Футбол бўйича 20 ёшгача бўлган Ўзбекистон ёшлар терма жамоаси Аргентинада бўлиб ўтаётган U-20 жаҳон чемпионатининг иккинчи учрашувида дуранг ўйнади. 24 майга ўтар кечаси Сантьяго-дель-Эстерода Янги Зеландияга қарши кечган учрашув 2:2 ҳисобида якунланди.
Янги зеландияликлар биринчи бўлиб ҳисобни очди. Бенжамин Уоллес 23-дақиқада кучли зарба йўллади, дарвозабон Отабек Боймуродов тўпга ета олмади.
41-дақиқада рақиб ҳисобни 2:0 кўринишига етказди. Ярим ҳимоячи Жей Хердман ҳам жарима майдончаси ташқарисидан тўпни дарвозага йўллади.
Иккинчи бўлимда эса Ўзбекистон ўзини ўнглаб олди. 51-дақиқада ярим ҳимоячи Умарали Раҳмоналиев жарима майдончаси ичида тўпни қабул қилиб олиб, Аббос Файзуллаевга узатди, у ҳимоячининг оёқлари орасидан дарвозанинг чап бурчагига аниқ зарба берди.
Иккинчи бўлимга ҳакам 9 дақиқа қўшимча вақт қўшиб берди ва 90+3-дақиқада ўзбекистонликлар ҳисобни тенглаштирди. Ҳимоячи Зафармурод Абдураҳматов ўнг қанотдан жарима майдончасига ўтиб кетди, иккинчи бўлимда захирадан майдонга тушган Шерзод Эсанов боши билан тўпни рақиб дарвозасига йўллади.
Терма жамоа футболчилари босимни давом эттирди, аммо Янги Зеландия бунга қарши тура олди.
Статистик маълумотларга кўра, Ўзбекистон 69% тўпга эгалик қилди, Янги Зеландия дарвозасига 30 та зарба берилди.
Шу тариқа, Янги Зеландия 4 очко билан «А» гуруҳида 2-ўринда бормоқда, Гватемала (0) билан 4-бўлиб турибди, Аргентина эса 6 очко билан пешқадамлик қилмоқда (Аргентина — Гватемала 3:0). Ўзбекистон эса учинчи ўринда (1 очко).
Ёшлар терма жамоаси бош мураббийи Равшан Ҳайдаров шогирдлари ушбу учрашувда очко йўқотгани ва гуруҳдаги ўрнини яхшилай олмагани ҳақида гапирди.
«Аммо йигитларнинг ўйинга бўлган муносабати юқори эди, лекин ўйин сифатида… Янги Зеландия прессинг йўқлигини ҳис қилиб, қарши ҳужумда ўйнади. Улар иккита хатомизни голга айлантиришди. Лекин биз ўйинни назорат қилдик, вазиятлар яратдик, уларни голга айлантирдик, лекин кечикдик. Вақти етмади. Биз ўйнашда давом этамиз, ҳали имкониятлар бор», — деди у.

Молодёжная сборная Узбекистана по футболу до 20 лет сыграла вничью во втором матче чемпионата мира U-20 в Аргентине. Матч, прошедший в ночь на 24 мая в Сантьяго-дель-Эстеро против Новой Зеландии, завершился со счётом 2:2.
Первыми счёт в матче открыли новозеландцы. Левый вингер Бенджамин Уоллес на 23-й минуте из-за пределов мощно пробил по воротам, вратарь Отабек Боймуродов выбрал неудачную позицию и не смог дотянуться до мяча.
На 41-й минуте соперник удвоил счёт. Полузащитник Джей Хердман также из-за пределов штрафной отправил мяч в ворота.
Во втором тайме Узбекистан смог отыграться. На 51-й минуте полузащитник Умарали Рахмоналиев принял мяч в штрафной, покатил обратно на Аббоса Файзуллаева, который точно пробил между ног защитника в левый угол ворот.
Рефери добавил 9 минут дополнительного времени ко второму тайму и на 90+3 минуте узбекистанцы сравняли счёт. Защитник Зафармурод Aбдурахматов навесил с правого фланга в штрафную, где вышедший на замену во втором тайме Шерзод Асанов головой переправил мяч в ворота соперника.
Футболисты национальной сборной продолжили давление, но Новая Зеландия выстояла.
новая зеландия, футбол, чм по футболу u-20
Согласно статистике, Узбекистан владел мячом 69% времени, нанёс 30 ударов по воротам против 6 у Новой Зеландии, 6 из них в створ (5), а также заработал 11 угловых против 2.
Таким образом, Новая Зеландия с 4 очками расположилась на втором месте в группе «А», таблицу возглавляет Аргентина (6), которая обыграла Гватемалу со счётом 3:0 (0). Узбекистан расположился на третьем месте (1).
27 мая в 02:00 Узбекистан сыграет с Гватемалой.
Главный тренер молодёжной национальной команды Равшан Хайдаров заявил, что его подопечные в этом матче потеряли очки и не улучшили свою позицию в группе.
«Но отношение парней к игре было высоким, но в качестве игры… Новая Зеландия, почувствовав отсутствие давления, играла на контратаках. Две наши ошибки они превратили в голы. Но мы контролировали игру, создали моменты, превратили их в голы, но с опозданием. Не хватило времени. Мы продолжим играть, шансы ещё есть», — сказал он.