17 май куни Самарқанд шаҳрида Европа Иттифоқи, Франция тараққиёт агентлиги (ФТА) ва Ўзбекистон ҳукумати ўртасида Ўзбекистоннинг 2030 йилга келиб яшил иқтисодиётга ўтиш стратегиясини қўллаб-қувватлаш ва молиялаштиришга қаратилган битим имзоланди. Бу ҳақда ЕИнинг мамлакатдаги делегацияси матбуот хизмати «Газета.uz»га маълум қилди.
Қўшма тадбирлар Ўзбекистон ҳукуматига мамлакат аҳолисининг умумий манфаати учун атроф-муҳит ва табиий ресурсларни асраб-авайлаган ҳолда барқарор иқтисодий ўсишни таъминлашга қаратилган саъй-ҳаракатларга кўмаклашиш мақсадида ўтказилади.
Европанинг «Глобал шлюз» стратегияси ва ЕИнинг яшил сиёсати устувор йўналишларига мувофиқ, келишувнинг мақсади юқори экологик стандартларга риоя қилиш учун шароит яратиш, ҳукуматнинг турли соҳаларда яшил иқтисодиёт сиёсатини шакллантириш ва амалга оширишда имкониятларини ошириш ва аҳолини барқарор иш билан таъминлашдан иборат.
Team Europe ташаббуси доирасида Европа Иттифоқи Ўзбекистонга 10,2 миллион евро миқдорида грант ёрдамини тақдим этади. Бундан ташқари, яшил иқтисодиёт соҳасидаги давлат сиёсати масалаларида ФТА томонидан жами 375 миллион евро миқдорида имтиёзли кредит ажратилади. Ҳисоботда қайд этилишича, ундан 150 миллион евро бериб бўлинган.
Ҳужжатларни имзолаш маросимида Европа комиссияси халқаро шериклик бўйича бош директоратининг бош директори ўринбосари Мириам Ферран, Ўзбекистон иқтисодиёт ва молия вазири ўринбосари Илҳом Норқулов ва Франция тараққиёт агентлиги бош директори Реми Риу иштирок этди.

Европейский союз, Французское агентство развития (ФАР) и правительство Узбекистана 17 мая подписали в Самарканде соглашение, направленное на поддержку и финансирование Стратегии Узбекистана по переходу к зелёной экономике к 2030 году, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Делегации ЕС в стране.
Совместные мероприятия призваны оказать содействие правительству Узбекистана в его усилиях по обеспечению устойчивого экономического роста с учётом бережного отношения к окружающей среде и природным ресурсам страны.
В соответствии с приоритетами Европейской стратегией «Глобальный шлюз» и зелёной политикой ЕС, целью соглашения является создание условий для соблюдения высоких экологических стандартов, повышение возможностей правительства в формировании и внедрении политики зелёной экономики в различных секторах, а также обеспечение населения устойчивыми рабочими местами.
В рамках инициативы Team Europe ЕС оказывает грантовую поддержку Узбекистану в размере 10,2 млн евро, в дополнение к займу от ФАР в вопросах государственной политики в области зелёной экономики в размере 375 млн евро. В сообщении отмечается, что из этой суммы 150 млн евро уже предоставлены.
На церемонии подписания присутствовали заместитель генерального директора генерального директората по международному партнёрству Европейской комиссии Мириам Ферран, генеральный директор Французского агентства развития Реми Риу и заместитель министра экономики и финансов Узбекистана Илхом Норкулов.