Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев ва Хитой Халқ Республикаси раиси Си Цзиньпин Қўшма баёнотни имзоладилар ва 2023−2027 йилларга мўлжалланган Ўзбекистон билан ХХР ўртасида янги даврдаги ҳар томонлама стратегик шерикликни ривожлантириш дастурини қабул қилдилар, дея хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Етакчилар ҳузурида қуйидаги ҳужжатлар имзоланди:
- Ўзбекистон ва Хитой ҳукуматлари ўртасида техник-иқтисодий ҳамкорлик тўғрисидаги битим;
- Ўзбекистон ва Хитой ҳукуматлари ўртасида Ҳамкорлик бўйича ўзбек-хитой ҳукуматлараро қўмитасини ташкил этиш тўғрисидаги Битимга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги баённома;
- Ўзбекистон ва Хитой ҳукуматлари ўртасида ўрта таълим мактаблари салоҳиятини ривожлантириш бўйича лойиҳани амалга ошириш тўғрисидаги битим;
- Ўзбекистон Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан Хитой Божхона бош маъмурияти ўртасида Ўзбекистондан Хитойга экспорт қилинадиган музлатилган парранда гўштининг инспекция, карантин ва ветеринария-санитария талаблари тўғрисидаги баённома;
- Ўзбекистон Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан Хитой Божхона бош маъмурияти ўртасида Ўзбекистондан Хитойга узум экспорт қилишда фитосанитар талаблар ва назорат тўғрисидаги баённома;
- Ўзбекистон Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳузуридаги Божхона қўмитаси билан Хитой Божхона бош маъмурияти ўртасида ваколатли иқтисодий операторлар дастурларини ўзаро тан олиш тўғрисидаги келишув;
- Ўзбекистон Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги билан Хитой Тижорат вазирлиги ўртасида устувор инвестиция лойиҳаларини илгари суриш бўйича англашув меморандуми;
- Ўзбекистон президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги билан Хитой Давлат кенгаши Матбуот канцелярияси ўртасида оммавий ахборот воситалари соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги англашув меморандуми;
- 2023−2024 йилларга мўлжалланган Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги билан Хитой Ташқи ишлар вазирлиги ўртасида ҳамкорлик дастури;
- Тошкент шаҳри ва Сичуань музофоти ўртасида шериклик алоқаларини ўрнатиш тўғрисидаги битим;
- Сирдарё вилояти ва Шэньси музофоти ўртасида шериклик алоқаларини ўрнатиш тўғрисидаги битим;
- Самарқанд вилояти ва Шэньси музофоти ўртасида шериклик алоқаларини ўрнатиш тўғрисидаги битим.
Бундан ташқари, қуйидаги муҳим иқтисодий келишувлар имзоланди:
- электр узатиш линиялари ва нимстанцияларини қуриш лойиҳасини молиялаштириш тўғрисида;
- мультимодал логистика марказини ташкил этиш тўғрисида;
- «Ўзбекистон темир йўллари» АЖ локомотивлари паркини янгилаш ва модернизация қилиш тўғрисида;
- Ўзбекистон-Хитой агросаноат паркини ташкил этиш тўғрисида;
- Агроинновацион паркни ташкил этиш тўғрисида;
- Ўзбекистон-Хитой биотехнологик кластерини ташкил этиш тўғрисида;
- «Ўзбектелеком» АКнинг телекоммуникация инфратузилмасини янада кенгайтириш тўғрисида;
- «EXEED» компанияси билан биргаликда замонавий автомобиллар ишлаб чиқариш тўғрисида;
- «BYD Auto Industry» компанияси билан биргаликда электр ва гибрид автомобиллар ишлаб чиқариш тўғрисида;
- «Ўзбекистон миллий банки» АЖ билан «Хитой Эксим банки» ўртасида кредит линияларини жалб қилиш тўғрисида;
- «Ўзбекистон миллий банки» АЖ билан «Хитой тараққиёт давлат банки» ўртасида кредит линияларини жалб қилиш тўғрисида;
- «China Export and insurance corporation» билан ҳамкорлик тўғрисида;
- Сирдарё вилоятида «Норин ГЭС каскадини қуриш» ва Тошкент вилояти Бўстонлиқ туманида «Айгаин ГЭС каскадини қуриш» лойиҳалари техник-иқтисодий асосларини тайёрлаш тўғрисида;
- телекоммуникация тармоқларини ривожлантириш соҳасида ҳамкорлик тўғрисида.
Ташриф тадбирлари доирасида тармоқ меморандумлари ҳам имзоланди:
- Ўзбекистон Маданият ва туризм вазирлиги ҳузуридаги хорижий давлатлар билан миллатлараро муносабатлар ва дўстона алоқалар Қўмитаси билан Хорижий мамлакатлар билан дўстлик Шанхай халқ уюшмаси ўртасида;
- Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси билан Халқаро савдога кўмак кўрсатиш бўйича Хитой кенгаши ўртасида тижорат ҳуқуқи соҳасида ҳамкорлик бўйича Ўзбек-Хитой қўмитасинни тузиш тўғрисида;
- Ўзбекистон Республикаси товар-хомашё биржаси билан Дальян товар биржаси ўртасида;
- Ўзбекистон Паррандачилик уюшмаси билан Хитой Чорвачилик уюшмаси ўртасида паррандачилик соҳасида ҳамкорлик тўғрисида;
- Ўзбекистон Республикаси «Узчармсаноат» уюшмаси билан Хитой чарм саноати бўйича ҳамкорлик уюшмаси ўртасида;
- Тошкент давлат шарқшунослик университети билан Пекин хорижий тиллар ва маданият университети ўртасида;
- Тошкент давлат шарқшунослик университети билан Ляонин педагогика университети ўртасида;
- Самарқанд халқаро технологиялар университети билан Тяньцзинь фан ва техника университети ўртасида;
- Самарқанд халқаро технологиялар университети билан Шимолий-шарқ электроэнергетика университети ўртасида;
- Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети билан Шанхай университети ўртасида.
Ташриф доирасида икки мамлакат ўртасидаги ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш ва амалий ҳамкорликни кенгайтиришга қаратилган жами 41 та ҳужжат имзоланди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и председатель КНР Си Цзиньпин 18 мая по завершении переговоров подписали совместное заявление и приняли Программу развития всестороннего стратегического партнёрства в новую эпоху между двумя странами на 2023−2027 годы, сообщила пресс-служба главы государства.
В присутствии лидеров также были подписаны:
- Соглашение между правительствами Узбекистана и Китая о технико-экономическом сотрудничестве;
- Протокол о внесении изменений и дополнений в Соглашение между правительствами Узбекистана и Китая о создании узбекско-китайского межправительственного комитета по сотрудничеству;
- Соглашение о реализации проекта по развитию потенциала средних школ между правительствами Узбекистана и Китая;
- Протокол между Министерством сельского хозяйства Узбекистана и Главным таможенным управлением Китая о карантине и ветеринарно-санитарных требованиях при поставках мяса птицы;
- Протокол между Министерством сельского хозяйства Узбекистана и Главным таможенным управлением Китая о фитосанитарных требованиях и контроле при экспорте винограда;
- Договорённость между Таможенным комитетом при Министерстве экономики и финансов Узбекистана и Главным таможенным управлением КНР о взаимном признании программы уполномоченных экономических операторов;
- Меморандум о взаимопонимании между Министерством инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана и Министерством коммерции КНР по продвижению приоритетных инвестиционных проектов;
- Меморандум о взаимопонимании между Агентством информации и массовых коммуникаций при Администрации президента Узбекистана и Пресс-канцелярией Государственного советаКНР по сотрудничеству в сфере СМИ;
- Программа сотрудничества между министерствами иностранных дел Узбекистана и Китая на 2023−2024 годы;
- Соглашения об установлении партнёрских отношений между Ташкентом и провинцией Сычуань, между Сырдарьинской областью и провинцией Шэньси, между Самаркандской областью и провинцией Шэньси.
Кроме того, был подписан ряд важных экономических соглашений:
- о финансировании проекта строительства линий электропередач и подстанций;
- о создании мультимодального логистического центра;
- об обновлении и модернизации парка локомотивов на базе компании «Узбекистон темир йуллари»;
- о строительстве узбекско-китайского агропромышленного парка;
- о создании Агроинновационного парка;
- о создании узбекско-китайского биотехнологического кластера;
- о расширении телекоммуникационной инфраструктуры компании «Узбектелеком»;
- о производстве современных автомобилей совместно с компанией EXEED;
- о производстве электрических и гибридных автомобилей совместно с компанией BYD Auto Industry;
- о привлечении кредитной линии между Национальным банком Узбекистана и Эксимбанком Китая;
- о привлечении кредитной линии между НБУ и Государственным банком развития Китая;
- о сотрудничестве с China Export & Credit Insurance Corporation;
- о подготовке ТЭО проектов «Строительство каскада Нарынской ГЭС в Наманганской области» и «Строительство каскада Айгаин ГЭС в Бостанлыкском районе Ташкентской области»;
- о сотрудничестве в области развития телекоммуникационных сетей.
В рамках мероприятий визита также подписаны отраслевые меморандумы:
- между Комитетом по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Министерстве культуры и туризма Узбекистана и Шанхайской народной ассоциацией дружбы с зарубежными странами;
- между Китайским советом по содействию международной торговле и Торгово-промышленной палатой Узбекистана о создании узбекско-китайского комитета по сотрудничеству в области коммерческого права;
- между Узбекской республиканской товарно-сырьевой биржей и Даляньской товарной биржей;
- между Ассоциацией птицеводства Узбекистана и Китайской Ассоциацией животноводства о сотрудничестве в птицеводческой отрасли;
- между Ассоциацией «Узчармсаноат» и Китайской Ассоциацией кожевенной промышленности по сотрудничеству;
- между Ташкентским государственным университетом востоковедения и Пекинским университетом иностранных языков и культуры;
- между Ташкентским государственным университетом востоковедения и Ляонинском педагогическим университетом;
- между Самаркандским международным технологическим университетом и Тяньцзиньским университетом науки и техники;
- между Самаркандским международным технологическим университетом и Северо-Восточным электроэнергетическим университетом;
- между Университетом мировой экономики и дипломатии и Шанхайским университетом.
Всего в рамках визита был подписан 41 документ, направленный на укрепление отношений стратегического партнёрства и углубление сотрудничества между двумя странами.