Жаҳон банки Ижрочи директорлар кенгаши «Ўзбекистонда чорвачиликни ривожлантириш. 2-босқич» лойиҳасинимаъқуллади. Уни амалга ошириш доирасида мамлакатда маҳсулдор, рақобатбардош, инклюзив ва иқлим ўзгаришига чидамли чорвачилик тармоғини яратишга кўмак берилади, дейилади Жаҳон банки хабарида.
Жаҳон банки мазкур лойиҳани амалга ошириш учун техник кўмак, илғор халқаро билимлар ва тажриба, ҳамда 240 миллион доллар миқдорида молиялаштириш тақдим этади. Молиялаштириш Халқаро тараққиёт ассоциациясининг (ХТА) 150 миллион долларлик имтиёзли кредитини (сўндириш муддати 30 йил бўлиб, шундан беш йили имтиёзли давр) ҳамда Халқаро тикланиш ва тараққиёт банкининг (ХТТБ) 90 миллион долларлик паст фоизли қарзини ўз ичига олади (сўндириш муддати 24,5 йил бўлиб, шундан 4,5 йили имтиёзли давр). ХТА ва ХТТБ Жаҳон банки гуруҳи таркибига киради.
Чорвачилик миллий иқтисодиётнинг асосий соҳаларидан биридир. Унинг ҳисобига Ўзбекистон ЯИМининг 13 фоизи, қишлоқ хўжалигида ишлаб чиқарилган ЯИМнинг қарийб 50 фоизи тўғри келади. Ушбу соҳа қишлоқдаги уй хўжаликлари даромадларининг 45 фоиздан 67 фоизгача бўлган қисмини таъминлайди ва барча қишлоқ хўжалиги меҳнаткашларининг қарийб 27 фоизини иш билан таъминлайди. Шу билан бирга, чорвачилик мамлакатдаги барча иссиқхона газлари эмиссиясининг 13 фоиздан ортиқ қисмининг ва қишлоқ хўжалиги чиқиндилари катта қисмининг манбаи ҳисобланади.
Ўтган ўттиз йилда чорвачилик маҳсулотлари етиштириш кўпайди. Бироқ, мисол учун, Россия, Туркия, Қозоғистон каби қўшни давлатлар билан солиштирганда соҳада маҳсулдорлик ҳали ҳам пастлигича қолмоқда. Маҳаллий ишлаб чиқарувчилар ҳали ҳам чорвачилик маҳсулотларига бўлган ички эҳтиёжни қондира олмаяптилар. Прогнозларга кўра, 2035 йилга бориб, агар кейинги ўзгаришлар юз бермаса, мамлакатда сут ва гўшт етиштириш ички эҳтиёжнинг мос равишда атиги 59 ва 52 фоизини қондиради.
Ўзбекистонда кичик фермерлар (деҳқонлар) сони қарийб 4,8 миллион кишини ташкил этади. Деҳқон хўжаликларида чорвачиликнинг маҳсулдорлиги фермер хўжаликлари ва агрофирмаларга қараганда анча паст. Сигирларнинг сут маҳсулдорлиги деҳқон хўжаликларида кунига ўртача 3 литр, фермер хўжаликларида 8 литр, агрофирмаларда 20 литр. Замонавий ишлаб чиқариш воситалари, ахборот, технологиялар ва молиядан фойдаланиш имкониятларини яхшилаш деҳқон хўжаликларининг ишлаб чиқариш унумдорлигини ошириш имконини беради.
«Янги лойиҳа ҳукуматга 2022−2026 йилларда Ўзбекистонда чорвачилик соҳаси ва унинг тармоқларини ривожлантириш дастурини амалга оширишга ёрдам беради. Бу, маҳсулот етиштиришни кўпайтириш, маҳсулдорлик ва даромадларни ошириш, чорвачилик маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларнинг бозор, технологиялар ва молиядан фойдаланиш имкониятини яхшилаш, чорвачилик соҳасида экологик ва иқлим ўзгаришларига чидамли ишлаб чиқариш — сотиш занжирларини яратиш, шунингдек, озиқ-овқат хавфсизлигини яхшилашга қаратилган», — деди Жаҳон банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Марко Мантованелли.
«Лойиҳа, шунингдек, юқумли касалликларнинг олдини олиш, аниқлаш, уларга жавоб чораларини кўриш ва даволаш мақсадида инсон, ҳайвонот дунёси ва экотизим саломатлиги ўртасидаги муносабатларни ҳисобга оладиган „Ягона саломатлик“ концепциясининг мамлакатда кенг жорий этилишига хизмат қилади», — дея қўшимча қилди Мантованелли.
Лойиҳа йўналишлари
Юқоридаги мақсадларга эришиш учун лойиҳа қуйидаги тадбирларни амалга оширишга кўмак беради:
1) Чорвачилик соҳасида давлат хизматларини ривожлантиришга инвестициялар. Ушбу йўналиш доирасидаги лойиҳа тадбирлари маҳсулдорликни, рақобатбардошликни, инклюзивликни (айниқса, деҳқонлар ва аёллар ўртасида) ва иқлим ўзгаришига барқарорликни ошириш учун маҳаллий чорвачилик маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларга қулай муҳит яратиш мақсадида тегишли давлат институтлари фаолиятини ва қонун ҳужжатларини яхшилашни ўз ичига олади.
Лойиҳа Ўзбекистон Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш қўмитасининг бошқарув салоҳиятини оширишга, шунингдек, унинг чорвачилик маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларга кўрсатилаётган хизматлари сифатини оширишга имкон беради. Хусусан, миллий ветеринария ахборот тизимини яратиш, лаборатория инфратузилмасини яхшилаш, шунингдек, Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш қўмитаси ходимларининг малакасини оширишга кўмаклашади.
Лойиҳа бутун мамлакат бўйлаб чорвачилик маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларига турли хизматлар, жумладан, ветеринария хизматлари, чорва моллари зотини яхшилаш, иқлим ўзгариши оқибатларига мослашиш бўйича чорвачилик соҳасидаги ахборот-маслаҳат марказлари фаолиятини ривожлантиришга кўмаклашади.
Лойиҳа шунингдек, бутун мамлакат бўйлаб чорвачилик соҳасидаги илмий-тадқиқот ва инновацион ишланмаларга жалб қилинган давлат муассасалари салоҳиятини ривожлантиришга кўмаклашади. Хусусан, мазкур муассасалар ходимларининг малакасини ошириш, инфратузилмасини яхшилаш тадбирлари амалга оширилади.
2) Бозор ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантиришга инвестициялар, ҳамда, чорвачилик маҳсулотларини сотиш бозорларига чиқиш имкониятларини кенгайтириш. Мазкур йўналиш доирасидаги лойиҳа фаолияти чорвачилик маҳсулотлари ишлаб чиқарувчиларнинг сотиш бозорларига чиқиш имкониятларини кенгайтириш мақсадида янги бозорлар ва ишлаб чиқариш объектларини қуриш ва мавжудларини реконструкция қилишни ўз ичига олади.
Лойиҳа аҳоли саломатлигини муҳофаза қилиш ва озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш мақсадида хориждан жониворлар ва чорвачилик маҳсулотлари олиб кирилиши устидан назоратни яхшилашга кўмаклашади.
Шунингдек, жониворларнинг келиб чиқишини идентификация қилиш, сертификатлаш ва аниқлашнинг миллий тизимини ишлаб чиқиш ва ишга тушириш бўйича тадбирлар амалга оширилади.
3) Чорвачилик соҳасида экологик ва иқлим ўзгаришига чидамли ишлаб чиқариш — сотиш занжирларини ривожлантиришга инвестициялар. Мазкур йўналишдаги лойиҳа фаолияти чорвачилик ишлаб чиқарувчиларининг молиялаштириш манбаларидан фойдаланиш имкониятларини яхшилашга хизмат қилади. Хусусан, ваколатли маҳаллий тижорат банклари уларга соддалаштирилган тартибда кредитлар бериш имкониятига эга бўлади. Улар чорвачилик соҳасида экологик бизнесини ривожлантиришга, корхоналар маҳсулдорлигини оширишга ва иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатувчи технологияларни сотиб олишга инвестиция қилиниши мумкин. Технологиялар чорвачилик ишлаб чиқарувчиларига иссиқхона газлари эмиссиясини камайтириш, ўзларининг ишлаб чиқариш жараёнлари доирасида табиий ва энергия ресурсларидан самаралироқ фойдаланиш имконини беради.

Совет исполнительных директоров Всемирного банка 20 апреля утвердил проект «Развитие сферы животноводства в Узбекистане. Фаза 2». В его рамках будет оказано содействие в создании продуктивного, конкурентоспособного, инклюзивного и устойчивого к изменению климата сектора животноводства в стране, говорится в сообщении ВБ.
Всемирный банк предоставит для реализации проекта техническое содействие, передовые международные знания и опыт, а также финансирование в размере 240 млн долларов США. Финансирование включает льготный кредит от Международной ассоциации развития (МАР) в размере 150 млн долларов (со сроком погашения 30 лет, включая 5-летний льготный период), а также заём c низкой процентной ставкой от Международного банка реконструкции и развития (МБРР) в размере 90 млн долларов (со сроком погашения 24,5 года, включая льготный период в 4,5 года). МАР и МБРР входят в Группу Всемирного банка.
Животноводство — одна из ключевых сфер национальной экономики. На его долю приходится 13% ВВП и порядка 50% ВВП, производимого в сельском хозяйстве. Эта сфера обеспечивает от 45% до 67% доходов домохозяйств на селе и обеспечивает занятостью около 27% всех работников сельского хозяйства. В то же время животноводство является источником более 13% всех выбросов парниковых газов в стране и большей части выбросов в сельском хозяйстве, отмечает ВБ.
За последние 30 лет производство животноводческой продукции в стране увеличилось, но производительность в сфере всё ещё остаётся низкой по сравнению с другими странами, например, с Россией, Турцией и Казахстаном. Местные производители пока не могут удовлетворить внутренний спрос на соответствующие продукты питания животного происхождения. Прогнозируется, что к 2035 году, если не последуют дальнейшие изменения, производство молока и мяса в стране будет удовлетворять только 59% и 52% внутренних потребностей соответственно.
Количество мелких фермеров (дехкан) в Узбекистане составляет порядка 4,8 миллиона человек. Продуктивность животных в дехканских хозяйствах значительно ниже по сравнению с фермерскими хозяйствами и на агропредприятиях. Так, продуктивность коров составляет в среднем 3 литра молока в день для дехканских хозяйств, 8 литров для фермерских хозяйств и 20 литров для агропредприятий. Улучшив доступ к современным средствам производства, информации, технологиям и финанcам, дехканские хозяйства смогут повысить свою производительность.
«Новый проект поможет правительству реализовать Программу развития сферы животноводства и её отраслей в Узбекистане на 2022−2026 годы. Она направлена на увеличение производства, производительности и доходов в данной сфере, улучшение доступа производителей животноводческой продукции к рынку, технологиям и источникам финансирования, создание экологичных и устойчивых к изменению климата производственно-сбытовых цепочек в сфере животноводства, а также повышение продовольственной безопасности», — отметил Марко Мантованелли, глава представительства Всемирного банка в Узбекистане.
По его словам, проект также внесёт вклад в широкое внедрение в стране концепции «Единое здоровье», которая учитывает взаимосвязь здоровья людей, животных и экосистем с целью предотвращения, выявления, реагирования и лечения инфекционных заболеваний".
Направления проекта
Для достижения указанных целей проект окажет содействие в реализации следующих мероприятий:
1) Инвестиции в развитие государственных услуг в сфере животноводства. Проектные мероприятия в этом направлении включают улучшение деятельности соответствующих государственных институтов и законодательства с целью создания благоприятных условий для повышения производительности, конкурентоспособности, инклюзивности (особенно среди дехкан и женщин) и устойчивости к изменению климата местных производителей животноводческой продукции.
Проект позволит улучшить управленческий потенциал Комитета ветеринарии и развития животноводства, а также качество услуг, предоставляемых им производителям животноводческой продукции. В частности, будет оказано содействие в создании национальной ветеринарной информационной системы, улучшении лабораторной инфраструктуры, а также повышении квалификации кадров Комитета ветеринарии и развития животноводства.
Проект окажет содействие в развитии деятельности информационно-консультативных центров в сфере животноводства по всей стране, предоставляющих различные услуги производителям животноводческой продукции, включая услуги ветеринарии, улучшения породы животных, адаптации к последствиям изменения климата.
Проект также будет способствовать развитию потенциала государственных учреждений по всей стране, вовлечённых в научно-исследовательские и инновационные разработки в области животноводства. В частности, будут осуществляться мероприятия по повышению квалификации кадров данных учреждений и улучшению их инфраструктуры.
2) Инвестиции в развитие рыночной и производственной инфраструктуры, а также расширения доступа к рынкам сбыта животноводческой продукции. Планируется строительство новых и реконструкцию существующих рыночных и производственных объектов для нужд производителей животноводческой продукции с целью расширения их доступа к рынкам сбыта.
Проект окажет содействие в улучшении контроля за ввозом из-за рубежа животных и продуктов животного происхождения с целью защиты здоровья населения и обеспечения безопасности пищевых продуктов. Кроме того, будут осуществлены мероприятия по разработке и запуску в эксплуатацию национальной системы идентификации, сертификации и определения происхождения животных.
3) Инвестиции в развитие экологичных и устойчивых к изменению климата производственно-сбытовых цепочек в сфере животноводства. Мероприятия проекта в этом направлении будут содействовать улучшению доступа производителей животноводческой продукции к источникам финансирования. В частности, уполномоченные местные коммерческие банки смогут предоставлять им кредитные средства по упрощённой процедуре.
Эти средства могут быть инвестированы в развитие экологичного бизнеса в сфере животноводства, повышение производительности предприятий, а также для приобретения технологий, смягчающих последствия изменения климата. Последние позволят производителям животноводческой продукции уменьшить выбросы парниковых газов и эффективнее использовать природные и энергетические ресурсы в рамках своих производственных процессов.