Ҳар йили 18 май куни дунёнинг 150 дан ортиқ мамлакатларида Халқаро музейлар куни нишонланади. Уни нишонлаш тўғрисидаги қарор 1977 йилда Халқаро музейлар кенгашининг навбатдаги йиғилишида қабул қилинган.
Ўзбекистон амалий санъат ва ҳунармандчилик тарихи давлат музейида соат 9:00 дан 18:00 гача очиқ эшиклар куни ташкил этилади.
Ўзбекистон Давлат санъат музейида байрам муносабати билан қуйидаги қатор тадбирлар ўтказилади:
18 май
- 11:00 — 18 май «Халқаро музейлар куни» дастурига бағишлан матбуот анжумани;
- 12:00 — Ўзбекистон ХХ -ХХИ аср «Рангтасвир ва ҳайкалтарошлик» санъатининг янги экспозитсиясининг очилиш маросими;
- 15:30 — «Тўқимачилик санъати» номли кўргазма;
- 16:00 — «Open Air Fest» кўнгилочар дастури;
- 17:00 — Баҳодир Жалоловнинг «Мангуликдаги чизиқ» номли шахсий кўргазмаси.
19 май
- 17:00 — «Санъатни англаш санъати» кўргазмасининг очилиш маросими;
- 19:00 — «Музейда тун» номли дастур маросими.
24 май
- 16:00 — Ўзбекистон халқ рассоми Баҳодир Жалолов билан учрашув.
25 май
- 15:00 — Санъатшунос Элмира Аҳмедованинг «Ўзбекистон санъати — давр тўфонида» номли маъруза.
26 май
- 15:00 «Санъатни англаш санъати» лойиҳасида иштирок этаётган рассомлар билан ижодий учрашув.
Камолиддин Беҳзод номидаги Шарқ миниатюра санъати музейида соат 10:00 дан 16:00 гача миниатюра, хаттотлик, абра ва қўлбола ипак қоғоз ишлаб чиқариш бўйича маҳорат дарслари бўлиб ўтади, деб хабар берди «Газета.uz»га маъмурият.
Ўзбекистон Давлат табиат музейида музей фаолияти ва тарихига бағишланган тадбир бўлиб ўтади.
Пойтахт ҳокимлиги матбуот хизмати хабарига кўра, тадбирлар мамлакатнинг бошқа музейларида, хусусан, И.В.Савитский номидаги санъат музейи, Бердақ номидаги Қорақалпоқ адабиёти тарихи давлат музейи ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси тарихи ва маданияти давлат музейида ўтказилиши режалаштирилган. Қорақалпоғистон Республикаси тарихи ва маданияти давлат музейида 19 май куни Open Air Fest ва «Музейда тун» тадбири ўтказилади.

Ежегодно 18 мая в более чем 150 странах мира отмечается Международный день музеев. Решение о его праздновании было принято в 1977 году на очередном заседании Международного совета музеев.
Государственный музей прикладного искусства и истории ремесленничества Узбекистана организует день открытых дверей с 9:00 до 18:00.
Государственный музей искусств Узбекистана в честь праздника проведёт ряд мероприятий:
18 мая
• 12:00 — Церемония открытия новой экспозиции «Искусство Узбекистана XX—XXI вв. Живопись и скульптура»;
• 15:30 — Выставка «Тканое великолепие от Рафаэля до Пикассо»;
• 16:00 — концерт Open Air Fest;
• 17:00 — открытие выставки Баходира Джалала «Линия в вечность».
19 мая
• 17:00 — Церемония открытие выставки «Искусство восприятия искусства»;
• 19:00 — Церемония программы «Ночь в музее».
24 мая
• 16:00 — Встреча с народным художником Узбекистана Баходиром Джалалом.
25 мая
• 15:00 — Лекция искусствоведа Эльмиры Ахмедовой «Искусство Узбекистана: в потоке времени».
26 мая
• 15:00 — Творческая встреча с художниками — участниками проекта «Искусство восприятия искусства».
В музее искусства миниатюры Востока имени Камолиддина Бехзода с 10:00 до 16:00 пройдут мастер-классы по миниатюре, каллиграфии, абру и ручному производство шёлковой бумаги, сообщили «Газете.uz» в администрации.
В Государственном музее природы Узбекистана состоится мероприятие, посвящённое работе и истории музея.
Как сообщила пресс-служба столичной администрации, мероприятия запланированы и в других музеях страны — в музее искусств имени И. В. Савицкого, в музее истории каракалпакской литературы имени Бердаха и в Государственном музее истории и культуры Каракалпакстана. В последнем 19 мая пройдёт Open Air Fest и «Ночь в музее».