Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 17 май куни Самарқандда бўлиб ўтган Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг йиллик форумида нутқ сўзлади.
«Европа тикланиш ва тараққиёт банки Бошқарувчилар кенгашининг бу йилги йиғилиши қадимий ва бетакрор Самарқандда ўтказилаётганини биз мамлакатимизга, ислоҳотларимизга юксак ишонч ва эътибор ифодаси сифатида қабул қиламиз», — дея сўз бошлади у.
Давлат раҳбари дунёнинг барча минтақаларидан 2500 дан ортиқ меҳмонлар иштирок этаётган бугунги анжуман ана шу эзгу анъаналарни янги босқичда давом эттириб, халқлар ўртасидаги дўстлик ва ҳамжиҳатлик кўпригини мустаҳкамлашига ишонч билдирди.
«Тобора кучайиб бораётган ҳозирги геосиёсий зиддиятлар даврида бундай очиқ ва яқин мулоқотлар, дўстона алоқаларни янада кенгайтириш барча мамлакатлар учун албатта ниҳоятда зарур. Шу маънода, бугунги нуфузли анжуманнинг асосий мавзуси „Барқарорлик учун инвестиция“, деб белгилангани катта аҳамиятга эгадир», — дея таъкидлади Шавкат Мирзиёев.
«Барчангиз кўриб турибсиз, глобал иқтисодий муаммолар тобора авж олмоқда. Иқлим ўзгариши ва экологик хатарлар кучаймоқда, табиий ресурслар эса камайиб бормоқда. Бундай мураккаб вазиятда бугунги ва келгуси авлодлар муносиб ҳаёт кечириши учун янги технология ва лойиҳаларга кўпроқ инвестициялар киритиш талаб этилмоқда», — деди давлат раҳбари.
Унинг сўзларига кўра, шу нуқтаи назардан ушбу муҳим анжуман давлатлар ўртасидаги кўп қиррали ва узоқ муддатли алоқаларни янги босқичга олиб чиқади, иқтисодиётлар ривожи учун сармояларни янада кўпайтиради, барча аъзо мамлакатлар тараққиётига беқиёс ҳисса қўшади.
Давлат раҳбари Ўзбекистонда Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг бундай форматдаги йиғилиши роппа-роса 20 йил олдин бўлиб ўтганини ёдга олди.
Шу муносабат билан Шавкат Мирзиёев меҳмонлар диққатини ушбу сўзларга қаратди: «Бугунги Ўзбекистон — кечаги Ўзбекистон эмас».
«Олти йил муқаддам бошлаган қатъий ислоҳотларимиз натижасида мамлакатимизнинг қиёфаси бутунлай ўзгарди. Бугун сиз, азизларни мутлақо янги муҳитда — дунёга кенг очилаётган, барча соҳаларда ҳамкорлик учун тайёр бўлган Янги Ўзбекистонда қабул қилаётганимиздан ғоят мамнунмиз», — деди у.
Президент сўнгги йилларда мамлакатда инсон қадрини улуғлаш, аҳоли манфаатларини таъминлаш, иқтисодиётни эркинлаштириш ва жаҳон бозорларига дадил кириб бориш бўйича салмоқли ютуқларга эришилгани, жумладан, инсон ҳуқуқларини амалда энг олий қадрият даражасида таъминлаш мақсадида мажбурий меҳнат ва болалар меҳнатига тўлиқ барҳам берилганини қайд этиб ўтди.
«Мамлакатимизда илк бор камбағаллик мавжудлигини тан олдик ва уни қисқартириш учун самарали тизим яратдик. Бу тизим билан давлат кўмагига муҳтож оилалар тўлиқ қамраб олинди», — деди Шавкат Мирзиёев.
«Яқинда умумхалқ референдумида қабул қилинган янгиланган Конституциямизда ислоҳотларнинг ортга қайтмаслиги ва бардавом бўлиши қатъий кафолатланди», — дея қайд этди давлат раҳбари.
Президент Ўзбекистон танлаган, узоқ муддатга мўлжалланган очиқлик ва барқарор тараққиёт йўлидан оғишмасдан, янада дадил олдинга боришини таъкидлади. «Мамлакатимизда инвестиция ва ишбилармонлик муҳитини яхшилаш, инвесторларга янада қулай шароитлар яратишни яхлит тизим асосида амалга оширамиз», — деди у.
«Бу борада Ўзбекистон Республикаси президенти ҳузуридаги Хорижий инвесторлар кенгаши чет эллик сармоядорлар билан бевосита мулоқотни йўлга қўйиб, ўзаро манф́аатли лойиҳалар ва узоқ муддатли стратегияларни биргаликда ишлаб чиқишда ҳал қилувчи бўғин бўлади. Ҳеч шубҳасиз, Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан бирга ташкил этилган ушбу мулоқот платформаси биз учун янги тажрибалар орттиришга хизмат қилади ва қўшимча имкониятлар яратади, ислоҳотлар жараёнида замонавий ёндашувларни жорий этишга кўмаклашади», — дея таъкидлади президент.
Шунингдек, йил якунигача халқаро экспертлар билан ҳамкорликда тарихда илк бор Халқаро тижорат суди фаолияти йўлга қўйилиши эслатиб ўтилди.
«Биз товарлар, хизматлар, капитал ва меҳнат бозорларини янада эркинлаштириш сиёсатини жадал давом эттирамиз, — деди Шавкат Мирзиёев. — Жумладан, дунёдаги ишлаб чиқариш занжирларига қўшилиш мақсадида Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш учун катта қадамлар ташладик. Ушбу йўналишда бу йил салмоқли натижаларга эришамиз, деб ишонаман».
Президент ортиқча бюрократияни қисқартириш ва коррупцияни таг-томири билан йўқ қилиш бундан буён ҳам давлат ва жамиятнинг диққат марказида бўлишига ваъда берди.
«Бу борада бошланган маъмурий ислоҳотларни изчил давом эттириб, инсон ва бизнесга кўмаклашадиган, уларга сифатли хизмат кўрсатадиган ихчам ва самарали давлат бошқарув тизимини жорий этамиз», — деди Шавкат Мирзиёев.
«Бир фикрни очиқ айтишимиз керак, — дея мурожаат қилди президент ЕТТБ раҳбариятига, — ислоҳотларимизни амалга ошириш ва ҳозирги натижаларга эришишда халқаро ҳамкорларимизнинг кўмаги биз учун жуда муҳим аҳамиятга эга бўлмоқда. Бугун қатъий ишонч билан айта оламан — Ўзбекистонни барқарор ривожлантириш йўлида Европа тикланиш ва тараққиёт банки бизнинг стратегик ҳамкоримизга айланди. Айниқса, банкнинг мамлакатимиздаги лойиҳалар портфели 4 млрд евродан ошгани, шундан 3,3 млрд евролик лойиҳалар сўнгги тўрт йилда бошлангани бу фикрни яққол тасдиқлайди».
Президент ўтган йил якуни билан Ўзбекистон банкнинг бешта энг асосий ҳамкорлари қаторига киргани, йиллик инвестиция ҳажми бўйича эса, унинг Марказий Осиёдаги энг йирик бизнес шеригига айланганини қайд этиб ўтди.
«Энг муҳими, банк билан хусусий секторни ривожлантириш борасидаги ёндашув ва мақсадларимиз ҳам уйғун ва ҳамоҳангдир. Ҳозирги вақтда мамлакатимизда банк лойиҳаларида хусусий бизнеснинг улуши 55 фоизга етгани ҳам шундан далолат беради. Айниқса, бугунги кунда ўта долзарб бўлган „яшил энергия“, ичимлик суви, йўл-транспорт инфратузилмаси, экология каби соҳаларда ҳамкорлигимиз жадал ривожланмоқда. Хусусан, қайта тикланадиган энергия соҳасида банкнинг 600 миллион евро маблағлари иштирокида йирик лойиҳаларни бошладик. Бундай фаол ҳамкорлигимиз иқтисодиётимизга бошқа хорижий инвесторларни жалб этишда ҳам „катализатор“ бўлиб хизмат қилмоқда», — деди давлат раҳбари.
Ўзбекистон президенти мамлакатнинг барқарор иқтисодий ўсишини таъминлашда фақат ва фақат хусусий сектор́га таянишини таъкидлади. «Шу боис, келгуси тараққиётимиз хусусийлаштириш жараёнлари билан чамбарчас боғлиқ эканини яхши тушунамиз. Бу борада корхоналардаги давлат улушларини сотиш, стратегик компаниялар ва йирик банкларнинг акцияларини очиқ савдога чиқариш бўйича йил бошида катта марраларни олдик. Хусусан, илк бор иқтисодиётимиз учун стратегик аҳамиятга эга 40 та корхона «IPО»га олиб чиқ́илади», — деди у.
У, шунингдек, камбағалликни қисқартириш бўйича катта марралар қўйилганини эсга олди. «Уларга эришиш учун тадбиркорларга янги-янги имконият ва шароитлар яратамиз. Шу мақсадда кичик ва ўрта бизнесни молиявий қўллаб-қувватлаш бўйича банк билан ҳамкорликни янада кенгайтиришдан манфаатдормиз», — деди президент.
Ўзбекистон инфратузилма, тиббиёт, таълим, транспорт, экология каби давлат ихтиёридаги соҳаларда давлат-хусусий шериклик лойиҳаларини кенгайтиришдан манфаатдор. «Бу борада банк билан мамлакатимизда илк бор Наманганда ичимлик суви тармоғини бошқариш, Тошкент — Самарқанд замонавий магистрал автомобиль йўлини қуриш лойиҳаларини бошлаяпмиз», — деди президент.
Давлат раҳбари салоҳияти юқори бўлган туризм соҳасида ҳам давлат-хусусий шериклик кенгайтирилишини қайд этди.
Ўзбекистон «яшил иқтисодиёт», айниқса, «яшил энергия» соҳаларини жадал ривожлантиришдан ҳам манфаатдор.
«Биз 2030 йилга қадар электр энергияси ишлаб чиқаришда қайта тикланувчи энергия манбалари улушини 40 фоизга етказишни режа қилганмиз. Бу борада Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан шу йилнинг ўзида умумий қуввати 1,2 гигаВатт бўлган 3 та йирик қуёш станцияси барпо этилади», — дея ёдга олди президент.
У Самарқанд яқинда банкнинг «яшил шаҳарлар» дастурига киритилганини қайд этди. «Нукус, Андижон, Бухоро ва Наманган каби шаҳарларимизни ҳам ушбу дастурга киритишда банкнинг кўмагига таянамиз», — деди у.
Давлат раҳбари Янги Ўзбекистонда аёллар тадбиркорлигини янада қўллаб-қувватлаш, уларнинг ғоя ва ташаббусларини рўёбга чиқариш учун тенг имкониятлар яратишга алоҳида эътибор қаратилаётганини таъкидлаб ўтди.
«Бу борада банк билан хотин-қизлар бандлигини таъминлаш, уларнинг иқтисодий фаоллигини ошириш бўйича амалга ошираётган дастурларимиз алоҳида эътиборга сазовордир. Бундай лойиҳаларни кескин ошириш бўйича банк билан ҳамкорлигимизни янада кенгайтирамиз», — деди у.
Президент, шунингдек, Ўзбекистоннинг банк билан бирга илғор агротехнологиялар, сувни тежаш ва озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш бўйича яна кўплаб янги лойиҳаларни амалга оширишга тайёрлигини билдирди.
«Глобал озиқ-овқат тақчиллиги билан боғлиқ муаммолар кучайиб бораётган ҳозирги шароитда бундай лойиҳалар банк учун ҳам, инвесторлар учун ҳам жуда фойдали бўлади, деб ҳисоблайман», — деб ҳисоблайман деди у.
Ўзбекистон президенти Марказий Осиёда ҳамкорликни ривожлантириш масалаларига тўхталиб, ЕТТБ ва бошқа ҳамкорларни саноат, энергетика, транспорт ва сув хўжалиги соҳаларидаги минтақавий лойиҳаларда фаол иштирок этишга таклиф қилди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 17 мая выступил на ежегодном форуме Европейского банка реконструкции и развития в Самарканде.
«В этом году ежегодное заседание Совета управляющих Европейского банка реконструкции и развития проходит в древнем, неповторимом Самарканде, и мы воспринимаем это как проявление высокого уважения и доверия к нашей стране и реформам», — сказал он, приветствия гостей.
Глава государства выразил убеждение, что форум, который собрал более 2500 гостей со всех континентов мира укрепит мост дружбы и согласия между народами.
«В настоящее время, когда всё сильнее усугубляются геополитические противоречия, такое открытое и тесное общение, дальнейшее расширение дружественных связей, конечно, крайне необходимо всем странам. В этом смысле большое значение имеет определение основной темой нынешнего авторитетного форума „Инвестиции в устойчивость“», — сказал Шавкат Мирзиёев.
«Как все вы видите, глобальные экономические проблемы стремительно нарастают. Усиливаются процессы изменения климата и экологические угрозы, иссякают природные ресурсы. Чтобы в столь сложных условиях обеспечить достойную жизнь нынешнему и будущим поколениям, требуется направлять ещё больше инвестиций в новые технологии и проекты», — подчеркнул глава государства.
По его словам, с этой точки зрения форум «выведет на новый уровень многогранные и долгосрочные связи между странами, внесёт огромный вклад в увеличение инвестиций в развитие наших экономик, обеспечение прогресса всех государств-членов».
Глава страны напомнил, что заседание Европейского банка реконструкции и развития в подобном формате проходило в Узбекистане ровно 20 лет назад.
В этой связи Шавкат Мирзиёев акцентировал внимание гостей: «Сегодняшний Узбекистан — это не вчерашний Узбекистан».
«В результате начатых нами шесть лет назад масштабных реформ облик страны кардинально преобразился. Сегодня мы рады приветствовать вас, дорогие гости, в новых условиях — в Новом Узбекистане, который широко открыт миру и готов к сотрудничеству во всех сферах», — сказал он.
Глава государства отметил, что страна в последние годы добилась «значительных успехов» в обеспечении в стране интересов, чести и достоинства человека, либерализации экономики и выходе на мировые рынки, были полностью искоренены принудительный и детский труд, есть «результаты по обеспечению свободы слова и совести, гендерного равенства».
«Впервые мы признали наличие бедности в стране и создали эффективную систему для её сокращения. Этой системой полностью охвачены семьи, нуждающиеся в социальной поддержке государства», — напомнил президент.
«Необратимость и последовательность реформ твёрдо гарантированы обновлённой Конституцией страны, недавно принятой на всенародном референдуме», — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Он заявил, что Узбекистан «неуклонно, ещё увереннее» будет следовать избранному пути открытого и устойчивого развития. «Мы на основе целостной системы будем улучшать инвестиционный и деловой климат в стране, формировать ещё более благоприятные условия для инвесторов», — сказал он.
«В этом плане Совет иностранных инвесторов при президенте Узбекистана станет решающим звеном в налаживании прямого диалога с иностранными инвесторами, совместной разработке взаимовыгодных проектов и долгосрочных стратегий. Несомненно, данная диалоговая платформа, организованная вместе с Европейским банком реконструкции и развития, даст нам новый опыт, создаст новые возможности, будет содействовать внедрению новых подходов в осуществление наших реформ», — отметил президент.
До конца года совместно с международными экспертами впервые в истории Узбекистана будет налажена деятельность Международного коммерческого суда, напомнил он.
«Мы ускоренно продолжим политику дальнейшей либерализации рынков товаров, услуг, капитала и труда, — заявил Шавкат Мирзиёев. — В частности, в целях присоединения к мировым производственным цепочкам сделали важные шаги по вступлению во Всемирную торговую организацию. Убеждён, что в этом году мы добьёмся весомых результатов в данном направлении».
Президент также обещал, что сокращение излишней бюрократии и искоренение коррупции и впредь будут находиться в центре внимания государства и общества.
«Мы последовательно продолжим начатую административную реформу и внедрим компактную и эффективную систему государственного управления, оказывающую поддержку людям и бизнесу, предоставляющую им качественные услуги», — сказал Шавкат Мирзиёев.
«Скажу откровенно, — обратился глава Узбекистана к управляющим ЕБРР, — в реализации реформ и достижении нынешних результатов для нас чрезвычайно важное значение имеет поддержка международных партнёров. Сегодня с твёрдой уверенностью мы можем заявить, что Европейский банк реконструкции и развития стал нашим стратегическим партнёром на пути устойчивого развития Узбекистана. Ярким подтверждением является то, что портфель проектов банка в стране превысил 4 млрд евро, из них проекты на 3,3 млрд евро были начаты в течение последних четырёх лет».
Президент отметил, что по итогам прошлого года Узбекистан вошёл в пятёрку главных партнёров банка, а по объёмам ежегодных инвестиций — стал его самым крупным бизнес-партнёром в Центральной Азии.
«Самое важное, наши с банком подходы и цели относительно развития частного сектора также близки и схожи. Об этом свидетельствует и тот факт, что в настоящее время в стране доля частного бизнеса в проектах банка достигла 55%», — сказал он.
Шавкат Мирзиёев выразил глубокую признательность поддерживающему страну руководству ЕБРР, правительствам государств-членов и управляющим банка, организациям-партнёрам банка и инвесторам и всем его сотрудникам.
Президент Узбекистана отметил, что страна в обеспечении устойчивого экономического роста страны опирается только на частный сектор. «Поэтому хорошо понимаем, что наше будущее развитие неразрывно связано с процессами приватизации. Впервые 40 предприятий, имеющих стратегическое значение для нашей экономики, будут выставлены на IPO», — сказал глава государства.
Он также напомнил, что Узбекистан поставил перед собой «высокие цели по сокращению бедности». «Для их достижения создадим новые возможности и условия для предпринимателей. В связи с этим заинтересованы в дальнейшем расширении сотрудничества с банком в области финансовой поддержки малого и среднего бизнеса», — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Страна также заинтересована в расширении проектов государственно-частного партнёрства в сферах, находящихся в ведении государства, таких как инфраструктура, медицина, образование, транспорт, экология. «В этой связи вместе с банком мы впервые в нашей стране начинаем реализацию проектов по управлению сетью питьевого водоснабжения в Намангане, строительству современной магистральной автомобильной дороги Ташкент — Самарканд», — сказал глава государства.
Он добавил, что будет расширяться государственно-частное партнёрство также в сфере туризма, обладающей высоким потенциалом.
Узбекистан также заинтересован в ускоренном развитии сфер «зелёной» экономики, особенно «зелёной» энергетики.
«Мы наметили до 2030 года довести долю возобновляемых источников энергии в производстве электрической энергии до 40%. Уже в этом году совместно с Европейским банком реконструкции и развития будут построены три крупные солнечные станции общей мощностью 1,2 ГВт», — напомнил президент.
Он отметил, что Самарканд был включён в программу ЕБРР «Зелёные города». «Мы опираемся на поддержку банка во включении в данную программу и таких наших городов, как Нукус, Андижан, Бухара, Наманган», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства заявил о планах по поддержке женского предпринимательства в Новом Узбекистане, «созданию женщинам-предпринимателям равных возможностей для воплощения в жизнь их идей и инициатив».
«В этом направлении заслуживают внимания реализуемые совместно с банком программы по обеспечению занятости женщин, повышению их экономической активности. Будем ещё больше расширять сотрудничество с банком в целях значительного увеличения количества таких проектов», — сказал он.
Президент также заявил, что Узбекистан готов осуществить вместе с ЕБРР ещё много новых проектов в сферах передовых агротехнологий, водосбережения и обеспечения продовольственной безопасности.
«Считаю, что в нынешних условиях, когда усиливаются проблемы, связанные с глобальным продовольственным дефицитом, такие проекты весьма выгодны и для банка, и для инвесторов», — подчеркнул он.
Президент Узбекистана остановился и на развитии сотрудничества в Центральной Азии и пригласил ЕБРР и других партнёров к активному участию в региональных проектах в сферах промышленности, энергетики, транспорта и водного хозяйства.