Якшанба куни ижтимоий тармоқларда Тошкентдаги 772-сайлов участкасида референдум ўтказиш бўйича участка комиссияси аъзоси бўлган аёл кетма-кет олти бюллетенни тўлдириб, «Ҳа» катагига белги қўйгани акс этган видео тарқалди.
«Мазкур хабар юзасидан зудлик билан Марказий сайлов комиссияси вакиллари ҳолатни жойига чиқиб ўрганишди», — дейилади МСК хабарида.
Аниқланишича, маҳалла фаоли ва референдум участка комиссияси аъзоси фуқаро Т. Н. ўзбошимчалик билан бюллетенлардан 16 донасини олиб, оила аъзолари номидан референдум қонунчилигини бузган ҳолда уларга белгилар қўйган.
«Ушбу ҳолат жойида комиссия раиси томонидан аниқланиб, мазкур бюллетенлар бекор қилиниши таъминланган ва умумий ҳисобдан чиқарилиб, бузиб қўйилган бюллетенларга қўшилган», — дея маълум қилди МСК.
Ҳолат юзасидан Марказий сайлов комиссияси назоратида 14-Тошкент шаҳар референдум ўтказувчи округ комиссияси томонидан прокуратура органлари билан ҳамкорликда атрофлича ўрганилмоқда.
МСК референдум жараёнларини қонунийлик принциплари асосида ўтказилишига бефарқ бўлмаганликлари учун жамоатчилик вакилларига миннатдорчилик билдирди.
Эслатиб ўтамиз, эрталаб «Газета.uz» сайлов участкаларида журналистлар томонидан индивидуал қонунбузилиш ҳолатлари қайд этилгани ҳақида хабар берган эди. Энг кенг тарқалган қонунбузарлик, бу — оила аъзолари учун овоз беришдир. Мухбирларимиз кузатувчиларнинг пассивлиги ёки уларнинг йўқлигига ҳам ишора қилишди.
Кейинроқ Бош прокуратура барча маълумотлар прокуратура органларига етиб бормаслигини маълум қилиб, жамоатчилик, журналистлар ва кузатувчиларни қонунбузарликлар ҳақида «1007» ишонч телефонига қўнғироқ қилиб хабар беришга чақирди.
Кечқурун МСК баъзи сайлов участкаларида «овоз бериш натижаларига таъсир қилмаслиги» мумкин бўлган қоидабузарликларни тан олди. Шу билан бирга, комиссия қонунбузарликлар ҳақидаги хабарлар орасида ишончсиз маълумотлар ҳам борлигини таъкидлади.

A video went viral on social media showing a member of the polling station commission at polling station 772 in Tashkent ticking the “Yes” box on six ballots in a row. The woman’s action was recorded and shared on social media.
“Members of the Central Election Commission promptly investigated the case with a field visit,” the CEC said in a statement.
T.N., a mahalla activist and member of the polling station commission, reportedly “took 16 ballot papers on her own and filled them in on behalf of her family members, in violation of the referendum law”.
“This case was established by the Chairman of the commission on the spot, the cancellation of these ballot papers was ensured, they were subtracted from the total number and added to the spoiled ballot papers,” the CEC said.
Under the CEC’s supervision, the 14th District Commission in Tashkent is examining the situation in co-operation with the prosecutor’s office, it said.
The CEC thanked “members of the public who are not indifferent to the referendum process based on principles of legality”.
To recap, Gazeta.uz reported in the morning that journalists at polling stations noted some violations. The most common was voting for family members. Our correspondents also pointed to the passivity or lack of observers.
Later, the Prosecutor General’s Office said that not all information might reach the prosecutor’s office and called on the public, journalists and observers to report violations by calling the 1007 hotline.
In the evening, the CEC acknowledged possible irregularities in some polling stations, “[that] does not affect the outcome of the vote”. However, the commission said that some of the reported irregularities included inaccurate information.