11 май куни «Ўзавтосаноат» акциядорлик жамияти бошқаруви раиси Улуғбек Розуқулов ва Қирғизистон Вазирлар Маҳкамаси раиси Акилбек Жапаров иштирокида Қирғизистоннинг Чуй вилоятидаги «Алтин тулпар унаа курулуш» автомобиль ҳамда тижорат ускуналарини йиғиш ва ишлаб чиқариш заводининг қурилиши бошланди. Бу ҳақда Қирғизистон ҳукумати сайтида хабар берилди.
Январь ойида Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевнинг Қирғизистонга ташрифи чоғида автомобиль ва тижорат техникаси ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш бўйича ҳамкорлик тўғрисидаги ҳукуматлараро битим имзоланганди.
Март ойида эса Акилбек Жапаровнинг Ўзбекистонга ташрифи чоғида «Ўзавтосаноат» акциядорлик компанияси ва Қирғизистоннинг «ДТ Течник» МЧЖ ҳамда «НУР» АЖ ўртасида автомобиль ва тижорат автомобилларини ишлаб чиқаришни ташкил этиш (SDK) бўйича ҳамкорлик шартномаси имзоланган.
«Завод қурилиши „ҳар икки давлат учун ҳам стратегик муҳим лойиҳадир“», — деди Акилбек Жапаров маросимда.
Дастлабки босқичда заводнинг ишлаб чиқариш қуввати йилига 10 минг дона автомобилни ташкил этади, шунингдек, мингдан ортиқ доимий иш ўрни яратилади, дейилади хабарда.

Uzavtosanoat Chairman Ulugbek Rozukulov and Kyrgyz Prime Minister Akylbek Japarov launched the construction of Altyn Tulpar Unaa Kurulush car and commercial vehicle assembly and production plant in Chui region of Kyrgyzstan on May 11. The Kyrgyz government website reported this news.
The intergovernmental agreement on cooperation in organising production of motor vehicles and commercial vehicles was signed in January during the visit of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Kyrgyzstan.
In March, during Akylbek Zhaparov’s visit to Uzbekistan, a cooperation agreement on setting up production (SKD) of automotive and commercial vehicles was signed between Uzavtosanoat and Kyrgyzstan’s DT Technic LLC and NUR JSC.
The construction of the plant is “a strategically important project for both countries,” Akylbek Zhaparov said at the ceremony.
At the initial stage, the production capacity of the plant will be 10,000 vehicles a year, and more than 1,000 permanent jobs will be created, the statement said.