Тошкентдаги 348-мактабнинг 6-синф ўқувчисини мактаб биносида илон тишлаб олди. Воқеа 10 май куни тушдан кейин содир бўлган. Бу ҳақда ижтимоий тармоқларда маълумотлар пайдо бўлди.
Мактабгача ва мактаб таълими бошқармаси бу маълумотни тасдиқлаб, ўқувчини иккинчи қаватдаги дераза ромидаги бўшлиқдан чиқиб кетган сув илони тишлаб олганини маълум қилди. Ўқувчига биринчи тиббий ёрдам кўрсатилган, шундан сўнг у ота-онаси ва синф раҳбари ҳамроҳлигида шифохонага етказилган. У ерда тўлиқ тиббий кўрикдан ўтган. «Ўқувчи Ў. А. тўлиқ тиббий текширувдан ўтказилиб, жиддий жароҳат етказилмагани аниқланиб, шу куннинг ўзида ўқувчи мактабга дарс жараёнларида қатнашган», дейилади хабарда.
Бошқарманинг қайд этишича, 1978 йилда қурилган мактаб авваллари Тошкент вилоятининг Ўртачирчиқ туманига қарашли бўлган. Мактаб Тошкент вилояти Ўртачирчиқ туманининг экинзор дала ҳудуди билан чегарадош қисмида жойлашган бўлиб, мактаб ҳудудининг чегарадош қисмида катта оқава сув канали ўтган.
Шунингдек, хабарда айтилишича, мактаб 2008 йилдан бери таъмирланмаган, март-апрель ойларида ташаббусли бюджет лойиҳасига кўра, мактаб томини капитал таъмирлаш учун маблағ олинган. Бино 2024 йилда капитал таъмирланиши режалаштирилган.

Учащегося 6-го класса школы №348 Ташкента в здании школы укусила змея. Инцидент произошёл днём 10 мая. Информация об этом появилась в социальных сетях.
Управление дошкольного и школьного образования подтвердило эту информацию, сообщив, что школьника укусил водяной уж, пролезший через щель в оконной раме на втором этаже. Учащемуся была оказана первая помощь, после чего он в сопровождении родителей и классного руководителя был доставлен в больницу. Там он прошёл полное медицинское обследование. На основании заключения о том, что серьёзных травм нет, ученик вернулся в школу, говорится в сообщении.
В управлении отметили, что школа, построенная в 1978 году, раньше относилась к Уртачирчикскому району Ташкентской области и имела номер 52, после изменения границ города она стала относиться к Бектемирскому району столицы. Здание расположено недалеко от посевных полей, а рядом с территорией школы протекает большой коллектор.
В сообщении также говорится, что школа не ремонтировалась с 2008 года, в марте-апреле по проекту инициативного бюджета школа получила финансирование для капитального ремонта крыши. В 2024 году в здании запланирован капитальный ремонт.