Президент Шавкат Мирзиёев 11 май куни Ўзбекистонда энергия таъминоти ва қайта тикланувчи энергия манбаларини жорий этиш масалаларига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Йиғилишда 2023 йилда 3,4 миллиард кВт/соат электр энергияси тақчиллиги кутилаётгани, ёзнинг иссиқ кунларида кунлик талаб ҳозирги 195 миллион кВт/соатдан 255 миллион киловатт/соатгача ошиши мумкинлиги айтилди. Андижон вилоятида истеъмол 16 миллион кВт/соатга, Самарқандда 20 миллион, Фарғонада 21 миллион, Тошкент вилоятида 40 миллион, Тошкент шаҳрида 27 миллион кВт/соатга ошиши кутилмоқда.
«Агар муаммоларингиз бўлса, айтинглар. Селекторнинг мақсад-муддаоси муаммони ҳал қилиш», — деди президент.
Унинг қайд этишича, Андижон вилояти ҳокими Шуҳрат Абдураҳмонов, Самарқанд вилояти ҳокими Эркинжон Турдимов, Фарғона вилояти ҳокими Хайрулла Бозоров, Тошкент вилояти ҳокими Зойир Мирзаев, Тошкент ҳокими в.б. Шавкат Умурзоқов ва бошқалар энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов билан биргаликда келгуси юкламалар қайси манбалар ҳисобига қопланишини ҳисоб-китоб қилмаган.
Президентнинг февралдаги қарори билан 3,4 миллиард кВт/соат электр энергияси тақчиллигини ортиғи билан қоплаш ва қўшимча 5 миллиард кВт/соат электр энергияси ишлаб чиқариш белгиланган.
Ҳокимлар ва «Ҳудудий электр тармоқлари корхонаси» раҳбари Улуғбек Мустафоевга 1 августга қадар 30 минг километр паст кучланишли электр тармоқлари ва 10 мингта трансформаторни таъмирлаш бўйича топшириқ берилди.
Ҳозирда Тошкент шаҳрида таъмирлаш ишлари олиб борилмоқда, бунинг учун 4,2 триллион сўм маблағ йўналтирилган. Бугунги кунга қадар 667 км электр тармоқлари (900 км.дан) ва 175 та трансформатор (230 тадан) янгиланди. Шунингдек, 5 та янги подстанция қуриш режалаштирилган.
Вилоятлар ҳокимларига электр ускуналари ва материаллар захирасини яратиш ҳамда ҳар бир ҳудудга 10 миллиард сўмдан маблағ ажратиш вазифаси топширилди. 1 августга қадар жорий йилда режалаштирилган таъмирлаш ишларини якунлаш бўйича топшириқ берилди. Бунинг учун қўшимча 320 та бригада ташкил этилиб, 10 минг нафар малакали мутахассис жалб этилади.
Электр энергияси таъминотидаги узилишларнинг олдини олиш учун 1 июнга қадар иссиқлик электр станцияларини 6 миллион куб метр қўшимча газ билан таъминлаш, шунингдек, 200 минг тонна мазут захирасини яратиш вазифаси қўйилди.
Президент 1 июлгача (муддатдан икки ой олдин) Сирдарё вилоятида ACWA Power компанияси томонидан қурилаётган электр станциясининг биринчи 500 МВт қувватини ишга тушириш бўйича топшириқ берди.
Давлатимиз раҳбари ёқилғи-энергетика соҳасида давлат назоратини кучайтириш, электр энергияси ва газнинг ноқонуний истеъмол қилинишига чек қўйиш бўйича ҳам вазифаларни белгилаб берди. Бугунги кунга қадар 250 миллиард сўмлик энергия ресурсларидан ноқонуний фойдаланиш ҳолатлари аниқланиб, етказилган зарар ундирилган, дейилади хабарда.

President Shavkat Mirziyoyev on May 11 held a meeting on energy supply and introduction of renewable energy sources in Uzbekistan.
At the meeting it was said that this year a shortage of 3.4 billion kWh of electricity is expected, and daily demand during the hot summer days could increase from the current 195 million to 255 million kWh. Consumption is projected to rise by 16 million kWh in Andijan region, by 20 million kWh in Samarkand region, by 21 million kWh in Ferghana region, by 40 million kWh in Tashkent region and by 27 million kWh in Tashkent.
“If you have problems, you should speak up. The purpose of the conference call is to solve the problem,” the president said.
He said that the hokims of Andijan, Samarkand, Ferghana and Tashkent regions, as well as the acting hokim of Tashkent city, and the Energy Minister had not identified the sources that would meet the expected demand.
The presidential decree issued in February instructed the government to cover a 3.4 billion kWh power shortfall and to generate 5 billion kWh of additional electricity.
Hokims and Regional Electric Grid Company head Ulugbek Mustafayev have been ordered to repair 30,000 km of low-voltage power grids and 10,000 transformers by August 1.
Currently, Tashkent is undergoing a repair programme that has received 4.2 trillion soums in funding. So far, 667 km of networks and 175 transformers have been replaced out of the planned 900 km and 230 respectively. Five new substations are also expected to be built.
Regional hokims have been instructed to stockpile electrical equipment and materials and to allocate 10 billion soums for each region. Repair work planned for this year will be completed by August 1. For this, 320 additional teams and 10,000 qualified personnel will be created.
In order to avoid disruption in power supply, a task has been set to provide thermal power plants with 6 million cubic metres of additional gas and create a stock of fuel oil worth 200,000 tonnes by 1 June.
The President instructed to commission by July 1 (two months ahead of schedule) the first stage of the 500 MW power plant being built by ACWA Power in the Syrdarya region.
The head of state also outlined tasks for tightening state control in the fuel and energy sphere, for stopping illegal consumption of electricity and gas. To date, illegal use of energy resources worth 250 billion soums has been detected and the damages incurred have been recovered, the report said.