Фарғона вилоятининг Бувайда туманида фермер хўжалигига ажратилган ер майдонини ноқонуний сотишга уринишнинг олди олинди, дея хабар бермоқда Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти матбуот хизмати.
Фермер хўжалиги раҳбари Ф.М. боғдорчилик йўналишида фойдаланиш учун ажратилган суғориладиган ер майдонининг 0,75 гектарини фуқаро Г. Б.га 80 минг долларга сотмоқчи бўлган. Пул олаётган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 229−6-моддаси (Суғориладиган ер участкасига ёки унинг бир қисмига бўлган ҳуқуқни сотиш ёхуд қонунга хилоф равишда бошқача тарзда ўзга шахсга бериш) билан жиноят иши қўзғатилган. Ҳозирда тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.

В Бувайдинском раойне Ферганской области пресечена попытка незаконной продажи земли, выделенной фермерскому хозяйству, сообщила пресс-служба Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Узбекистана.
Глава фермерского хозяйства Ф. М. намеревался продать 0,75 га орошаемой земли, выделенной для садоводства, Г. Б. за 80 тысяч долларов. При получении денег он был задержан.
Возбуждено уголовное дело по статье 229−6 (Продажа либо иное незаконное отчуждение права на орошаемый земельный участок или его части) Уголовного кодекса Узбекистана. Ведётся следствие.