Сешанба куни Россия Мудофаа вазирлиги 22 май куни РФ ҳудудига диверсантлар бостириб киргани ҳақида баёнот берди.
«Козинка» халқаро назорат-ўтказиш пункти, шунингдек, Белгород вилоятининг Граиворонский туманидаги бошқа бир қатор фуқаролик объектлари интенсив артиллериядан ўққа тутилгандан сўнг, украиналик миллатчилар тузилмаси бўлинмаси Россия Федерацияси ҳудудига бостириб кирди", — дейилади хабарда.
Мамлакат Мудофаа вазирлиги маълумотларига кўра, 22 май куни кечқурун вилоят ҳудудида эълон қилинган аксилтеррор операцияси чоғида «миллатчи тузилмалар Ғарбий ҳарбий округнинг давлат чегарасини қўриқлаш бўлинмаларининг ҳаво зарбалари, артиллерия ўқлари ва фаол ҳаракатлари билан қуршаб олиниб, тор-мор этилди».
«Миллатчиларнинг қолдиқлари Украина ҳудудига қайтарилди, у ерда улар тўлиқ йўқ қилинмагунча отишма давом этди», — дейилади Мудофаа вазирлиги хабарида.
Вазирлик маълумотларига кўра, «70 дан ортиқ украиналик террорчи, тўртта зирҳли жанговар машина ва бешта пикап йўқ қилинган».
Эслатиб ўтамиз, 22 май куни «Россия озодлиги легиони» ва Россия кўнгиллилар корпуси, Украина томонида жанг қилаётган россиялик кўнгиллиларнинг ҳарбий тузилмалари чегарадаги Козинки аҳоли пункти қўлга киритилгани ҳамда Грайворон тумани марказига ҳужум уюштирилгани ҳақида эълон қилган эди.
Украина Бош разведка бошқармаси бу воқеаларни россиялик партизанларнинг операцияси деб атади ва бу Россиянинг Украина тинч аҳолиси ўққа тутилаётган чегарадош ҳудудларида демилитаризация зонасини яратишга ҳисса қўшиши кутилаётганини маълум қилди.
23 май куни эрталаб Белгород вилояти губернатори Вячеслав Гладков Граиворонский туманида «ҳудуд Мудофаа вазирлиги томонидан ҳуқуқ-тартибот идоралари билан биргаликда тозалаш ишлари олиб борилаётганини» маълум қилди. Унинг сўзларига кўра, Грайворон аҳолисининг аксарияти ҳудудни тарк этган, аммо уюшган эвакуация эълон қилинмаган. «Имконияти бўлмаганларга — ўз транспортимизда ёрдам берамиз, имкони бўлганлар — шахсий транспортида кетади», — дея таъкидлади у.
23 май куни тушдан кейин Вячеслав Гладков Грайворон, Новостроевка, Горкий, Безимено, Нам Орловка, Глотово, Гора-Подил, Замосте, Сподарюшино аҳолиси кўчирилганлигини билдирди. Унинг сўзларига кўра, ушбу аҳоли пунктларининг бир қисми миномёт ва артиллериядан ўққа тутилган, квадрокоптерлардан портловчи мосламалар ташланган. «Оқибатда 12 нафар тинч аҳоли вакиллари жабрланган, 29 та хусусий турар-жой биноси ва учта автомашинага зарар етган», — деди у.
«Россия озодлиги» легиони ва Россия кўнгиллилар корпуси охирги марта янгиланишларни 23 май куни тушдан кейин, РФ Мудофаа вазирлиги баёнотидан икки соат олдин эълон қилди.
«Легион ва РКК Белгород вилоятини озод қилишда давом этмоқда! — дейилади хабарлардан бирида. — РФ армияси қўлига қурол олган ватанпарвар кўнгиллилар гуруҳига қарши ҳеч нарса қила олмади [,] РФнинг ҳарбий инқирозларга жавоб бериши учун захиралари йўқ — барча ҳарбий хизматчилар ўлган, ярадор ёки Украинада. РФ мутлақо ҳимояланмаган. Белгород вилоятида ваҳима бор, қисман уюштирилган эвакуация кетмоқда, лекин катта қисмида тартибсиз қочишлар мавжуд».
«Тинч аҳоли ташвишланмаслиги керак: РКК тинч аҳолига қарши курашмайди. Путин диктатурасига қарши курашда жасорат кўрсатган ватандошларингизга ҳар қандай ёрдам уруш тугашини яқинлаштиради», — дейилади бошқа бир постда.

Министерство обороны России во вторник сделало заявление о вторжении на территорию РФ 22 мая диверсантов.
«После интенсивных артиллерийских обстрелов международного пункта пропуска „Козинка“, а также ряда других гражданских объектов Грайворонского района Белгородской области, подразделение украинского националистического формирования вторглось на территорию Российской Федерации», — говорится в заявлении.
По данным Минобороны страны, в ходе контртеррористической операции, объявленной на территории области вечером 22 мая, «ударами авиации, огнём артиллерии и активными действиями подразделений прикрытия государственной границы Западного военного округа националистические формирования были заблокированы и разгромлены».
«Остатки националистов отброшены на территорию Украины, где по ним продолжалось нанесение огневого поражения до полной ликвидации», — заявили в Минобороны.
По данным ведомства, «уничтожено более 70 украинских террористов, четыре боевые бронированные машины и пять пикапов».
Напомним, 22 мая легион «Свобода России» и Русский добровольческий корпус, воинские формирования из россиян-добровольцев, воюющих на стороне Украины, объявили о взятии приграничного населённого пункта Козинки и штурме районного центра Грайворон.
В Главном управлении разведки Украины эти события назвали операцией российских партизан, которая, как ожидается, будет способствовать созданию демилитаризованной зоны приграничных регионах России, откуда обстреливается мирное население Украины.
Утром 23 мая губернатор Белгородской области Вячеслав Гладков сообщил, что в Грайворонском округе «продолжается зачистка территории Министерством обороны совместно с силовыми структурами». Большая часть населения Грайворона, по его словам, покинула территорию, при этом организованная эвакуация не объявлялась. «У кого нет возможности — помогаем на своём транспорте, у кого есть возможность — покидает на личном транспорте», — отметил он.
Днём 23 мая Вячеслав Гладков заявил, что были отселены жители Грайворона, Новостроевки, Горьковского, Безымено, Мокрая Орловка, Глотово, Гора-Подол, Замостье, Сподарюшино. По его данным, некоторые из этих населённых пунктов были под миномётным и артиллерийским обстрелом, сбрасывались взрывные устройства с квадрокоптеров. «В результате есть 12 раненых мирных жителей, повреждения зафиксированы в 29 частных жилых домах и трёх машинах», — сообщил он.
Легион «Свобода России» и Русский добровольческий корпус в последний раз публиковали обновления днём 23 мая, за два часа до заявления Минобороны РФ.
«Легион и РДК продолжают освобождать Белгородскую область! — говорится в одном из сообщений. — Армия РФ ничего не смогла противопоставить группе патриотов-добровольцев, взявших в руки оружие [,] Резервов у РФ для реагирования на военные кризисы нет — все военнослужащие мертвы, ранены или в Украине. РФ абсолютно не защищена. В Белгородской области паника, частично идёт организованная эвакуация, но большей частью происходит стихийное бегство».
«Мирное население может не беспокоиться: РДК не воюет с гражданскими. Любая помощь своим согражданам, которые были достаточно смелыми, чтобы бороться против путинской диктатуры, приближает конец войны», — отмечается в другом посте.