Венгриянинг OTP Bank банки яқин икки ҳафта ичида Ўзбекистонда «Ипотека-банк»ни хусусийлаштириш бўйича биринчи битимни якунлашни режалаштирмоқда. Бу ҳақда 17 май куни Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг (ЕТТБ) Самарқандда бўлиб ўтган бизнес-форумида OTP Bank бош директори ўринбосари Ласло Вульф маълум қилди, деб хабар бермоқда «Газета.uz» мухбири.
«Ипотека-банк»ни хусусийлаштириш шартномаси 2022 йил декабрь ойида имзоланган. Битимга кўра, OTP Bank Ўзбекистон Молия вазирлигига тегишли бўлган «Ипотека-банк» акцияларининг 100 фоизини (жами акция пакетининг дерли 97 фоизи) икки босқичда: 75 фоиз акцияни дарҳол ва қолган 25 фоизини 2 ҳафта ичида бўлиши кутилаётган биринчи битимнинг молиявий якунланишидан 3 йил ўтиб сотиб олади.
Март ойи охирида президент билан бўлиб ўтган учрашувда «Ипотека-банк»даги давлат улуши 324 миллион долларга сотилгани маълум бўлганди. Битим ҳали имзоланмаган, шунингдек, кўрсатилган сумма банкнинг 75% ёки 100% улуши учун тўлангани ҳам номаълум.
OTP Bank бош директори ўринбосари Ласло Вульф Ўзбекистон бозорига кириш тўғрисидаги қарор уч йил аввал қабул қилинганини, чунки мамлакат OTP Bank`нинг янада жадал ривожланиши учун қулай эканини таъкидлади.
Унинг сўзларига кўра, уруш ва инқироз бошланганидан сўнг банк раҳбариятида Ўзбекистон бозорига киришга арзийдими, деган шубҳа туғила бошлаган, бироқ охир-оқибат «мамлакат иқтисодиёти ривожланишига тўла ишонч ҳосил қилган ҳолда» маҳаллий банкни хусусийлаштириш қарорига келган.
«Биз 2022 йил декабрь ойида «Ипотека-банк»нинг 70 фоиз улушини сотиб олиш бўйича шартнома имзоладик ва банкни ривожлантириш бўйича ишларни бошладик. Ҳали шартномани якунламадик, лекин икки ҳафта ичида уни якунлашга умид қиламиз. Аммо шартнома имзолангандан бери банк билан жуда фаол алоқадамиз», — деди Ласло Вульф.
У Ўзбекистон ялпи ички маҳсулоти уч йил ичида 60 миллиард доллардан 80 миллиард долларга ўсгани, жорий йилда эса 84−85 миллиард долларга етиши кутилаётганини таъкидлади. «Охирги 3 йил ичида мамлакатда ўзгариш бўлди: бозор ва банк сектори анча ривожланган, бу — ижобий ҳолат. Шу билан бирга, рақобат ҳам кучайди, айниқса, янги рақамли банклар. Умуман олганда, барча банклар иши яхшиланди», — деди OTP Bank директори ўринбосари.
Ласло Вульфнинг таъкидлашича, OTP Bank банк филиаллари ва рақамли банкинг билан гибрид модель асосида ривожланишни режалаштирмоқда. «Филиалларда хизмат кўрсатиш даражасини ошириш, кутиш вақтини қисқартириш, мижозлар эҳтиёжини қондириш, корпоратив мижозларга хизмат кўрсатиш сифатини ошириш, кэш-менежмент, тарифлар, молиявий шароитларни яхшилаш режаларимиз бор», — деди у.

Венгерский OTP Bank планирует закрыть первую сделку по приватизации «Ипотека-банка» в Узбекистане в течение ближайших двух недель. Об этом 17 мая на деловом форуме Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) в Самарканде сообщил заместитель генерального директора OTP Bank Ласло Вульф, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
Договор о приватизации «Ипотека-банка» был подписан в декабре 2022 года. По соглашению венгерский OTP Bank приобретает 100% акций «Ипотека-банка», принадлежащих Министерству финансов Узбекистана (почти 97% общего пакета акций), в два этапа: 75% акций сразу и оставшиеся 25% — через три года после финансового закрытия первой сделки, которое, как ожидается, произойдёт через две недели.
В конце марта на совещании у президента стало известно, что государственная доля в «Ипотека-банке» продана за 324 млн долларов. При этом сделка пока не подписана, а также неизвестно, указанная сумма полагается за 75% или 100% доли банка.
Заместитель генерального директора OTP Bank Ласло Вульф сообщил, что решение войти на рынок Узбекистана было принято три года назад, поскольку страна подходит для дальнейшего быстрого развития OTP Bank.
По его словам, после начала войны и кризиса руководство банка стало сомневаться, стоит ли входить на рынок Узбекистана, но в итоге приняло решение приватизировать местный банк «с полной уверенностью в развитии экономики этой страны».
«Мы подписали договор о покупке 70% доли в „Ипотека-банка“ в декабре 2022 года и начали работу над развитием банка. Мы пока не закрыли сделку, но надеемся закрыть её в течение двух недель. Но мы очень активно контактируем с банком с момента подписания договора», — заявил Ласло Вульф.
Он отметил, что ВВП Узбекистана вырос с 60 млрд до 80 млрд долларов за три года, а в этом году ожидается на уровне 84−85 млрд долларов. «За три года страна стала другой: рынок и банковский сектор стали намного более развитыми, что позитивно. Но в то же время конкуренция тоже стала сильнее, особенно со стороны новых цифровых банков. В целом, все банки стали лучше», — сказал замдиректора OTP Bank.
Ласло Вульф сообщил, что OTP Bank планирует развиваться в рамках гибридной модели с филиалами банка и цифровым банкингом, приняв «лучшее из обоих каналов продаж». «У нас есть планы повысить уровень сервиса в филиалах, сократить время ожидания, повысить удовлетворённость клиентов, улучшить качество услуг для корпоративных клиентов, кэш-менеджмент, ставки, финансовые условия», — сообщил он.