 30 years of experience in medicine;
• Nathan Adadievich Wiener is a citizen of Germany and Russia. Alisher Usmanov’s stepson. A businessman who owns a number of companies in Moscow, including a consulting firm. According to the report, he owns luxury real estate on the beach in Latvia.
Almenor, Klaret Aviation and Navis Marine, owned by The Sister Trust and registered in Cyprus, based in the Cayman Islands, fell under restrictive measures. In addition, the list included three more Cypriot companies allegedly owned by Usmanov: Windfel, Savoler and Miramonte Investments. The latter (8.2% along with Metallinvest (41.9%) own shares in the Tashkent Metallurgical Plant.
The United States also imposed sanctions against Demetrios Sergides, a Cypriot citizen. According to the U.S. authorities, he is an adviser to Usmanov and deals with financial matters on behalf of the businessman. Washington calls Sergides a protector (trustee) of The Sister Trust.
The SDN list also includes Digital Invest, where MegaFon previously sold a stake to its own owner USM Telecom. The company has a 51-percent stake in Digital Holding, a joint venture with the Uzbek authorities that owns the mobile operator Ucell (Coscom), the Uzbek labeling system operator CRPT Turon, the telecommunications services company Pervaya Bashennaya Kompaniya (together with Coscom — 99 percent), and New Solutions.
At the same time, the US Department of Finance made an exception and issued a permanent licence for any transactions, including sales of American goods and technologies in favor of MegaFon or Digital Invest, if these transactions are aimed at provision of telecommunications services in Tajikistan or Uzbekistan.
According to RBC, MegaFon called the U.S. sanctions unfair, illegal and groundless. “We are a commercial company providing services of high social importance to millions of customers. We intend to challenge these restrictions by all means available to us,” the company said.
The U.S. Commerce Department has imposed export restrictions against a number of companies, including two companies from Uzbekistan, Alfa Beta Creative and GFK Logistic Asia, in addition to Treasury Department sanctions. According to the agency, they tried to circumvent sanctions by buying U.S. goods for the needs of the Russian military and defence industry.
According to the Unified State Register of Legal Entities of Uzbekistan, Alfa Beta Creative was registered in Tashkent on June 6, 2022 with a charter capital of 2 million soums and founder Svetlana Karimovna Haidari. The main activity is wholesale of other office equipment and machinery.
GFK Logistic Asia was established on March 28, 2018, the authorized capital is 200 million soums. It provides services in the field of overland transport. The founders are Albert Abdusamatovich Shukurov and GFK Logistic Asia.