Халқаро молия корпорацияси (IFC) Ўзбекистон ҳукуматига Тошкентдаги электр энергиясини тақсимлаш инфратузилмасини модернизация қилиш учун хусусий инвесторларни жалб қилишда ёрдам беради, дея хабар берди ташкилот матбуот хизмати «Газета.uz»га.
Транзакция бўйича етакчи маслаҳатчи сифатида IFC ҳукуматга мамлакатда илк бор электр энергиясини тақсимлаш соҳасида давлат-хусусий шерикликни йўлга қўйишга ёрдам беради. Ушбу ҳамкорликдан мақсад Тошкентнинг эскирган тарқатиш тизимини тиклаш, модернизация қилиш ва ишга туширишдан иборат.
Лойиҳа зарур тажриба ва имкониятларга эга инвесторни аниқлаш учун шаффоф ва рақобат муҳитли халқаро тендерни ташкил этиш ҳамда тайёрлашни ўз ичига олади.
«Лойиҳа тақсимлаш тизимимиз олдида турган муаммоларни ҳал қилиш, жумладан, электр энергиясининг юқори йўқотишлари ва электр таъминотидаги узилишларни камайтиришда муҳим аҳамиятга эга», — деди инвестициялар, саноат ва савдо вазири ўринбосари Сарвар Ҳамидов.
Ўзбекистон қайта тикланадиган энергия бўйича мақсадларга эришишда сезиларли муваффақиятларга эришганига қарамай, тақсимлаш секторига инвестициялар жалб қилишда ортда қолмоқда ва қайта тикланадиган энергияга йўналтирилган тармоқларни қуриш учун катта маблағ талаб этилади, дея таъкидлади IFC.
«Минтақадаги энг тез ривожланаётган иқтисодиётлардан бири бўлган Ўзбекистон барқарор инфратузилма ечимларига муҳтож. Бунинг учун хусусий секторнинг капитали ва билими жуда муҳим, — деди IFC`нинг Туркия ва Марказий Осиё бўйича директори Вибке Шлёмер. — Ушбу лойиҳа IFC`нинг мамлакатда барқарор ва трансформацион инфратузилма лойиҳаларини ривожлантириш учун кўпроқ хорижий инвестицияларни жалб қилиш стратегиясини акс эттиради».

Международная финансовая корпорация (IFC) помогает правительству Узбекистана привлечь частных инвесторов для модернизации инфраструктуры распределения электроэнергии в Ташкенте, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе организации.
В качестве ведущего транзакционного советника IFC поможет правительству структурировать первое в стране государственно-частное партнёрство в секторе распределения электроэнергии. Целью этого партнёрства является восстановление, модернизация и эксплуатация устаревающей распределительной системы Ташкента.
Проект включает в себя структурирование и подготовку прозрачного и конкурентного международного тендера для определения инвестора, обладающего необходимым опытом и возможностями.
«Проект имеет критически важное значение для решения проблем, стоящих перед нашей распределительной системой, включая снижение высоких потерь электроэнергии и перебоев в ее подаче», — сказал заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Сарвар Хамидов.
Несмотря на значительный прогресс Узбекистана в достижении целей в области возобновляемых источников энергии, инвестиции в распределительный сектор отстают, и для создания сети, ориентированной на возобновляемые источники, потребуются значительное финансирование, отметили в IFC.
«Узбекистан, одна из самых быстрорастущих экономик региона, нуждается в устойчивых инфраструктурных решениях. Для этого важное значение имеют капитал и знания частного сектора, — отметила директор IFC по Турции и Центральной Азии Вибке Шлёмер. — Данный проект отражает стратегию IFC по привлечению большего объёма иностранных инвестиций для развития устойчивых и трансформационных инфраструктурных проектов в стране».