Тошкент шаҳар ҳокимлиги томонидан ўтган бир ой давомида 66 та ҳужжат қабул қилинган бўлсада, 26 тасини ёки барча ҳужжатларнинг деярли 40 фоизини жамоатчиликдан яширилган. Бу «Газета.uz»нинг ҳокимлар ва халқ депутатлари кенгашлари қарорлари жойлаштириладиган «E-qaror» порталининг маълумотлари асосида тайёрланган таҳлилида аниқланди.
23 март куни Шавкат Умурзоқов Тошкент шаҳри ҳокими вазифасини бажарувчи этиб тайинланди. У 27 март куни референдум арафасида сайловолди ташвиқоти учун гуруҳлар тузиш ҳақидаги биринчи қарорини имзолади. Ўшандан буён шаҳар раҳбари томонидан 49 та қарор ва фармойиш имзоланган, бироқ ҳужжатларнинг 21 таси (42,8 фоизи), шу жумладан, 35 та қарордан 17 таси (48,6 фоизи) ва 14 та фармойишдан 4 таси (28,6 фоизи) жамоатчиликдан яширилган.
Шу билан бирга, уч кун ичида — 12−14 апрель кунлари ҳоким томонидан имзоланган 14 та қарордан 10 тасига ёки 71,4 фоизи яширилган.
Март ойининг охиридан бери, яъни ҳоким алмашганидан кейин халқ депутатлари Кенгаши 17 та қарор қабул қилган, шундан 5 таси ёки 29,4 фоизи яширилган.
Таққослаш учун: Тошкент шаҳрининг собиқ ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаев «E-qaror» порталида 2021-йил 7-июлдан 2023-йил 16-январгача 2443 та қарор ва фармойиш имзолаган бўлса, шундан 976 таси (деярли 40 фоизи), жумладан, 2013 та қарордан 772 таси (38,3 фоизи) ва 430 та фармойишдан 204 таси (47,4 фоизи) яширилган.
«Газета.uz» Адлия вазирлиги ва Тошкент шаҳар ҳокимлиги матбуот хизматларига сўров юборди.
«Газета.uz» 2022 йил ноябрь ойида Тошкент шаҳри ҳокимлиги шаҳар бюджетининг даромадлари ва харажатлари тўғрисидаги кенгаш қарорини яширишга урингани ҳақида маълум қилганди. Шундан сўнг Адлия вазирлиги фақат ҳокимлар ҳужжатларни эълон қилиш ва улардан фойдаланишни чеклаш ҳуқуқига эга эканини билдирган.
Қонунчиликка мувофиқ, ҳокимликлар томонидан айрим ҳолларда фойдаланилиши чекланган ахборотларни (мудофаа, хавфсизлик, шахсга доир маълумотлар, васийлик ва ҳомийлик ҳамда бошқалар) ўз ичига олган қарор ва фармойишлар қабул қилинади.
Шу билан бирга, пойтахт ҳокимлиги томонидан баъзан иқтисодий қарорлар жамоатчиликка эълон қилинмайди. Хусусан, май-август ойларида олтита фестиваль ўтказиш учун ҳокимлик томонидан 18 миллиард сўм сарфланган, бироқ барча шартномалар тўғридан-тўғри тузилган, улар ҳақидаги ҳужжатлар «E-qaror» порталига жойлаштирилмаган. Кейинроқ Бош прокуратура томонидан собиқ Тошкент шаҳар Маданият бош бошқармасида давлат харидлари тўғрисидаги қонун ҳужжатлари бузилиши ҳолатлари аниқланиб, фестиваллар вақтида бюджет маблағлари ўзлаштирилгани ҳақида хабар берилган эди.

Хокимият Ташкента за последний месяц принял 66 документов, но скрыл от публичного доступа 26, или почти 40% всех актов. Это следует из анализа «Газеты.uz» данных портала E-qaror, где размещаются решения хокимов и кенгашей народных депутатов.
23 марта на пост и. о. хокима Ташкента был назначен Шавкат Умурзаков. Первое своё решение о создании групп для агитации предстоящего референдума он подписал 27 марта. С тех пор глава администрации подписал 49 решений и распоряжений, однако 21 из всех документов (42,8%) скрыты от общественности, в том числе 17 из 35 решений (48,6%) и 4 из 14 распоряжений (28,6%).
При этом из 14 решений, подписанных и. о. хокима за три дня — 12−14 апреля — доступ закрыт к 10, или 71,4%.
С конца марта после смены руководителя хокимията кенгаш народных депутатов принял 17 решений, из них закрытыми являются 5, или 29,4%.
Для сравнения: с момента первых публикаций на портале E-qaror бывший хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев с 7 июля 2021 года по 16 января 2023 года подписал 2443 решений и распоряжений, из которых были скрыты 976 (почти 40%), в том числе 772 из 2013 решений (38,3%) и 204 из 430 распоряжений (47,4%).
«Газета.uz» направила запрос в пресс-службы Министерства юстиции Узбекистана и хокимията Ташкента.
В Министерстве юстиции отмечали, что хокимы могут принимать решения, какие документы публиковать в открытом доступе, а какие — нет. Согласно законодательству, хокимияты в некоторых случаях принимают решения и распоряжения, содержащие сведения, использование которых ограничено (сведения об обороне, безопасности, персональных данных, опеке и попечительстве
Однако в ноябре 2022 года «Газета.uz» выяснила, что хокимият опубликовал, а затем скрыл решения кенгаша о доходах и расходах городского бюджета за первое полугодие. Позже Министерство юстиции сообщило о восстановлении доступа к документам.
При этом хокимият столицы иногда не публикует в открытом доступе и экономические решения. В частности, хокимият потратил 18 млрд сумов на проведение шести фестивалей в мае-августе, но все контракты были заключены напрямую, а документы о них не размещались на портале E-qaror. Позже Генпрокуратура выявила нарушения закона о государственных закупках в бывшем Главном управлении культуры Ташкента и сообщила о хищении бюджетных средств при проведении фестивалей.