18 апрель куни маҳаллий вақт билан соат 05:11 да Туркиянинг AnadoluJet авиакомпанияси самолёти Тошкент халқаро аэропортига келиб қўнди ва янги Анқара-Тошкент-Анқара йўловчи йўналишини очди, дея хабар бермоқда Uzbekistan airports матбуот хизмати.
Анъанага кўра, Boeing 737−800 русумидаги самолёт сув аркаси билан, экипаж аъзолари ва 160 нафар йўловчилар эса Uzbekistan airports раҳбарияти, Туркиянинг Ўзбекистондаги элчиси, Туризм ҳамда Транспорт вазирликлари ҳамда авиакомпания вакиллари томонидан кутиб олинди.
Ушбу йўналишдаги рейслар ҳафтада бир марта — душанба кунлари мунтазам равишда амалга оширилиши режалаштирилган.
Бош қароргоҳи Анқарада жойлашган AnadoluJet Turkish Airlines лойиҳаси бўлган турк авиакомпаниясидир. Унинг паркида 59 та самолёт мавжуд бўлиб, улар 89 та йўналишда ички ва халқаро парвозларни амалга оширади.

В 5:11 18 апреля в аэропорту Ташкента приземлился самолёт турецкой авиакомпании AnаdоluJet, открывшей новый маршрут «Анкара — Ташкент — Анкара».
Лайнер Boeing 737−800 торжественно встретили водной аркой. Первым рейсом в Узбекистан прибыли 160 пассажиров, сообщила пресс-служба компании Uzbekistan Airports.
anadolujet
Экипаж и пассажиров под звуки карная и сурная встретили посол Турции в Узбекистане, представители Министерства культуры и туризма и Министерства транспорта, а также руководство Uzbekistan Airports.
Планируется, что рейсы по данному направлению будут выполняться раз в неделю — по понедельникам.
AnadoluJet — дочерняя компания Turkish Airlines со штаб-квартирой в Анкаре. В парке авиаперевозчика 59 самолётов, осуществляющих как внутренние перевозки, так и международные по 89 направлениям.
Напомним, сейчас между Узбекистаном и Турцией еженедельно выполняется более 60 авиарейсов, в том числе из Ташкента, Самарканда, Ферганы, Ургенча и Бухары в Стамбул.