Сунъий интеллект ва бошқа илғор технологияларнинг жорий этилиши натижасида 2025 йилга бориб Ўзбекистон саноатининг иккита асосий соҳасида 430 мингдан ортиқ янги иш ўринлари яратилиши мумкин. Бироқ бунга фақат мамлакат томонидан қўллаб-қувватланувчи сиёсатнинг жорий этилиши ҳамда кўникмалар ва билимларга сармоя қилиниши натижасида эришиш мумкин бўлади. Бу ҳақда Осиё тараққиёт банки (ОТБ)нинг «Марказий ва Ғарбий Осиёнинг тез ўсаётган соҳаларида кўникмаларни ошириш орқали тўртинчи саноат инқилобидан фойдаланиш» тадқиқотида сўз борган.
Тўртинчи саноат инқилоби (4IR) технологияларидан фойдаланиш 2025 йилга бориб Ўзбекистоннинг сезиларли ўсиш потенциалига эга бўлган тўқимачилик ва тикувчилик саноатида 100 мингта янги иш ўринларини, шунингдек, мамлакатдаги энг йирик иш берувчилардан бирига айланган қурилиш соҳасида 334 мингта янги иш ўринларини яратиш имконини беради.
«Ўзбекистон ўз фирмалари ва ишчи кучини рақамли келажак сари ундаш учун кўплаб қўллаб-қувватловчи чораларни кўрган бўлса-да, ҳозирги вақтда келишилган умумий 4IR йўл харитасини ишлаб чиқиш вақти келди. Мамлакатга ҳар бир соҳада илғор технологиялар қандай татбиқ этилишини назарда тутувчи ҳаракатлар режаси, манфаатдор тарафлар ўртасида кўпроқ мувофиқлаштириш ва 4IRга тайёр ва саноат трансформациясини қўллаб-қувватлай оладиган ишчи кучини яратиш бўйича узоқ муддатли режалар зарур», — деди ОТБнинг Марказий ва Ғарбий Осиё бўйича бош директори Евгений Жуков.
Тадқиқот ўсиш, бандлик ва тўртинчи саноат инқилобига (4IR) жиддий таъсир этадиган Ўзбекистондаги икки сектордаги иш берувчиларни сўров қилиш асосида амалга оширилган. Сўров онлайн иш ўринлари портали маълумотларини таҳлил қилиш ва таълим муассасаларининг 4IRга тайёрлигини баҳолаш учун алоҳида ўтказилган сўров билан тўлдирилади.
Иш ўринлари яратилишининг соф кўрсаткичларини ҳисоблаш учун тадқиқотда автоматлаштириш натижасида сиқиб чиқарилган иш ўринлари сонини ва 4IR технологияларидан фойдаланишга потенциал ўтиш натижасида даромад ва унумдорлик ортиши ҳисобига яратилган янги иш ўринлари сонини баҳолаш моделидан фойдаланилган. Тегишли сиёсат қўлланилган тақдирда ва профессионал кўникмаларга сармоя қилинган тақдирда яратиладиган янги иш ўринлари сони йўқотилган иш ўринлари сонидан кўпроқ бўлади.
Сўровда қатнашган фирмаларнинг аксарияти 2025 йилгача 4IR технологияларини бир қатор функцияларга татбиқ этишга қизиқиш билдирди. Тўқимачилик ва тикувчилик компанияларининг тахминларига кўра, 4IR технологияларини жорий этиш 2020−2025 йиллар оралиғида меҳнат унумдорлигини 68 фоизга оширади ва қурилиш фирмалари ўз навбатида худди шу даврда 60 фоизга ўсишини тахмин қилмоқда.
Ҳисоботда қайд этилишича, Ўзбекистон ишчи кучининг қарийб 80 фоизини иш билан банд қилган кичик ва ўрта корхоналар 4IR технологияларини жорий қилишда ресурс ва ишчи кучининг жиддий етишмовчилигига дуч келиши мумкин. У кичик ва ўрта корхоналар учун 4IRга йўналтирилган бепул ёки субсидияланган консалтинг дастурларини, шунингдек, ишчилар учун иш жойида компания ичида ва ташқи хизмат кўрсатувчилар орқали ўқитишни тавсия қилади ва бу кичик ва ўрта корхоналар учун муайян ресурслар етишмовчилиги масаласини ҳал қилишга ёрдам беради.
Сўров натижаларига кўра, Ўзбекистондаги таълим муассасаларининг 56 фоизи ўқув жараёнида ўз-ўзини ўқитишнинг онлайн модулларидан ва фақат учдан бир қисми виртуал ёки тўлдирилган реалликдан фойдаланади.
«Иш кучининг 4IRга тайёрлигини ошириш учун ишчиларни янада самаралироқ ўқитиш ва битирувчиларни рақамли трансформацияга дучор бўлган касбларга яхшироқ тайёрлаш имконини берувчи кенгайтирилган ва виртуал реаллик каби инновацион технологияларни жорий этиш муҳимдир», — деди ОТБнинг Таълим бўйича бош мутахассиси Шанти Жаганнатан.
Ижтимоий-маданий меъёрларни енгиб ўтиш ва аёл ишчилар 4IR томонидан яратилган юқори малакали ва юқори маошли техник ишлардан узоқ муддатда фойда олишларини таъминлаш учун тадқиқот аёллар учун мақсадли дастурларни ишлаб чиқишни тавсия қилади.

Внедрение искусственного интеллекта и других прорывных технологий может создать более 430 тысяч новых рабочих мест в двух ключевых отраслях промышленности Узбекистана к 2025 году, но только в том случае, если страна примет благоприятную политику и инвестирует в навыки и обучение. Об этом говорится в новом исследовании Азиатского банка развития (АБР) «Использование четвёртой промышленной революции посредством развития навыков в быстрорастущих отраслях в Центральной и Западной Азии».
Использование технологий Четвёртой промышленной революции (4IR) создаст в Узбекистане 100 тысяч новых рабочих мест в текстильной и швейной промышленности, которые имеют значительный неиспользованный потенциал роста, а также 334 тысячи рабочих мест в строительной отрасли, которая уже входит в число крупнейших работодателей по всей стране к 2025 году.
«В то время как Узбекистан принял множество поддерживающих мер, чтобы подтолкнуть свои фирмы и работников к цифровому будущему, сейчас самое время разработать согласованную общую дорожную карту 4IR, — отметил генеральный директор АБР по Центральной и Западной Азии Евгений Жуков. — Узбекистану нужен чёткий план действий с изложением того, как прорывные технологии могут быть внедрены в каждой отрасли, более тесная координация между заинтересованными сторонами и долгосрочное планирование для создания рабочей силы, готовой к 4IR и способной поддерживать трансформацию отрасли».
Исследование основано на опросе работодателей в двух отраслях в Узбекистане, которые были выбраны по причине их решающего влияния на рост, занятость и Четвёртую промышленную революцию (4IR). Опрос дополняется анализом данных онлайн-портала вакансий и отдельным опросом учебных заведений для оценки их готовности к 4IR.
Для расчёта чистых показателей создания рабочих мест в исследовании использовалась модель для оценки количества должностей, вытесненных автоматизацией, и новых рабочих мест, созданных за счёт повышения доходов и производительности в результате потенциального перехода к использованию технологий 4IR. При соответствующей политике и инвестициях в профессиональные навыки количество созданных новых рабочих мест превысит количество потерянных.
Большинство опрошенных фирм проявили интерес к внедрению технологий 4IR в ряде функций к 2025 году. По оценкам текстильных и швейных компаний, внедрение технологий 4IR повысит производительность труда на 68% в период с 2020 по 2025 год, в то время как строительные фирмы оценивают увеличение на 60% за тот же период.
В отчёте отмечается, что малые и средние предприятия (МСП), в которых занято около 80% рабочей силы Узбекистана, могут столкнуться с большими ограничениями ресурсов и рабочей силы при внедрении технологий 4IR. Он рекомендует бесплатные или субсидируемые консультационные программы, ориентированные на 4IR, для МСП, а также обучение на рабочем месте для работников — как внутри компании, так и через внешних поставщиков, — что также может помочь устранить конкретные ограничения ресурсов МСП.
Согласно опросу, 56% учебных заведений в Узбекистане используют онлайн-модули самообучения в процессе обучения, и только треть использует виртуальную реальность или дополненную реальность.
«Чтобы повысить готовность рабочей силы к 4IR, важно внедрить инновационные технологии, такие как дополненная и виртуальная реальность, которые могут более эффективно обучать работников и лучше готовить выпускников к профессиям, претерпевающим цифровую трансформацию», — сказала главный специалист по образованию АБР Шанти Джаганнатан, которая руководила исследованием.
Для преодоления социокультурных норм и обеспечения того, чтобы работницы-женщины могли в долгосрочной перспективе получать выгоду от высококвалифицированных и высокооплачиваемых технических рабочих мест, созданных 4IR, в исследовании рекомендуется разработать целевые программы для женщин.