25 апрель, сешанба куни Тошкентда ерусти Ҳалқа метро линиясининг бешта янги бекати очилди. Шундай қилиб, линия Қурувчилар массивигача қарийб 8 километрга узайтирилди. Бошқа барча станциялар сингари, янгилари ҳам рақам белгиларига эга, фақат битта — «Паралимпия ҳаракати»дан ташқари.
Участканинг очилиши линия қурилишининг иккинчи босқичи тугашини англатади. Пойтахт метрополитени линияларининг умумий узунлиги эса 70 км дан ошди.
Ҳозиргача 8 та таркиб қатнови йўлга қўйилмоқда, дея маълум қилди метрополитен матбуот котиби Тўйчи Мирзаев «Газета.uz»га. Унинг сўзларига кўра, жорий йилда 14 та янги таркиб келиши керак, улар иш юкламасига қараб барча метро линиялари ўртасида тақсимланади.
25 апрель куни баъзи вагонлардаги станциялар рақамлари кўрсатиладиган таблолар узилишлар билан ишлади: кейинги станцияга етиб келганида ҳам таблодаги рақам ўзгармади. Шу сабабли, станция рақамини ҳайдовчи овоз кучайтиргич орқали эълон қилиб борди.
Ерусти метросининг янги бекатлари дизайни бир-бири ҳамда аввал очилган Ҳалқа йўналиши ва Чилонзор линиясининг Сергели участкаси бекатлари билан бир хил. Фақат станциялардаги ўриндиқлар бир-биридан бироз фарқ қилади.
Фақатгина «Паралимпия ҳаракати» — ўз номига эга ягона станция бундан мустасно.
Станцияга LED-мониторлар ўрнатилган. Эскалаторлар устидаги вестибюлнинг бир қисми мозаика билан безатилган, шунингдек, улар бўйлаб мавзули безаклар мавжуд.
Ушбу станция вестибюлига кириш жойи ҳам бошқача. Станцияга кириш зинапоясиз ва автоматик эшикларли бўлишини кутиш мумкин эди, аммо ундай бўлиб чиқмади. Ногиронлар учун асосий кириш жойидан 100 м масофада лифт мавжуд.
Таққослаш учун, 12-станциянинг вестибюли.
«Паралимпия ҳаракати» станциясида бошқа деталлар ҳам мавжуд.
Ўзбекистон паралимпия ҳаракати тарихига оид бурчак.
Ушбу станциянинг дизайни навигацион ҳам ҳисобланади. Яъни, йўловчилар қулоқчинли ёки эшитиш қобилияти паст бўлиши мумкин, шунинг учун улар овозга кўра ҳаракатлана олмайди. Одамлар таблодан узоқда бўлиши ҳам мумкин ёки табло ишламаслиги мумкин. Бундай ҳолда, бекатларнинг дизайни худди ер ости метро бекатларида бўлгани каби визуал топоним бўлиб хизмат қилади.
Масалан, «Пахтакор» ёки Ҳамид Олимжон бекатига келганингизни таблода эшитмаслигингиз ёки кўрмаслигингиз мумкин, лекин оддий йўловчилар бу жойни ўзига хос дизайни, мозаикалари, ганчлари, қандиллари билан танийдилар.
Вагонлардаги метро хариталарига янги бекатларни киритишга ҳали улгуришмаган.
Вокзал навбатчиларининг «Газета.uz»га маълум қилишича, гавжум соатларда поездлар 8−9 дақиқа, бошқа пайтларда эса 12 дақиқалик интервал билан ҳаракатланади. Лифтлар биринчи куни ишлади.
Участкадаги иккита станция — «Қурувчилар» (12-бекат) ва «Қипчоқ» (Сергели шохобчасининг 5-бекати)" қурилиши давом этмоқда. Участка узунлиги тахминан 4 км бўлади.
Ҳозирда мазкур бўлимда М-1 йўналишли метробуслар ҳаракатланмоқда. Уларнинг ҳаракатланиш интервали метро поездлари билан синхронлаштирилган. Автобуслар поездлар вокзалларга етиб келишини кутади, сўнгра йўловчиларни Ҳалқа йўли ёки Сергели тармоғига олиб боради, деди метробус ҳайдовчиси Тимур Мамаев.
Автобуслар ушбу бекатлар орасидаги барча бекатларда тўхтайди. М-1 маршрутининг иш режими соат 5:00 дан 23:00 гача. Ҳаммаси бўлиб, йўналишда иккита 18 метрли «гармошкали» автобуслари ишлайди. Уларнинг сиғими 140 йўловчига мўлжалланган.
«Ҳозирча одам кўп эмас. Бир-икки йўловчи, — дейди Тимур Мамаев. Тушликдан кейинги вақт эди. — Маршрут [яна иккита станция] очилгунча ишлайди».
Кўпчилик метро йўловчилари метробуслар ҳақида билмагани учун ҳайдовчилар тўғридан-тўғри 12-бекатгача боришади. Тўхташ жойининг ўзи бекат орқасида жойлашган — метродан чиқишда у кўринмайди. «Қипчоқ» автовокзалида автобуслар бекатда кутишмоқда.
Ерусти Ҳалқа йўлининг линиясининг 14-бекати 5-бекатга («Қипчоқ») ўтиш станциясига айланади. Ўтиш жойи ер усти пиёдалар ўтиш жойи вазифасини ҳам бажаради, дея хабар қилди «Боштранслойха» институти лойиҳа бош муҳандиси Бекзод Рўзиев «Ўзбекистон 24» телеканалига.

Во вторник, 25 апреля, в Ташкенте открылись пять новых станций надземной Кольцевой линии метро. Она продлена почти на 8 км до массива Строитель. Как и все остальные станции, новые пока имеют номерные обозначения, кроме одной — «Паралимпийское движение».
Открытие участка знаменует завершение второго этапа строительства линии. Общая протяжённость столичного метрополитена превысила 70 км.
кольцевая линия метро, ташкентский метрополитен, фото
Пока на линии курсируют 8 составов, сообщил «Газете.uz» пресс-секретарь метрополитена Туйчи Мирзаев. По его словам, в этом году должны прибыть 14 новых составов, которые распределят по всей системе метрополитена в зависимости от загруженности участков.
25 апреля табло с нумерацией станций в некоторых вагонах работали с помехами: по прибытии на следующую станцию её номер на табло не менялся. Поэтому название объявлял машинист по громкоговорителю.
Станция 12.Станция 12.
Дизайн новых станций надземного метро идентичен друг другу и ранее открытым станциям Кольцевой линии и Сергелийского участка Чиланзарской линии. Лишь скамейки на станциях незначительно отличаются друг от друга.
Станция 11.Станция 11.
Исключением стала станция «Паралимпия харакати» («Паралимпийское движение») — единственная, у которой есть название.
На станции установлены LED-мониторы. Часть вестибюля над эскалаторами украшают мозаики, а вдоль них есть тематическое оформление.
Вход в вестибюль этой станции также отличается. Можно было ожидать, что вход на станцию будет без ступеней и с автоматическими дверьми, но этого нет. Для людей с инвалидностью предусмотрен лифт в 100 м от основного входа.
Для сравнения вестибюли других станций оформлены иначе.
На станции «Паралимпийское движение» есть и другие детали.
Уголок с историей паралимпийского движения Узбекистана.
Дизайн этой станции в том числе является навигацией. Пассажиры могут быть в наушниках или слабослышащими, поэтому не смогут ориентироваться по звуку. Люди также могут находиться далеко от табло, либо табло могут не работать. В этом случае дизайн станций служит визуальным топомнимом, как и на станциях подземного метро.
К примеру, вы можете не слышать и не видеть на табло, что приехали на станцию «Пахтакор» или «Хамида Алимджана», но постоянные пассажиры узнают место по характерному дизайну, мозаике, лепнине, люстрам.
На мониторах с изображением карты метро в вагонах новые станции к открытию участка отобразить не успели.
Дежурные на станциях рассказали «Газете.uz», что в часы пик поезда курсируют с интервалом 8−9 минут, а в другие часы — 12 минут. Лифты в первый день работали.
Строительство двух станций на участке «Строительный (станция 12) — Кипчак (станция 5 Сергелийской ветки)» продолжается. Протяжённость участка составит около 4 км.
Сейчас на этом отрезке курсируют метробусы по маршруту М-1. Интервал их движения синхронизирован с поездами метро. Автобусы дожидаются прибытия составов на конечные станции, а затем развозят пассажиров на Кольцевую линию или Сергелийскую ветку, рассказал водитель метробуса Тимур Мамаев.
Автостанция «Кипчак».Автостанция «Кипчак».
Автобусы останавливаются на всех остановках между этими станциями. Режим работы маршрута М-1 — с 5:00 до 23:00. Всего на маршруте два 18-метровых автобуса-«гармошки». Их вместительность составляет 140 пассажиров.
«Людей пока немного. Один-два пассажира, — отметил Тимур Мамаев. Время было послеобеденное. — Маршрут будет работать, пока [ещё две станции] не откроются».
Поскольку многие пассажиры метро не знают о метробусах, водители подъезжают прямо к Станции 12. Сама остановка находится за станцией — при выходе из метро её не видно. На станции «Кипчак» автобусы ждут на остановке.
Станция 14 Кольцевой линии станет пересадочной на станцию 5 («Кипчак»). Переход будет служить в том числе надземным пешеходным переходом, сообщил телеканалу «Узбекистан 24» главный инженер проектов института «Боштранслойиха» Бекзод Рузиев.