11 май куни «Ўзавтосаноат» акциядорлик жамияти бошқаруви раиси Улуғбек Розуқулов ва Қирғизистон Вазирлар Маҳкамаси раиси Акилбек Жапаров иштирокида Қирғизистоннинг Чуй вилоятидаги «Алтин тулпар унаа курулуш» автомобиль ҳамда тижорат ускуналарини йиғиш ва ишлаб чиқариш заводининг қурилиши бошланди. Бу ҳақда Қирғизистон ҳукумати сайтида хабар берилди.
Январь ойида Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевнинг Қирғизистонга ташрифи чоғида автомобиль ва тижорат техникаси ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш бўйича ҳамкорлик тўғрисидаги ҳукуматлараро битим имзоланганди.
Март ойида эса Акилбек Жапаровнинг Ўзбекистонга ташрифи чоғида «Ўзавтосаноат» акциядорлик компанияси ва Қирғизистоннинг «ДТ Течник» МЧЖ ҳамда «НУР» АЖ ўртасида автомобиль ва тижорат автомобилларини ишлаб чиқаришни ташкил этиш (SDK) бўйича ҳамкорлик шартномаси имзоланган.
«Завод қурилиши „ҳар икки давлат учун ҳам стратегик муҳим лойиҳадир“», — деди Акилбек Жапаров маросимда.
Дастлабки босқичда заводнинг ишлаб чиқариш қуввати йилига 10 минг дона автомобилни ташкил этади, шунингдек, мингдан ортиқ доимий иш ўрни яратилади, дейилади хабарда.

Председатель правления компании «Узавтосаноат» Улугбек Розукулов и председатель Кабинета министров Кыргызстана Акылбек Жапаров 11 мая дали старт строительству завода по сборке и производству легковых автомобилей и коммерческой техники «Алтын Тулпар Унаа Курулуш» в селе Ак-Суу Чуйской области Кыргызстана. Об этом сообщает сайт правительства Кыргызстана.
Межправительственное соглашение о сотрудничестве по организации производства автомобильной и коммерческой техники было подписано в январе во время визита президента Узбекистана Шавката Мирзиеева в Кыргызстан.
В марте во время визита Акылбека Жапарова в Узбекистан было подписано соглашение о сотрудничестве по организации производства (SKD) автомобильной и коммерческой техники между «Узавтосаноат» и кыргызстанскими ООО «ДТ Техник» и АО «НУР».
Строительство завода — «стратегически важный проект для обеих стран», — сказал на церемонии Акылбек Жапаров.
На начальном этапе производственная мощность завода составит 10 тысяч автомобилей в год, будет создано более 1000 постоянных рабочих мест, говорится в сообщении.