Якшанба куни бўлиб ўтган Ўзбекистоннинг янги таҳрирдаги Конституцияси бўйича референдумда сайловчиларнинг иштироки, дастлабки маълумотларга кўра, 84,54 фоизни ташкил этди. Бу ҳақда душанба куни бўлиб ўтган брифингда Марказий сайлов комиссияси раиси Зайниддин Низомхўжаев маълум қилди.
Сайловчилар рўйхатига киритилган 19 миллион 722 минг 809 нафар сайловчидан 16 миллион 673 минг 189 нафари овоз берди.
Сайловчиларнинг 90,21 фоизи Конституцияни ўзгартиришни ёқлаб, 9,35 фоизи эса қарши овоз берди.
Сайлов бюллетенларининг 0,49 фоизи ҳақиқий эмас деб топилди.
Бугунги кунга қадар барча сайлов участкаларида, жумладан, 55 та хорижий сайлов участкаларида овозларни санаб чиқиш жараёни якунланди, деди Марказий сайлов комиссияси раиси.
Референдум халқаро стандартлар ва меъёрларга, шунингдек, Ўзбекистон қонунчилигига тўлиқ мос ҳолда ўтказилди. Ҳар бир сайловчи ўз хоҳиш-иродасини эркин билдириш ҳуқуқига эга, деди у.
Референдумнинг якуний натижасига таъсир қилмайдиган алоҳида камчиликлар ўз вақтида, жумладан, оммавий ахборот воситалари ва жамоатчилик иштирокида аниқланиб, бартараф этилди, деди МСК раиси.
Унинг қўшимча қилишича, айрим ҳудудларда жиддий қонунбузарликлар аниқланган. Булар Сирдарё вилоятидаги 226-участка, Тошкент вилоятидаги 651-участка бўлиб, МСК томонидан ўтказилган мониторинг натижаларига кўра қонунбузарликлар аниқланган, шунингдек, Тошкент шаҳридаги 772-участкасида қонунбузилиш ҳолатлари бўйича оммавий ахборот воситаларида хабар берилган. Мазкур қоидабузарликлар МСК томонидан масъул бошқармалар билан биргаликда ўрганилади.
Умуман олганда, барча сайлов участкаларининг 0,01 фоизида қонунбузарликлар аниқланган, дея қўшимча қилди Зайниддин Низомхўжаев.
Покистонлик журналист бир кун аввал Тошкентдаги сайлов участкаларидан бирида икки марта овоз берган аёлни озод қилишни сўраган. МСК вакили унга бу ҳолат тасдиқланмаган, ҳеч қандай қонунбузарлик бўлмаган, деб жавоб берди.

Явка на референдуме по Конституции Узбекистана в новой редакции, который проводился в воскресенье, составила , согласно предварительным данным, 84,54%. Об этом на брифинге в понедельник сообщил председатель Центральной избирательной комиссии Зайниддин Низамходжаев.
Всего проголосовало 16 673 189 человек из 19 722 809 зарегистрированных избирателей. Им предстояло ответить на вопрос: «Принимаете ли вы Конституционный Закон Республики Узбекистан „О Конституции Республики Узбекистан“?»".
За изменение Конституции проголосовали 90,21% граждан, принявших участие в голосовании (15 040 055 человек), против — 9,35% (1 559 200).
Количество бюллетеней, признанных недействительными, составило 73 934 или 0,44%.
К настоящему времени процесс подсчёта голосов на всех участках, в том числе 55 зарубежных, завершён, сказал председатель Центризбиркома.
«Референдум прошёл в полном соответствии с международными нормами и стандартами, нашим законодательством о референдуме и определёнными в нем общепризнанными демократическими принципами, как открытость и прозрачность», — отметил он.
Отдельные недостатки, не влияющие на итоговый результат референдума, были своевременно выявлены, в том числе благодаря вниманию СМИ и общественности, и устранены, заявил глава ЦИК.
Он добавил, что на некоторых участках были выявлены серьёзные нарушения. Это 226-й участок в Сырдарьинской области, 651-й участок в Ташкентской области, где нарушения выявлены в результате мониторинга ЦИК, а также 772-й участок Ташкента, о нарушениях на котором сообщили СМИ. Эти нарушения изучаются ЦИК совместно с ответственными ведомствами.
Участки, на которых наблюдались недостатки в процессе референдума, не составляют и одной десятой (0,1) процента, добавил Зайниддин Низамходжаев. Всего в Узбекистане действовало 10 758 участков.
«Дорогие друзья, ещё раз поздравляю наш народ с тем, что он принял новую Конституцию, используя своё право на референдуме, проведённом открыто и транспарентно», — сказал председатель ЦИК.
В ходе сессии вопросов и ответов журналист из Пакистана обратился с просьбой освободить из заключения женщину, которая накануне проголосовала два раза на одном из участков Ташкента (об этом писало издание «Хук»). Представитель ЦИК ответил ему, что данный случай не был подтверждён, нарушения не было.