Шавкат Мирзиёев Германия Федерал президенти Франк-Вальтер Штайнмайернинг таклифига биноан 2−3 май кунлари ташриф билан ушбу мамлакатда бўлади. Бу ҳақда Ўзбекистон президенти матбуот хизмати хабар берди.
Ташриф дастурида Берлин шаҳрида Штайнмайер ва канцлер Олаф Шольц билан икки томонлама учрашувлар ўтказиш кўзда тутилган.
Ўзбекистон ва Германия ўртасидаги кўп қиррали муносабатларни янада мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилади, халқаро кун тартибининг турли жиҳатлари юзасидан фикр алмашилади.
Германиянинг етакчи компаниялари билан инновацион-технологик шерикликни кенгайтиришга қаратилган истиқболли лойиҳа ва дастурларни амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилади. Шу мақсадда давлат раҳбари ушбу мамлакат бизнесининг етакчилари билан алоҳида учрашув ўтказади.
Ташриф чоғида Жеймс Симонс галереясида «Ўзбекистоннинг археологик хазиналари. Македониялик Искандардан Кушонлар империясигача» номли кўргазманинг очилиши ҳам режалаштирилган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 2−3 мая посетит Германию с визитом по приглашению президента ФРГ Франка-Вальтера Штайнмайера.
По данным пресс-служба главы государства, планируется провести в Берлине двусторонние встречи с Франком-Вальтером Штайнмайером и канцлером Германии Олафом Шольцем.
Стороны рассмотрят вопросы дальнейшего углубления узбекско-германских многоплановых отношений, состоится обмен мнениями по разным аспектам международной повестки.
«Особое внимание будет уделено реализации перспективных проектов и программ, направленных на расширение инновационно-технологического партнёрства с ведущими компаниями Германии. Для этого глава нашего государства проведёт отдельную встречу с лидерами немецкого бизнеса», — говорится в сообщении.
В ходе визита также предусматривается открытие выставки «Археологические сокровища Узбекистана. От Александра Македонского до Кушанской империи» в галерее Джеймса Симона.
В марте президент Узбекистана сообщал, что планирует посетить Германию 1−2 мая. Он отметил, что в ФРГ «правильно понимают Узбекистан», что он «очень ценит».